banner6

Karpaz'da 'av yangını!'

banner37

‘Bir avcının vurduğu kuşu temizlerken içtiği puroyu söndürmeden atması’ nedeniyle çıktığı iddia edilen yangın, 42 dönüm alanı kül etti

Karpaz'da 'av yangını!'
banner151

Ayşe BULUT

Büyükkonuk belediyesi içerisinde çıkan orman yangını büyük korku yarattı.

Büyükkonuk-Yedikonuk arasında dün sabah saat 11.00 sıralarında özel bir arazide başlayan ve ormanlık alana da sıçrayan yangın, bölgedeki tüm yangın söndürme birimleri ile vatandaşları seferber etti.

Bölgede avlanan bir avcının vurduğu kuşu özel arazi içerisindeki bir ağacın altında temizlerken içtiği puronun izmaritini söndürmeden atması sonucu kuru otların tutuşmasıyla başladığı iddia edilen yangın nedeniyle 30 dönümü ormanlık olan 42 dönümlük alan yandı.

Büyükkonuk – Yedikonuk arasında saat 11.00 sıralarında başlayan yangında, 12 dönümlük özel arazideki anız ve rulo balyalar ile 30 dönümlük ormanlık alandaki 20 harnup, 40 zeytin ve 20 çam ağacı yandı.

Yangına, Orman Dairesi Kantara Bölge Şefliği, Yeşilköy İtfaiyesi, Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı İskele Şubesi, Büyükkonuk Belediyesi ve Mehmetçik Belediyesi ekipleri ile bölge halkı müdahale etti.

İskele İtfaiyesi Şube Amiri Ali Özçilem, Orman Dairesi Kantara Bölge Şefi Savaş Yurdakul ve Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı İskele Şube Müdürü Ali Orçan’ın da bölgeye giderek söndürme çalışmalarını yerinde takip ettiği yangın yaklaşık 2 saatte kontrol altına alınarak söndürülebildi.

Yangını söndürmek için seferber olan bölge halkı, yangının bir avcının vurduğu kuşu zeytin ağacının altında temizlerken içtiği puroyu söndürmeden attığını ve anızların tutuşmasıyla yangının çıktığını iddia ederek sert tepki gösterdi.

Duyarlı avcıların her zaman doğayı ve çevreyi korumaya çalıştığını ancak bazı sorumsuz kişilerin davranışlarının da bu tür istenmeyen olaylara neden olabildiğine dikkat çeken vatandaşlar, Üveyik Avı’nın zamanlamasının yanlışlığına dikkat çekti.

Ülkenin şu anda yaz mevsimin en kurak zamanını yaşadığını belirten vatandaşlar, “her yer kupkuru. Saçmalardan çıkacak en küçük bir kıvılcım bile kuru otları tutuşturmaya yeterde artar bile” diyerek, bu mevsimde av izninin verilmemesi gerektiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2017, 07:51
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110