banner6

Kansere davetiye

banner37

Gazimağusa Limanı’nda ilkel yöntemlerle yüklenen hurdalar, hem çevre, hem de insan sağılığını tehdit ediyor. Etrafa yayılan toz zerreciklerinin her türlü hastalığa yol açtığı bildiriliyor

Kansere davetiye
banner151 banner143

Ahmet İLKTAÇ

Gazimağusa Limanı’nda hafta başından bu yana ilkel yöntemlerle gemilere yüklenen hurdalardan yayılan toz zerreciklerinin, hem liman çalışanlarının, hem de bölge halkının sağlığını olumsuz etkilediği belirtildi.

Kıbrıs Türk Tabipler Birliği (KTTB) Asbaşkanı ve Çevre Sorumlusu Teksen Köroğlu, gazetemiz KIBRIS’a yaptığı açıklamada, toz zerreciklerinin, başta kanser olmak üzere akciğer hastalıkları, göz ve solunum yolları rahatsızlıkları ile cilt hastalıklarına yol açtığına dikkat çekti.

Limanda örgütlü Gümrük Çalışanları Sendikası’nın (Güç-Sen) Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Müezzin de Sibel Siber’in başbakanlığını yaptığı “Geçiş Hükümeti” döneminde bir Bakanlar Kurulu kararıyla ilkel yöntemlerle hurda taşımanın ve yüklemenin 60 gün içerisinde son verilmesi yönünde karar üretildiğini hatırlattı. Hüseyin Müezzin, ancak bir sonraki hükümetin aldığı kararla bu süreyi ucu açık bir hale getirdiğinden yakındı. Müezzin, liman çalışanlarının ve toplumun sağlığını olumsuz etkileyen bu gibi durumlar karşısında mücadelelerini sürdüreceklerini açıkladı.

Köroğlu: “Ciddi sağlık sorunları yaratır”

Kıbrıs Türk Tabipler Birliği (KTTB) Asbaşkanı ve Çevre Sorumlusu Teksen Köroğlu, Mağusa Limanı’nda yıllardır var olan çevre sorunlarının, halk ve işçi sağlığını ciddi şekilde tehdit etmekte olduğunu söyledi.

Devletin sahip çıkması gereken Mağusa Limanı gibi ülkenin atar damarının, popülist yaklaşımlarla günümüzdeki kötü durumuna getirildiğini anımsatan Köroğlu, limandaki kirliliğin, liman, liman çalışanları ve bölge için ciddi tehdit oluşturduğunu belirtti.

Teksen Köroğlu, hurdaların taşınması ve gemilere yüklenmesinin ilkel ve vahşi yöntemlerle halk, işçi ve çevre sağılığı dikkate alınmadan yapıldığını gözlemlediklerini açıkladı.

Havaya yoğun olarak yayılan tozun insan sağılığına verdiği zararlar için doktor olmanın gerekmediğini ifade eden Köroğlu, hurda, çimento ve dökme yem yüklemelerinde etrafa yayılan toz zerreciklerinin halk sağılığını ciddi şekilde tehdit etmekte olduğunun altını çizdi.

Teksen Köroğlu, Mağusa Limanı’nda hurda taşımacılığının ve gemilere yüklenmesinin tamamen ilkel ve vahşi yöntemlerle yapıldığını söyledi.

Yapılan ilkel işlemle, halk, işçi ve çevre sağlığının dikkate alınmadığını belirten Köroğlu, başta kanser olmak üzere birçok hastalığın artırma potansiyeli taşıdığını bildirdi.

Teksen Köroğlu, hurda ve metal yükleme işlemleri sırasında ortama yayılan çıplak gözle görülemeyen toz zerreciklerinin çalışanlara ve havayı soluyan insanlarda akciğer hastalıkları, göz rahatsızlıkları, solunum yolları rahatsızlıkları ve cilt hastalıklarına yol açtığını dile getirdi.

Köroğlu, korunma yöntemleri alınmadan yapılan bu çalışmaların, metal tozunun zararlarından kaynaklanan çeşitli iş hastalıklarına neden olabildiğini açıkladı.

Teksen Köroğlu, Çevre Koruma Dairesi’nin genel hava kalitesi ölçümlerini devamlı olarak yapması ve sonuçlarını açıklaması gerektiğini ifade etti.

Köroğlu, Mağusa bölgesindeki kanser vakalarındaki ciddi artışın, limandaki çevre kirliliği yüzünden mi olup olmadığını yetkilere sordu.

Müezzin: “ Radyoaktivite ölçümleri yapılmıyor”

Gümrük Çalışanları Sendikası (Güç-Sen) Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Müezzin, Gazimağusa Limanı’na gelen dökme yükler ve limana ihraç olma amacıyla gelen hurdaların gemilere yapılan yüklemelerinin ilkel bir şekilde olması nedeniyle çevre kirliliği yaşandığını söyledi.

Hüseyin Müezzin, sendikalarının uzun uğraşları neticesinde Sibel Siber’in başbakanlığını yaptığı geçiş hükümeti döneminde Bakanlar Kurulu kararıyla dökme hurdaların taşınmaları ve ihraçları ile ilgili karar üretildiğini ve bu karara göre ilkel şekilde yapılan hurda ihracı için 60 gün süre verildiğini kaydetti.

Geçiş hükümetinden sonra gelen hükümetin aldığı bir kararla 60 günlük süreyi ucu açık bir tarih haline getirdiğinden yakınan Müezzin, o günlerden sonra KKTC’de toplanan tüm hurdaların Gazimağusa Limanı’nda ilkel bir şekilde gemilere yüklenmelerine devam edildiğini anlattı.

Hüseyin Müezzin, limana getirilen hurdaların kontrolsüz bir şekilde radyoaktivite ölçümleri dahi yapılmadan gemilere yüklendiklerini öne sürdü. Müezzin, çalışanların sağlıklarının olumsuz etkilendiği işlemler karşısında geçmişte seyirci kalmadıklarını, bundan sonra da mücadelelerinin devam edeceğini bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2017, 08:39
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104