banner6

Kaçak avcılara caydırıcı ceza verilmeli

banner37

KKTC karasularına girerek izinsiz balık avlayan 11 Mısırlı’dan 10’u hakkında 2’şer günlük tutukluluk emri alınırken, KKTC Balıkçılar Birliği Başkanı Kemal Atakan, yetkililere çağrı yaptı

Kaçak avcılara caydırıcı ceza verilmeli
banner151 banner143

Ahmet İLKTAÇ

Dipkarpaz’da, Zafer Burnu’nun güney doğusunda, 7 mil açıkta, sahil güvenlik ekipleri tarafından, izinsiz balık avladıkları sırada tespit edilen Mısırlı gemi kaptanı Mahmut Elseyid Vahbe Elseyid ve 9 Mısırlı mürettebatı tutuklanarak mahkemeye çıkarıldı.

Mahkemeye çıkarılan kaptan ve 9 mürettebat aleyhine 2’şer günlük tutukluluk emri alındı. 1 Mısırlı mürettebat ise teknenin motorlarını çalışır durumda olması için teknede bırakıldı.

Al Amira Nurhan ( Prenses Nurhan) isimli teknede, sahil güvenlik ekipleri tarafından tespit edilen yaklaşık 1 tondan oluşan 50 koli balığın ise uygun koşullarda muhafaza edilmemelerinden dolayı KKTC’ye girişlerine izin verilmedi.

Polis, Mısırlı balıkçıların daha önce de karasularımıza girerek balık avlayıp avlamadıklarını araştırırken, teknede ilk yapılan aramada seyir defterinin bulunamadığı öğrenildi.

Atakan: Caydırıcı ceza verilmeli

Öte yandan konuyla ilgili olarak görüşlerine başvurduğumuz KKTC Balıkçılar Birliği Başkanı Kemal Atakan, bu tür kaçak balıkçılık yapan kişilerin, ülkemizde ekmeğini balıkçılık yaparak kazanan insanların ekmeklerini çaldığını söyledi.

Kemal Atakan, KKTC balıkçılarının, sürdürülebilir bir şekilde balıkları avladığını, ancak başka ülkeden gelen balıkçıların karasularımızda balık avlamasının tahammül edilebilecek bir durum olmadığını kaydetti.

Kaçak balık avlayanlara, kaçak olarak balık avlama niyeti olanlara emsal teşkil etmesi için caydırıcı ceza verilmesini beklediklerini anlatan Atakan, KKTC karasularında sürdürülebilir balıkçılığın katledilmesine izin verilmemesi gerektiğine dikkat çekti.

Mahkemede yaşananlar

İskele Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Umut İnan huzurunda görüşülen dünkü tutukluluk duruşmasında, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Ahmet Özlemler, Dipkarpaz Polis Karakolu’nda görevli polis memuru Remzi Şenkurt’u tanık olarak dinletti.

Tanık polis Remzi Şenkurt, zanlıların 24 Ekim 2017 tarihinde, saat 13.30’da, Dipkarpaz Zafer Burnu güney doğusunda, 7 mil açıkta, KKTC Sahil Güvenlik SG-12 numaralı bot tarafından izinsiz balık avlarken tespit edilip tutuklandıklarını söyledi.

Polis memuru, zanlıların ve teknelerinin Gazimağusa Limanı’na çekildikten sonra sahil güvenlik ekipleri tarafından yapılan kontrolde, teknede takriben 50 kasa balık olduğu bilgisini aldıklarını kaydetti.

Zanlılar aleyhine yürütülen tahkikatın yeni başladığını anlatan tahkikat memuru, zanlılardan temin edilen gönüllü ifadede 18 gündür denizde olduklarını, Türkiye ve Kıbrıs açıklarında avlandıklarını, ancak 24 Ekim 2017 tarihinde sahil güvenlik ekipleri tarafından 7 mil açıkta tespit edildiklerini beyan ettiklerini bildirdi.

Remzi Şenkurt, teknede bulunan balıkların tümünün nerede avlandıkları konusunda henüz herhangi bir tespit yapılamadığını açıkladı.

KKTC makamlarından alınması gereken ifadelerin henüz temin edilmediğini belirten Şenkurt, zanlıların Mısır uyruklu olduklarını, balıkçı teknesinin ise yine Mısır bandıralı olduğunu dile getirdi.

Tanık polis, zanlıların KKTC’de bir bağlantılarının olup olmadığının henüz araştırılamadığını ve serbest kalmaları halinde soruşturmaya etki edeceklerini söyledi. Polis memuru, mahkemeden, zanlıların 3’er gün süreyle poliste tutuklu kalmalarını talep etti.

Savcı Ahmet Özlemler’in sorularını yanıtlayan tahkikat memuru, mahkemeye 10 zanlı getirdiklerini, geriye kalan 1 kişinin de teknede olan balıkların sağlık açısından KKTC’ye giremeyeceklerinden dolayı teknenin motorlarını çalıştırması amacıyla teknede bırakıldığını söyledi. Zanlıların daha önce karasularımıza girip balık avlayıp almadıklarını araştıracaklarını kaydeden tahkikat memuru, teknenin güzergah seyir defteri olup olmadığını da araştıracaklarını açıkladı.

Savcı Ahmet Özlemler, talep edilen süreyi 2’şer günle sınırlandırdı.

Mahkemenin söz vermesi üzerine zanlılar özet olarak özür dilerken, talep edilen sürenin fazla olduğunu, teknedeki balıkların bu süre içerisinde bozulacağını ve ailelerinin kendilerini beklediğini söylediler.

Yargıç Umut İnan, zanlıların soruşturma maksatlı 2’şer gün süreyle poliste tutuklu kalmalarını emretti.

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2017, 08:16
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104