banner6

İthalatçılardan, TC Gıda ve Tarım Bakanlığı'nın analiz raporu isteniyor

banner37

Tarım Dairesi, yangın sonucu devre dışı kalan Devlet Laboratuarı’nın açığını bir nebze olsun gidermek için bazı geçici tedbirler aldı. Bu çerçevede Türkiye’den getirilen sebze ve meyvenin kalıntı riskini azaltmak amacıyla resmi tahlil sonuçları talep ediliyor

İthalatçılardan, TC Gıda ve Tarım Bakanlığı'nın analiz raporu isteniyor
banner151 banner143

İsmail VOLKAN

Tarım Dairesi, yangın sonucu devre dışı kalan Devlet Laboratuarı’nın açığını bir nebze olsun gidermek için aldığı geçici tedbirler çerçevesinde, Türkiye’den getirilen sebze ve meyve için TC Gıda ve Tarım

Bakanlığı’nın analiz raporunu istiyor.

Ülkeye ithal edilen tarım ürünlerinin sağlık açısından denetlenmeden piyasaya girmesi ve vatandaşların endişeleri nedeniyle Tarım Dairesi Müdürlüğü, bazı önlemler alarak riski en aza düşürmeyi hedefliyor.

Lefkoşa, Küçük Kaymaklı bölgesinde bulunan Devlet Laboratuarı’nda, 22 Aralık 2016 tarihinde çıkan yangın nedeniyle laboratuarın uzun süredir kullanılamaması, gıda ürünlerinin ülkeye kontrolsüz bir şekilde girmesine sebep oluyordu.

Sağlık Bakanlığı, Devlet Laboratuarı’nın önümüzdeki günlerde başka bir yere taşınarak yeniden açılacağını belirtse de, laboratuarın yeniden hizmete girene kadar gıda ürünlerinin denetlenmesi için geçici önlemler alındı.

Konuyla ilgili KIBRIS’a konuşan Tarım Dairesi Müdürü Mehmet Akif Ünsal, aldıkları geçici önlemlerle, piyasaya giren sebze ve meyvelerin denetimini sağlamak istediklerini belirterek, “Yüzde yüz çözüm değil. Ancak başka alternatifimiz yok” dedi.

Mehmet Akif Ünsal, özellikle Türkiye’den ithal edilen bazı risk gruplarındaki ürünler için, iki günden bu yana ithalatçılardan, TC Gıda ve Tarım Bakanlığı’nın analiz raporunu talep ettiklerini açıkladı.

Pestisit oranı yüksek çıkan, örneğin elma gibi ürünler için analiz raporu zorunluluğu getirildiğini ifade eden Ünsal, ilk kez ithal izni verilen ürünler için de aynı talepte bulunduklarını aktardı.

Ülkeye ithal edilen meyve ve sebzelerin neredeyse yüzde 99’unun Türkiye’den geldiğine işaret eden Ünsal, başka ülkelerden ürün getiren ithalatçılara da aynı zorunluluğu getirdiklerini belirtti.

Ünsal, limanlarda raporlar incelenmesinin ardından ürünlerin piyasaya girmesine izin verildiğini kaydetti.

“Yüzde yüz olmasa da etkili olduğunu düşünüyoruz”

Yerli ürünler için de önlem almaya çalıştıklarını, ancak yapabilecekleri tek şeyin üreticilerle sıkı temas içinde kalmak olduğunu belirten Mehmet Akif Ünsal, şöyle devam etti:

“Üreticilerle sıkı temas içindeyiz. İlaçlama zaman ve dozlarını daire kontrolü altında yaptırıyoruz. Minimum kalıntı için böyle bir çalışma yapıyoruz. Başka alternatifimiz yok. Böyle bir önlem almaya çalıştık. Yüzde yüz olmasa da etkili olduğunu düşünüyoruz. Temennimiz, laboratuarın en azından bize ait kısmının bir an önce faaliyete girmesi.”

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2017, 09:01
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104