Karavan Yasa Tasarısı komitede

banner37

Ülkenin birçok bölgesinde çevre ve görüntü kirliliğine neden olan karavanlarla ilgili yasa çalışması başlatıldı. İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan Karavan Yasa Tasarısı, Bakanlar Kurulu tarafından onaylandı.

Karavan Yasa Tasarısı komitede
banner8

Ceren ÖZBİL

Ülkede denetimsiz ve kontrolsüz bir şekilde dağılıp, çevre ve görüntü kirliliğine neden olan kamp taşıtı, karavan, motorlu karavan ve çekmeli motorsuz karavanlarla ilgili bir düzen kurmak için düğmeye basıldı.

Bakanlar Kurulu tarafından hazırlanan Karavan Yasa Tasarısı, 13 Temmuz tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak halkın bilgisine sunuldu.

Yasa tasarısı, karavan izni alma, karavan işletmesi izni alma, karavan alanları, karavan devirleri, izinsiz karavanlara verilecek cezalar gibi birçok unsuru barındırıyor. 13 Temmuz’dan itibaren başlayan 20 günlük itiraz süresi doldu. Vatandaşlar, 20 günlük sürede yazı yazarak Meclis Başkanlığı’na itirazlarını yaptı.

Bu tasarının yasalaşması durumunda getirilen düzenlemeler, sadece yasanın ardından ilan edilecek alanlara konulacak karavanlar için geçerli olmayıp aynı zamanda daha önceden de Bakanlar Kurulu tarafından ilan edilmemiş alanlara konulan karavanları da kapsayacak.

Cumhuriyet Meclisi Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi üyesi Erdal Özcenk’ten alınan bilgiye göre, tasarı henüz komiteye ulaşmadı.

Tasarıyla ilgili ivedilik kararı alınması durumunda, komite bu tasarıyı yaz tatilinde de görüşebilir. Ancak komitenin gündeminin yoğun olması nedeniyle tasarısının yaz tatilinin ardından görüşmeye başlanacağı tahmin ediliyor.

Komisyon kurulacak.

Yasa tasarısına göre, karavan ve karavan alanlarını denetlemek için Kamp ve Karavan Alanları İzni ve Karavan İzni Değerlendirme Komisyonu kurulacak.

Bu komisyonda, İçişleri Bakanlığı tarafından temsilci, ilgili ilçe kaymakamı, çevre ile ilgili bakanlık temsilcisi, şehir planlama ile ilgili bakanlık temsilcisi ve ilgili belediye başkanı yer alacak.

banner134

Komisyon ise ayda bir kez toplantı yaparak gündemi değerlendirecek.

Karavanlar, karavan alanlarına taşınacak.

Yasa tasarısına göre, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde kamp amaçlı kullanılan karavanlar; KKTC Anayasası’nın 38’inci ve 40’ıncı maddeleri dikkate alınarak Bakanlar Kurulu tarafından çıkarılan emirname ile ilan edilen karavan alanlarına taşınması ve/veya konması zorunlu olacak.

Ayrıca kamp yapılacak iki karavan alanı arasında ise en az beş kilometre olması gerekiyor.

Karavan alanları ise Turizm, Çevre, Orman, Şehircilik ve Planlama ile görevli bakanlıkların görüşü alınıp, İmar Planı’na uygun hareket edilerek, komisyonun alanı tespit etmesi ve Bakanlar Kurulu tarafından da Karavan Alanı olarak ilan edilmesiyle belirlenecek.

Kamp yapılacak karavan alanları ile ilgili usul ve esaslar ise bakanlık tarafından hazırlanıp, Bakanlar Kurulu’nca onaylanarak Resmi Gazete’de yayımlanacak bir tüzükle düzenlenecek.

Özel durumlarda karavan alanları dışında da olabilecek

Bazı özel durumlarda karavan alanı ilan edilen alanların dışında karavan bulundurulabilecek. Tasarıda belirtilen özel durumlar ise; kamu kurum ve kuruluşları tarafından toplantılarda, gösterilerde, konserlerde ve

seçim propagandalarında kullanılanlar için ilgili belediye tarafından izin verilmesi; tarım amaçlı çalışanlar için kullanılmak üzere alınan ve kullanılan karavanlar için tarım işleri ile görevli bakanlık tarafından izin verilmesi ve Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı Planlama ve İnşaat Dairesi’nin İnşaat ve Mühendislik alanlarında kullanılacak karavanlar için bayındırlık işlerinden sorumlu bakanlık tarafından izin verilmesinden oluşuyor.

Ayrıca, Polis Genel Müdürlüğü, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı ve Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı tarafından kullanılan karavanlar bu yasada belirtilen kurallardan ve izinlerden muaf olacak.

Asgari ücretin beş katına kadar ceza.

Karavan alanları dışında karavan koyan ve bu yasa kapsamındaki maddeler ile bu yasa uyarınca çıkarılan tüzük kurallarına aykırı hareket eden bir kişi suç işlemiş sayılacak.

Bu doğrultuda mahkûmiyeti halinde aylık asgari ücretin beş katına kadar para cezasına veya üç aya kadar hapis cezasına veya her iki cezaya birden çarptırılabilecek.

İki ay içinde taşınacak.

Bu yasanın yürürlüğe girdiği tarihten önce karavanını serbest şekilde konuşlandıran ve karavan alanı işleten kişiler bu yasanın yürürlüğe girdiği tarihten başlayarak tüm izin ve koşullarını en geç iki ay içerisinde bu yasa ve bu yasada çıkarılması öngörülen tüzük kurallarına uygun hale getirmek zorunda.

Ayrıca yine bu yasa yürürlüğe girdiği tarihten başlayarak işgalci konumunda bulunan karavan sahipleri, en geç iki ay içerisinde Bakanlar Kurulu tarafından çıkarılan emirname ile ilan edilen karavan alanlarına taşımak zorunda.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2017, 11:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75