Kalecik’te peş peşe iki yangın çıktı

banner37

Ekipler, makilik ve ardıç ağaçlarının olduğu Valya mevkiindeki arazide çıkan yangını söndürmeye çalışırken, 500 metre kuzeyde bir yangın daha başladı

Kalecik’te peş peşe iki yangın çıktı
banner90
banner8

“BÖLGEDE KRİTİK İKİ TESİS VAR”… Bir buçuk saat arayla iki yangının çıktığı bölgeye giderek incelemelerde bulunan Tarım Bakanı Dursun Oğuz, “Burada normal arazinin dışında kritik dediğimiz tesisler bulunuyor. AKSA ve Altınbaş Dolum Tesisleri de burada olduğundan daha büyük önem taşıyor” dedi.

Ayşe BULUT

   Kalecik’te dün öğleden sonra bir buçuk saat arayla Valya bölgesinde birbirinden bağımsız olarak iki arazi yangını çıktı.

   Valya mevkiinde makilik ve ardıç ağaçlarının bulunduğu arazide dün saat 14.00 sıralarında henüz belirlenemeyen bir yangın çıktı.

   İtfaiye, Orman Dairesi, İskele ve Mehmetçik belediyeleri ile bölge halkının müdahale ettiği yangın söndürülmeye çalışılırken, saat 15.30 sıralarında bu yangından bağımsız olarak Valya mevkiinin 500 metre kuzeyinde elektrik trafosundan atılan bir kıvılcım nedeniyle bir başka yangın daha başladı ve bu yangında da harnup ve zeytin ağaçlarının yanı sıra kuru otlar yandı.

   Tarım Bakanı Dursun Oğuz, İskele Kaymakamı Mustafa Ürüncüoğlu, İskele Polis Müdürü Gökay Karagil, İskele Sivil Savunma Sorumlusu Varol Kalkanel, İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, Mehmetçik Belediye Başkanı Cemil Sarıçizmeli ve İskele İtfaiye Amiri Rızkı Sönmez olay yerine giderek incelemelerde bulundu.

“Üç günden beri yangınlarla uğraşıyoruz”

    Tarım Bakanı Dursun Oğuz, Kalecik ve Çayırova asındaki Valya mevkiinde önce saat 14.00 sıralarında bir yangın çıktığını, burada makilik ve orman arazisinin bir kısmının yandığını belirterek, itfaiye, Sivil Savunma, Orman Dairesi, belediyeler ve bölge halkının çabalarıyla söndürülen yangın yerinde soğutma çalışması yapılırken, bundan bağımsız olarak ileride elektrik trafosundan kaynaklanan bir yangının daha çıktığını kaydetti.

   Bu yangının da aynı şekilde söndürüldüğünü ve bölgede soğutma çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Bakan Oğuz, “Burada normal arazinin dışında kritik dediğimiz tesisler bulunuyor. AKSA ve Altınbaş Dolum Tesisleri olduğundan dolayı daha da önem arz ediyor. Bu nedenle bu kadarla geçmiş olsun diyoruz” diye konuştu.

   “Aslında üç günden beridir yangınlarla uğraşıyoruz. Bugün güne yangınla başladık. Sabah saat 02.30’da Saint Hilarion’dan yangın ihbarı geldi. Yine, itfaiye, Orman Dairesi, Sivil Savuma müdahale etti. Rüzgar olmadığı için şanslıydık, sabah saat 04.00’te kontrol altına alındı. Yangın ihbarını veren arkadaşa da teşekkür ederim. Daha sonra saat 11.00 civarında Altınova’da meydana gelen yangına İskele Polis Müdürlüğü, İskele İtfaiyesi, İskele Belediyesi ve çiftçilerimiz müdahale etti. Orada yangın biter bitmez burada yangın başladı. Ucu ucuna ulama gibi oluyor” diyen Bakan Oğuz, çiftçilere de çağrıda bulunarak “Çiftçilerimize söyledik, yol kenarlarını sürebiliyorlarsa sürsünler. Sigaradan ve insan kaynaklı hataları bir kenara bırakalım. Aynı gerekçelerle devamlı yangınların olması doğru değil. Hepimize düşen görev, sigara ve ateş kullanmaktan kaçınalım, hepimize geçmiş olsun” dedi.

“Ormanlar, parayla telafi edeceğimiz yerler değil”

   Mehmetçik Belediye Başkanı Cemil Sarıçizmeli de, son bir hafta içerisinde ülkemizde çok üzücü yangın olayları yaşanmakta olduğunu söyleyerek, bu yangınların lojistik olarak herkesi zorladığını dile getirdi.

   “Bunun dışında yanan ormanlarımıza çok üzülüyoruz. Çünkü ormanlarımız parayla telafi edeceğimiz yerler değildir” diyen Sarıçizmeli, ülkemizin zaten kurak ve orman fakiri olduğunun altını çizerek, herkese daha dikkatli olup, sigara izmariti, cam, teneke gibi şişeleri gelişigüzel etrafa atmamaları yönünde çağrıda bulundu.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75