banner6

Kenya'da kuraklık nedeniyle 2,6 milyon hayvan ölüm tehlikesiyle karşı karşıya

banner37

Kenya Ulusal Kuraklık Yönetim Ajansı, kuraklık nedeniyle ülkedeki 2,6 milyon hayvanın ölüm tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirtti.

Kenya'da kuraklık nedeniyle 2,6 milyon hayvan ölüm tehlikesiyle karşı karşıya
banner150

banner150

banner99

Kenya Ulusal Kuraklık Yönetim Ajansı (NDMA) Başkanı Hared Hassan, yaptığı açıklamada, Kenya'daki kuraklığa dikkati çekerek, uzun süredir devam eden kuraklığın hayvanları olumsuz etkilediğini aktardı.

Kuraklık nedeniyle 2,6 milyon hayvanın ölüm tehlikesiyle karşı karşıya olduğuna işaret eden Hassan, mevcut durumun hayvancılık sektörünü olumsuz etkileyebileceğini vurguladı.

Hassan, "Hayvan ölümlerine bağlı düşük süt üretimi yüksek oranda yetersiz beslenmeyi artırıyor." ifadesini kullandı.

1980'LERDEN BU YANA GÖRÜLEN EN ŞİDDETLİ KURAKLIK

Afrika Kıtası'nın doğusunda 1980'lerden bu yana görülen en şiddetli kuraklık dalgası, milyonlarca kişiyi açlığa mahkum etti.

Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesi (IGAD) üyesi ülkelerde en az 36 milyon kişinin kuraklıktan etkilendiği tahmin ediliyor.

Çöl çekirgelerinin 2019'daki istilası sonrası tarımsal üretimin gerilediği ve gıda krizinin başladığı bölgede, peş peşe yağmur dönemlerinde de yağışların beklenenin çok altında gerçekleşmesi yeni gıda krizini tetikledi.

Birleşmiş Milletler (BM), kuraklık nedeniyle besi hayvanlarının ölmeye başladığını, susuzluk ve gıda sorunu nedeniyle ailelerin evlerini terk ettiğini açıkladı.

Temiz su sıkıntısı, göçle salgın hastalıkların yayılmasına da yol açtı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104