Kaplumbağa yumurtlama alanındaki inşaat mühürlendi

banner37

Tatlısu bölgesinde Mersinlik plajının yanı başında Özel Çevre Koruma Bölgesi içerisinde başlatılan inşaatın sadece Çevre Koruma Dairesi’nden değil, İskele Kaymakamlığı’ndan da izinsiz olduğu ortaya çıktı

banner87
Kaplumbağa yumurtlama alanındaki inşaat mühürlendi
banner90
banner99

Ahmet VAMIK

Tatlısu bölgesinde Mersinlik plajının yanı başında kaplumbağa yumurtlama alanında başlatılan inşaat, izinsiz olduğu gerekçesiyle durduruldu.

İskele Kaymakamlığı tarafından izinsiz olan ve Çevre Koruma Dairesi’nden görüş alınmadan başlatılan kaçak inşaat İskele Kaymakamlığı tarafından mühürlendi.

Özel Çevre Koruma Bölgesi içerisinde herhangi bir faaliyete izin verilebilmesi için öncelikli olarak Çevre Koruma Dairesi’nden görüş alınması gerektiği belirtilerek bu konuda Şehir Planlama Dairesi’nin hatalı şekilde planlama izni verdiği kaydedildi.

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan İskele Kaymakamı Mustafa Ürüncüoğlu ve Çevre Koruma Dairesi Müdürü Abdullah Aktolgalı, söz konusu inşaatın tüm faaliyetlerinin durdurulduğuna dikkat çekerek, Çevre Etki Değerlendirme raporu neticesinde inşaatın kurallara aykırı şekilde inşa edildiğinin tespit edilmesi halinde yıkılacağını vurguladı.

Şehir Plancıları Odası’nın şikayeti üzerine harekete geçen İskele Kaymakamlığı, bölgede yaptığı incelemeler neticesinde, söz konusu inşaatın Özel Çevre Koruma Bölgesi içerisinde olduğunu ve Çevre Koruma Dairesi’nin görüşü alınmadan sadece Şehir Planlama Dairesi tarafından izinlendirildiğini saptadı.

Ürüncüoğlu: ÇED raporu neticesinde inşaatın akıbeti belli olacak

İskele Kaymakamı Mustafa Ürüncüoğlu, Mersinlik plajı yakınlarında yapımı devam eden dubleks konut inşaatının tüm faaliyetlerinin Kaymakamlık tarafından durdurulduğunu ve inşaatın mühürlendiğini belirtti.

İzinsiz inşaatların ülkemizin genel sorunu olduğunu vurgulayan Ürüncüoğlu, inşaat mühendislerinin “Nasıl olsa izinler çıkacak” düşüncesiyle izinlerin çıkmasını beklemeden inşaat faaliyetlerini başlattıklarını savundu.

Söz konusu inşaatın İskele Kaymakamlığı’ndan da izin alınmadan başlatıldığını ve inşaatın mühürlenmesi sonrası inşaat sahibinin Kaymakamlığa izin başvurusunda bulunduğunu ifade eden Ürüncüoğlu, Şehir Planlama Dairesi’nin Çevre Koruma Dairesi’nden görüş almadan inşaat izni vermesinin yanlış bir uygulama olduğunu da ifade etti.

Çevre Koruma Dairesi’nin de Kaymakamlığa yazı göndererek inşaatın durdurulmasını talep ettiğini kaydeden Mustafa Ürüncüoğlu, Çevre Etki Değerlendirme raporu neticesinde inşaatın akıbetinin belli olacağını belirtti.

Aktolgalı: Çevre Koruma Dairesi’nden izinsiz faaliyet yapılamaz

Çevre Koruma Dairesi Müdürü Abdullah Aktolgalı da, söz konusu inşaatın yapıldığı bölgesinin Özel Çevre Koruma Bölgesi olduğunu vurguladı.

Özel Çevre Koruma Bölgesi içerisinde herhangi bir faaliyete izin verilebilmesi için öncelikli olarak Çevre Koruma Dairesi’nden görüş alınması gerektiğine dikkat çeken Aktolgalı, Şehir Planlama Dairesi’nin hatalı bir şekilde planlama izni verdiğini ve bunun ortaya çıkması üzerine İskele Kaymakamlığı’nın söz konusu inşaatı mühürlediğini ifade etti.

Özel Çevre Koruma Bölgeleri’nin 4 farklı önem derecesi olduğunu ve her derecenin farklı kriterleri bulunduğunu kaydeden Aktolgalı, faaliyetleri durdurulan inşaatın projesinin inceleneceğini ve bulunduğu parselin hangi derece kapsamında olduğunun belirleneceğine dikkat çekti.

Söz konusu inşaatın kriterlere uygun olmadığının tespit edilmesi, inşaat faaliyetlerine izin verilmeyeceğini ve olumsuz bir ÇED raporu verileceğini kaydeden Aktolgalı, Özel Çevre Koruma Bölgeleri konusunda çok titiz davrandıklarının da altını çizdi.

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2018, 09:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108