banner6

İşyerleri yatırımın karşılığını alamıyor

banner37

İşyerlerine kurulan yenilenebilir enerji sistemlerinde ortaya çıkan üretim fazlası şebekeye aktarılmasına rağmen, karşılığında, kurumdan kullanılan elektrik ücretiyle mahsuplaşma kabul edilmiyor

İşyerleri yatırımın karşılığını alamıyor
banner151

Ceren ÖZBİL

Coğrafi konumu nedeniyle yenilenebilir enerji konusunda dünyanın en şanslı ülkelerinden bir olan KKTC, bu konuda istenen noktadan oldukça uzak olmasına rağmen, “geleceğe yatırım yapmak için” harekete geçen işyerleri de engellerle karşılaşıyor.

Hükümet yetkilileri, yenilebilir enerji konusunu sık sık gündeme getirmesine rağmen, uygulamadaki farklılık ve yetkililerin sorunu gidermedeki isteksizliği şikayetlere neden oluyor.

Halen yürürlükte olan yenilenebilir enerji ile ilgili tüzük, sadece evlerde üretilen enerji fazlasının şebekeye satılmasını öngörüyor. On binlerce liralık yatırımla işyerlerine kurulan yenilenebilir enerji sisteminde oluşan üretim fazlası enerji şebekeye bedavaya aktarılıyor. İşyerleri, elektrik kurumundan aldığı enerjinin parasını da ödemek zorunda kalıyor.

İşyerine güneş ya da rüzgar paneli gibi yenilenebilir enerji sistemini kuran işyerlerinin kurumdan kullandığı  elektrik enerjisi için mahsuplaşma kabul edilmemesi, büyük mağduriyeti yaratıyor. Söz konusu mağduriyet nedeniyle yapılan yatırım da yıllar içinde kâr yerine zarar ettiriyor. Herhangi bir arıza durumunda yüksek maliyetler nedeniyle yatırım atıl hale gelebiliyor

Özellikle akşam saatlerinde enerji tüketimi artan işyerleri ise yenilebilir enerji kullanımına geçmekten kâr etmezken, bu sistemleri kurmak için harcadığı para da yanına kalıyor.

Enerji ve Ekonomi Bakanlığı'nın bu konuda hem yasada, hem de tüzükte değişikliğe gitmeyi hedeflediği belirtiliyor. Ancak, yıllardır dile getirilen değişiklik bir türlü gerçekleşmiyor.

İş dünyası temsilcileri Kıbrıs’ın üçte biri kadar güneş enerjisi almayan Almanya’nın kullandığı enerjinin yüzde 27-30’unu güneş enerjisinden sağladığını, güneş enerjisi fakiri kuzey ülkelerinin dahi solar sistemlere yatırım yaptığına işaret ederek, KKTC yetkililerinin amacının anlaşılamadığından şikayet ediyor.

“AB yasalarında böyle bir madde yok”

KIBRIS Ekonomi’ye konuşan Şinya Bungalov ve Restorant'ın sahibi Yusuf Duman, 2010 yılında büyük bir yatırımla tesislerinde güneş enerjisi kullanmaya başladığını ancak, yaptığı yatırımın yıllar içinde zarara dönüştüğünü savundu. Duman, yenilenebilir enerji tüzüğünde bir değişiklik yapılarak işyerleri ile de mahsuplaşmanın önünün açılması gerektiğini söylerken, bu yola gidilmesi durumunda işyerlerinin sistemi kurmak için kuyruğa gireceğini savundu.

Yenilebilir enerji konusunda yasa hazırlanırken, Avrupa Birliği Yasaları'nın göz önünde bulundurulduğundan söz eden Duman, ancak AB yasalarında "Mahsuplaşma sadece konutlarda yapılabilir" gibi bir maddenin bulunmadığına dikkat çekti.

“Üretim fazlası kuruma gidiyor”

Yusuf Duman, kurduğu güneş panellerinden üretilen enerjinin fazlasının Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu'na gittiğini anlattı ve bugüne kadar yaklaşık 22 bin 114 kilowattlık enerjinin kuruma döndüğünü anlattı.

Restoran ve bungalov işletmesi nedeniyle enerji ihtiyacının daha çok akşam saatlerinde olduğundan söz eden Duman, mağduriyetini şöyle anlattı:

“Gündüz saatlerinde çok enerji tüketimimiz yok. Akşam saatlerinde elektrik kullanımımız üç-dört misli artıyor. Başka deyişle binlerce liralık yatırımla kurduğum sistemle ürettiğim elektriği gündüz saatlerinde şebekeye bedavaya verirken, gece kullanmak zorunda kaldığım elektrik için de ücret ödemek zorunda kalıyorum.

Yani üretilen enerjinin büyük bir bölümü kuruma gitmesine rağmen, gece saatlerinde kullanılan elektrikle de mahsuplaşma yapılması kabul edilmiyor.

Peki ben bu işten ne anladım?”

Duman, özellikle kendisinin işyeri gibi eko turizm tesislerinde yenilebilir enerji kullanılmasının önemine dikkati çekti ve devletin bu konuda teşvik edici olması gerektiğini anlattı.

“Bozuldu, tamir etmek istemiyorum”

Kurduğu sistemin şu anda bozuk olduğunu anlatan Duman, kendisine hiçbir kâr getirmemesi nedeniyle yeniden para harcayıp sistemi tamir etmek istemediğini söyledi.

Duman, bu sistemi kurmak için altı yıl önce 35 bin Euro harcadığını ve aslında bu parayı boşa harcamış olduğunu belirtti.

Duman, tüzükte bir değişiklik yapılarak mahsuplaşmanın işyerlerinde de kabul edilmesi gerektiğini belirtti ve yeni yasal düzenlemeler gündemdeyken bunun önemine işaret etmek istediğini kaydetti.

"Bu ülkede eko turizm yapılacaksa yeşil enerjiye ihtiyaç var" diyen Duman, yetkililere vaatlerini yerine getirme çağrısı yaptı.

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2016, 10:12
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104