banner6

Kaplumbağaların nereye gittiğini artık biliyoruz

banner37

Nesilleri tükenme tehlikesi altında olan Yeşil Deniz Kaplumbağaları’nın korunmalarına katkı sağlayacak izotop yöntemi, ilk kez Kuzey Kıbrıs’ta uygulandı

Kaplumbağaların nereye gittiğini artık biliyoruz
banner151 banner143

Ahmet İLKTAÇ

Kuzey Kıbrıs Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti’nin de bir parçası olduğu Exeter Üniversitesi’ne bağlı Deniz Kaplumbağalarını Koruma Grubu ve Çevre Koruma Dairesi ortaklığında yürütülen çalışma kapsamında, dünyada ilk kez sabit izotop uygulaması Kuzey Kıbrıs’ta gerçekleştirildi ve başarılı olundu. Uygulama sayesinde, ülkemizde üreyen Yeşil Deniz Kaplumbağaları’nın Mısır’ın Lake Bardwell bölgesine göç ettikleri belirlendi.

Bu çalışmalar ışığında, kararlı izotop yöntemi ile geçmişte yapılan uydu çalışmalarında dikkat çekmeyen bir bölgede yüzde 40’ının kışladığı fark edildi. Bu bireylerin uydu yardımı ile izlenmesi sayesinde ise Mısır’daki Lake Bardwell’e göç ettikleri belirlendi.

Bu bulgunun yeniliği ve kullanılan tekniğin beklenenden çok daha şaşırtıcı bir sonuca götürmesinin bilim dünyasında büyük ilgi uyandırdığı ve kaplumbağa sayılarının artışı hakkında da büyük bir kapıyı araladığı belirtiliyor.

Dünya çapında büyük ilgi uyandıran bu çalışmanın ülkemiz sahillerinde gerçekleştirilmiş olması gurur verici olarak nitelendirilirken, çalışmalar başta dünyaca ünlü Times Gazetesi olmak üzere uluslararası basında büyük ilgi gördü. Öte yandan, projenin Kuzey Kıbrıs Turkcell ve Ektam Kıbrıs tarafından da desteklendiği bildirildi.

Snape: Sabit izotop, uydunun eksik kaldığını gösterdi

Kuzey Kıbrıs Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Robin Snape, cemiyetlerinin de bir parçası olduğu Exeter Üniversitesine bağlı Deniz Kaplumbağalarını Koruma Grubu tarafından, Çevre Koruma Dairesi ortaklığında ülkemizde gerçekleştirilen yeni çalışmanın uluslararası basında büyük ses getirdiğini açıkladı.

Robin Snape, bu yayın sayesinde ülkemizin barındırdığı eşsiz doğal varlığı ile hem tanıtılmış oldu hem de bilimsel alanda ses getirdiğini ifade etti.

Yeşil Deniz Kaplumbağaları’nın dünya çapında neslinin tehlike altında olduğunun artık herkes tarafından bilindiğine işaret eden Snape, temel olarak Kıbrıs, Türkiye ve Suriye kıyıları, yani Kuzey Doğu Akdeniz’in, bu türün Akdeniz’deki ana üreme bölgesi olduğunu kaydetti.

Bu nedenle de Yeşil Kaplumbağaların ülkemizde ürediği pek çok sahilin koruma altında olduğunu anlatan Snape, özellikle Karpaz’daki Ronnas’ın tüm Akdeniz’deki en önemli 3’üncü, Alagadi’nin ise en önemli 5’inci üreme alanı olduğunu bildirdi.

Robin Snape, fakat bu canlıların üredikten sonra nerelere gittiklerinin tam olarak anlamadan, tam olarak korunmalarının da mümkün olmadığına dikkat çekti.

Yeşil deniz kaplumbağalarının üredikten sonra nerelere gittiklerini anlamak amacıyla 1999 ve 2011 yıllarında Alagadi’de üreyen 23 kaplumbağaya takip cihazları (uydular) takıldığını ifade eden Snape, bu çalışmaların sonucunda kaplumbağaların 4 ana bölgede kışladıklarının anlaşıldığını, bunların Kıbrıs-Türkiye, Mısır, Doğu Libya ve Batı Libya olduğunu dile getirdi.

Robin Snape, tüm bunların ardından bilim dünyasına kararlı izotop çalışmaları tekniğinin girmesi ile uydu çalışmalarının aslında eksik kaldığının anlaşıldığına vurgu yaptı.

Balistik kanıt toplama amacıyla kullanılan kararlı izotop çalışmalarının, ülkemizde kaç farklı bölgeden kaplumbağanın ürediğini anlamak amacıyla kullanıldığını söyleyen Snape, farklı bölgelerde yaşayan bireylerin farklı kimyasal yapıya sahip olduğu gerçeğinden yola çıkarak ülkemizde üreyen yeşil kaplumbağaların kaç farklı bölgede kışladığının araştırıldığını kaydetti.

Robin Snape, sonuç olarak, Yeşil Kaplumbağaların izotop yöntemiyle uydu çalışmalarından farklı olarak çok büyük çoğunlukla daha önce önemsenmeyen bir bölgede daha kışladıklarının anlaşıldığını bildirdi.

2015 yılında gerçekleştirilen izleme çalışmaları o ana kadar henüz belirlenmemiş olan bu bölgenin

belirlenmesi üzerine yoğunlaştırıldığına değinen Snape, beklenen sonucun hayata geçerek bu yöntemle izlenen bireylerin tümünün ilk kez Mısır’daki Lake Bardwell’e göç ettiklerini ve bu sonucun bir ilk olduğunu, ülkemizdeki kaplumbağaların çoğunun bu bölgede kışladığının ilk kanıtı olduğunu belirtti.

Robin Snape, bu bulgunun yeniliği ve kullanılan tekniğin aslında beklenenden çok daha detaylı bilgi veriyor olması, bilim dünyasında büyük ilgi uyandırdığını ve bunun yanında kaplumbağa sayılarının artışı hakkında da büyük bir kapıyı araladığını vurguladı.

Akdeniz’de ve ülkemizde geçmişte de türü korumaya yönelik sahillerde gerçekleştirilen çalışmalar çok başarılı olduğunu da kabul eden Snape, ancak bu başarının sahillerimizde yumurtlayan kaplumbağaların çoğunun sayıları artmaya başlamadan önce diğer bölgelere göç ederken sayıları artmaya başladıktan sonra neden çoğunlukla Mısır’ın Lake Bardawil bölgesine göçtüğünü açıklamaya yetmediğini ifade etti.

Robin Snape, bilim adamları Yeşil Kaplumbağa sayılarının artışında Lake Bardawil bölgesinde meydana gelen bir değişikliğin büyük etki sahibi olduğuna inandığını kaydetti.

Bu değişikliği anlamanın ve koruma çalışmalarına entegre etmenin türün devamlılığı için çok önemli olduğunu belirten Snape, bu çalışma sayesinde sadece Yeşil Kaplumbağaları koruma çalışmalarında değil, doğa koruma çalışmalarına değişik bir bakış açısı kazandırdığını söyledi.

Robin Snape; “işte tam da bu sebeple dünya çapında büyük ilgi uyandıran bu çalışmanın ülkemiz sahillerinde gerçekleştirilmiş olması gurur vericidir. Ülkemizde Çevre Koruma Dairesi ortaklığı ile gerçekleştirilen bu çalışmalara gereken ilginin artması ve sahillerimizin çok daha etkin şekilde korunması tüm dünyada doğal, eşsiz güzelliklerimiz ile tanınmamızı sağlayacaktır” dedi.

Fotoğraflar: Olkan ERGÜLE

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2017, 08:27
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104