banner6

Kendi elimizle, kendi ipimizi çekiyoruz!

banner37

Ağaçlar kesiliyor, yerine, binalar, yollar yapılıyor... Kesilen ağaçlar odun olarak kullanılıyor. Ancak bunun ülkeye geri dönüşümü hiç de güzel olmuyor... İklim değişiyor, hava sıcaklığı artıyor ve yeraltı su kaynakları azalıyor.

Kendi elimizle, kendi ipimizi çekiyoruz!
banner150 banner150 banner151

Ceren ÖZBİL

Ülkede ağaç katliamının önüne bir türlü geçilemiyor. Yol ya da bina yapmak için sürekli ağaçlar kesilip, yok ediliyor. Bu da yetmezmiş gibi bazı duyarsız kişiler tarafından da yakacak, yani odun yapmak için ağaçlar kesilip satılıyor. Özellikle kış aylarında bu durum daha da baş edilmez bir hal alıyor.

Yeşil Barış Hareketi Genel Sekreteri Doğan Sahir, ağaç kesimleri konusundaki cezaların yetersiz olduğunu söyleyerek, odun elde etmek için kaçak ağaç kesen birinin, iki asgari ücret cezayı göze alabilip, elde edeceği kârın daha çok olacağını anlattı.

Sahir: Hiç bir çalışma yapılmadı

Yeşil Barış Hareketi Genel Sekreteri Doğan Sahir, ağaç kesimlerinin birçok etkisi olduğunu anlattı. Bunun hem ekonomik, hem de iklimsel boyutu olduğuna değinen Sahir, şöyle konuştu:

“İngiliz döneminden kalan Fasıl 60 diye bir yasamız var. Ancak bu bile uygulanmıyor. Bunun uygulanmaması, beraberinde ağaçsızlığı getiriyor. Giderek hızlanan bir ağaç yok oluşu var. Bunun da etkileri çok büyük. Ağaçların yok oluşu, hiç bir zaman gündeme alınmadı. Bu konuda hiç bir çalışma yapılmadı. Halbuki hassasiyetle ele alınması gereken bir konudur.”

“İklim değişikliklerinde etkili”

Ağaç katliamlarının küresel ısınma etkileri arasında da ele alınması gereken bir konu olduğunu kaydeden Sahir, şöyle devam etti:

“Bilimsel bir çalışma yapıldı. Bu çalışma doğrultusunda ormanlık bir alan içindeki hava sıcaklığı ve yüz metre ilerisindeki hava sıcaklığı ölçüldü. Ağaçlık alanın 8 derece daha serin olduğu ortaya çıktı. Özellikle hava sıcaklığının arttığı ülkemizde de ağaçlar, bu yönden de büyük önem taşıyor.”

“Yaşam konforu düşüyor”

Ülkede ağaç sayısının azalmasıyla yaşam konforunun da düştüğüne işaret eden Sahir, ayrıca erozyon riskinin artıp, yeraltı su kaynaklarının da azaldığını söyledi.

Sahir “Ağaçlar rutubeti, erozyonu önlüyor. Yağmur yağmasına neden oldukları için yeraltı kaynaklarında su oluyor” dedi.

“Ülke ekonomisini, enerji tüketimini etkiliyor”

Ağaçların ülke ekonomisine de katkısı olduğunu söyleyen Sahir, şu ifadeleri kullandı:

“Ağaçların havayı serinletmesi nedeniyle ülkede enerji tüketimi de daha az oluyor. Daha az klima yakılıyor.   Böylece hem hava daha temiz kalıyor, hem de elektrik tüketimi daha az oluyor. Zaten ülkede alım gücünün düştüğü bilinen bir gerçektir.”

“Yakacak yapmak için ağaçlar katlediliyor”

Özellikle elektrik fiyatlarının artmasının ardından birçok eve odun sobası kurulduğuna dikkat çeken Doğan Sahir, ayrıca birçok evde de şömine bulunduğuna işaret etti.

Sahir, bu şömineler ve odun sobalarında yakmak içinde ağaçların sürekli kesildiğine vurgu yaparak, ülkede kaç tane odun sobası ve şömine bulunduğu yönünde bir veri hazırlanması gerektiğinin altını çizdi.

“Kaçak kesimlere göz yumuluyor”

Ağaçların, kaçak kesimlerin yanı sıra bilinçli olarak da telef edildiğinden söz eden Sahir, şöyle dedi:

“Denetleyici mercilerin de zaman zaman kaçak kesimlere şaibeli olarak karıştığını duyuyoruz. Ayrıca hırsızlık boyutunda da kesimler oluyor. Ağaç kesmenin cezasının iki asgari ücret olduğunu bilenler, elde edecekleri kâr daha yüksek olduğu için bu cezayı göze alıyor ve ağaçları kesip, odun yapıp satıyor. İki asgari ücret ceza ödese de yine kârda oluyor. Yakalanmazsa da hepsi kâr kalıyor.”

“Reklamları inceledik ve araştırdık”

Odun reklamlarını incelediklerini ve araştırdıklarını ifade eden Sahir, kaçak çalışan firmaların bile hiç çekinmeden gazeteye ilan verdiğini söyledi.

Sahir, “Ne kadar sipariş verirsek verelim, bize hemen hazırlayıp istediğimiz yere getireceklerini söylediler. Bu kadar odunu nereden bulacaklar, nereden kesecekler?” diye sordu.

“Kişiye izin verilmiyor, devlet kendi kesiyor”

Bir kişinin evindeki ağacın yaprak döktüğünden şikayetçi olması durumunda o ağacı kesemeyeceğini kaydeden Sahir, ancak bu şikayetin Orman Dairesi’ne yapılması durumunda ekiplerin gelip o ağacı keseceğini belirtti.

Doğan Sahir, diğer ülkelerdeki orman ve ağaçlarla ilgili yasalara değinerek, bizim ülkemizdeki yasaların yetersiz olduğunu vurguladı.

Doğan Sahir, ayrıca diğer ülkelerde ağaçların kimlik numaraları ve kayıt altında olduğunu belirtti.

Ülkemizde ağaç bakımlarının sadece milli törenler öncesinde, yani Temmuz ve Ağustos’a denk gelen dönemlerde yapıldığını kaydeden Sahir, onun da ağaçlar için sakıncaları olabileceğine dikkati çekti.

“Bilinçsiz ve zamansız kesimler durdurulmalı”

Ağaç budamalarının da yanlış şekilde yapıldığına işaret eden Sahir, şunları söyledi:

“Bir an önce ormanları değil, tek tek ağaçları koruyacak şekilde bir yasa hazırlanmalıdır. Ancak ülkemizde nasıl bakım yapılacak bile bilinmiyor. Her ağacın bakımı farklıdır. Mevsimine göre değişir. Bunların hiç birine dikkat edilmiyor”.

 

 

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2017, 12:44
banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110