banner6

Kaplumbağa yuvaları zarar görmemeli!

banner37

Caretta carettaların yumurtladığı alanlardan biri olan Güzelyalı Halk Plajı’nda kum temizleme aracıyla yapılan temizlik, çevrecilerin tepkisine neden oldu. Lapta Belediyesi sahile zarar verilmediğini belirtirken, çevre örgütleri, sahillerin insan gücüyle temizlenmesini tavsiye etti

Kaplumbağa yuvaları zarar görmemeli!
banner151

SAHİL TEMİZLİĞİ TARTIŞMA YARATTI… Lapta Belediye Başkanı Mustafa Aktuğ,  sahil temizliğini özel bir makineyle yaptıklarını ve bu makinenin yuvalara zarar vermediğini söyledi.   Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti Başkanı Robin Snape ise Lapta Belediyesi’nin iş araçlarıyla kumsalda temizlik yapmasının sakıncalı olduğuna dikkat çekti

Emine UYSAL ÇALUDA

   Lapta Belediyesi’nin Güzelyalı Halk Plajı’nda kum temizleme aracıyla yaptığı temizlik, çevrecilerin tepkisine neden oldu.

   Lapta Belediyesi, temizlik yapılırken sahile zarar verilmediğini belirtirken, çevre örgütleri, sahillerin insan gücüyle temizlenmesi gerektiğini bildirdi. 

   Sahildeki iş aracını görüntüleyen çevreci vatandaşlar, bunu sosyal medyada paylaşıp, “Yorumu, konunun uzmanlarına bırakıyoruz” yazdı.

   Lapta Belediye Başkanı Mustafa Aktuğ, caretta carettaların, mayıs ayının ortalarında sahile gelişlerinin beklendiğine işaret edip, Turizm Bakanlığı’nın temin ettiği kum temizleme makinesiyle sahilin temizlendiğine işaret etti.

   Aktuğ, “Bu özel makine tüm bölgede sahilde kullanılıyor. Sahildeki yuvalara zarar vermeyen bir araçtır. Sahilde sadece bir noktada kepçe girişimi de var ama taşlık bir alana, kum takviyesi yapıldı. Çevrecilerden kat ve kat daha özenliyiz” ifadelerini kullandı.

   Sahile atv’lerle girilmemesi için kameralar yerleştirildiğini ve bu sahilin temizlenmesinden önce Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti Başkanı Robin Snape’le ve bölge sorumlusuyla da görüşerek istişare ettiklerini anlattı. 

   Aktuğ, “Bölgedeki tek belediye plajıdır. Halk plajıdır. Geçen yıl halkın hizmetine açtık. Atıl durumdan kurtarıp bakımlı bir plaja dönüştürdük. Temiz bir sahili bölgeye kazandırdık. Sahilin temizliğini caretta carettaların geliş tarihi olan mayıs ortasına kadar tamamlayacağız. Haziran ayında sezon açılışından önce hazırlık yapıyoruz” dedi.

“Hiçbir ağır vasıtanın sahile girişini onaylamıyoruz”

  Kuzey Kıbrıs Kuşları ve Doğayı Koruma Derneği (KUŞKOR) Yönetim Kurulu Başkanı Damla Beton da Lapta Belediyesi’nin konuyla ilgili kendilerini önceden bilgilendirdiğini ancak hiçbir ağır vasıtanın sahile girişini onaylamadıklarını belirtti.

   KIBRIS’a konuşan Damla Beton, şu anda sahilde kaplumbağa yuvası olmadığına vurgu yaptı ancak ağır iş aracıyla sahilde temizlik yapılırken bitki örtüsünün traşlamasının yapıldığını belirtti.

   Beton, şunları kaydetti:

   “Sahilin doğal bitki örtüsü korunmalı. Temizlik yapılacaksa insan gücü ile gerçekleştirilmesini tavsiye ediyoruz. Bitki örtüsüne yapılan müdahaleyle sahilin dokusuna zarar verildiği görülüyor. Şu anda kaplumbağa yuvası yok ama önemli olan doğal yapısının da bitki örtüsünün de korunmasıdır. Bizim tavsiyelerimizden daha öte bir müdahalede bulunulmuştur.

  Tüm canlıların yapısı korunmalı.

  Güzelyalı ve Alagadi arasında doğal yapısını koruyan ve kaplumbağaların yumurtlayabileceği hiçbir sahil kalmadı. Çok büyük bir sahil şeridi ve kesinlikle korunmalı. Güzelyalı, kaplumbağaların yumurtlayabildiği son kaledir”.

   Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti Başkanı Robin Snape ise Lapta Belediyesi’nin iş araçlarıyla kumsalda temizlik yapmasının sakıncalı olduğuna dikkat çekti.

   Snape, “2008 yılından beri cemiyet olarak yaz boyunca kaplumbağaları her sabah, mayıs- eylül ayları içinde ekip olarak Karşıyaka Sahili’nde kontrol ediyoruz. Her yıl faaliyet raporu yazıyoruz.

   Bu kumsalda 50 carreta yuvası var. Bu sahil özel koruma altına alınmalı. Belediyenin de bilgisinde.

   Belediye bu kumsalı iş aracıyla temizlemeye başladı. Yuvalara zarar vermez ama belediyeden, sahilin temizliği için bizimle irtibata geçmesini ve çevreye zarar vermeyecek şekilde temizlik kampanyası yapmasını beklerdik.

   Doğal alan, bitki örtüsü zarar görmeden, iş araçsız temizlik yapılmalıydı”.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110