'Kıbrıs'ta atıklar ayrıştırılmıyor'

banner37

Avrupa Komisyonu’nun davetlisi olarak ülkemize gelen ve KIBRIS’a konuşan Çekya Çevre Bakanlığı Atık Yönetimi Departmanı Direktörü Manhart, atıkların geri dönüştürülmesi konusunda Kıbrıs’ın henüz yolun başında olduğunu belirtti

'Kıbrıs'ta atıklar ayrıştırılmıyor'
banner90
banner99

Ramazan SAFA

Çekya Çevre Bakanlığı Atık Yönetimi Departmanı Direktörü Jaromir Manhart, Avrupa Komisyonu’nun Kıbrıs Türk toplumunda inşaat, yıkıntı ve plastik atıkların azaltılması, yeniden kullanılması ile geri dönüştürülmesinin önemi konusunda farkındalık artırmak amacıyla düzenlediği panele konuşmacı olarak katıldı.

Manhart, atıklar konusunda Kıbrıs’taki gözlemlerini KIBRIS Gazetesi’yle paylaştı.

Manhart, “Atıkların geri dönüştürülmesi konusunda Kıbrıs henüz yolun başında. Yolda yürürken bile bu fark edilebiliyor. Atıklar ayrıştırılmıyor. Öncelikle atıklar aynı konteynırlarda tutulmamalı. Eğer atık tiplerini ayrıştırmadan konteynırlara atarsak, onları geri dönüştürme imkanımızı da ortadan kaldırmış oluruz” dedi.

İnşaat ve plastik atıkların geri dönüştürülmesiyle ilgili Manhart, “Her ne kadar adanın kuzeyinde bu işler nasıl yapılıyor bilmesem de, güneydeki çalışmaları biliyorum. Umarım atık yönetimi konusunda daha çok yol kat edilir” diye konuştu.

Şehirde yürürken yeşil konteynırlar gördüğünü ancak bunların atıkların karışık olarak atıldığı konteynırlar olduğunu ifade eden Manhart, şaşkınlığını dile getirdi ve “Bu şekilde geri dönüşüm yapılması imkansız” diye ekledi.

“Plastik hayatımızın her yerinde”

Manhart, atığın ne olduğu konusunda Avrupa Birliği’nin açık tanımı olduğunu belirterek, atıkların iki ana kategoriye ayrıldığını, birincisinin “riskli atıklar” diğerinin ise “riskli olmayan atıklar” olduğunu söyledi.

Her atık türünün kendi içinde de çeşitli türlere ayrıldığını ifade eden Manhart, Avrupa Atık Listesi’nde bunların açıkça belirtildiğini kaydetti. Manhart, şöyle devam etti:

“Bu listeye göre, 842 atık tipi var. Avrupa Birliği’nde inşaat ve yıkıntı atıklarının bir yasa yok.  Bunlar binaların yapımında ve yıkımında ortaya çıkan atıklardır. Bunlar cam, tuğla, demir, tahta, plastik ve metaller gibi atıklar. Pencerelerde plastik kullanıyoruz. Kablolarda, borularda plastik var.

Plastik atıklar da kendi içinde ayrışıyor. Plastikler hayatımızın her yerinde. Avrupa Komisyonu şu anda paketleme amacıyla kullanılan plastiğe karşı harekete geçmiş durumda. Bu tek kullanımlık atıkların kullanımını düşürmek için yeni bir strateji geliştirdi.

Özellikle denizlerde ve okyanuslardaki bu plastik atıkları azaltmayı amaçlayan bir strateji bu. Sigara filtrelerinden tutun, cips paketlerine, peçetelere kadar bu tek kullanımlık plastik atıkların kullanımını azaltmak isteniyor”.

banner134
Bu stratejinin henüz bir başlangıç olduğunu ifade eden Jaromir Manhart, plastik kap, bardak, çatal, kaşık gibi tek kullanımlık plastiklerin yasaklanmasının amaçlandığını belirtti.

“Plastik poşetler AB’de ücretli”

Manhart, 2 yıl önce AB sınırları içerisinde çıkarılan yasayla birlikte plastik poşetlerin ücretlendirildiğine dikkat çekerek, bazı AB ülkelerinde de plastik poşetlerin tamamen yasaklandığına dikkat çekti.

“Müşteriler, bu poşetler için ödeme yapmak zorunda ya da evden kendi alışveriş sepeti, çantasıyla markete gelmek durumunda. Çek Cumhuriyeti gibi bazı eski Sovyet ülkelerinde bu gayet normal karşılandı. Herkesin kendi çantaları vardı o dönemde” diyen Manhart, Kenya Nairobi’de toplanan Birleşmiş Milletler üyesi ülkelerin bu konuda ortak bir karara imza attığını söyledi.

Manhart, Kenya’da plastik poşet taşımanın cezasının hapis olduğuna işaret ederek “Bu yasayı çıkardılar çünkü 5 yıl önce plastik poşetler her yerdeydi. Tüm şehri ele geçirmiş gibiydi. Ülkeler, poşet kullanımını bu yüzden engellemek istiyor” dedi.

Manhart, “Plastik kullanımında öncelikle ‘ona ihtiyacımız var mı?’ diye düşünmeliyiz” sözleriyle günlük yaşamda da kullanımı düşürmemiz gerektiğini belirtti.

“İlk adım: Ayrıştırmak”

Atık yönetimine yönelik en iyi yaklaşımın, ayrıştırmayla başladığına dikkat çeken Manhart, “İnşaat atıklarında da hayatımızın diğer alanlarında da o atığı ayrıştırmak, daha sonra geri dönüştürmek için atılacak ilk adımdır” dedi.

Sirküler (dairesel) ekonomiye geçilmesinin artık zorunluluk olduğunu söyleyen Manhart, sirküler ekonominin de atık bir kaynak olarak görüldüğünü söyledi. Manhart, atığı tekrar kullanmanın ana hedef olduğunu belirterek bunu yapabilmek için de birincil işin ayrıştırma olduğunu vurguladı.

Sirküler ekonomiyi, 4 yıldır Avrupa Birliği’nin tartıştığını ifade eden Manhart, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu bütün AB üyesi ülkelerin denediği yeni bir politika. Bu politika bir atık piramidi yapmamızı gerektirdi. Bu piramidin tepesinde atıkları azaltmak var. Öncelikle kendi günlük hayatımızda yarattığımız atık miktarını azaltmaya odaklanmalıyız. Atık kullanımının azaltılması en önemli nokta. O yüzden de piramidin tepesinde yer alıyor. Eğer bu atık bir şekilde ortaya çıkmışsa da atığı yeniden kullanıma hazırlamak. Örneğin, eğer bir evden başka bir eve taşınıyorsanız, evinizde bulunan bir masayı ya da sandalyeyi yanınızda götürmek istemiyorsanız. O masayı, sandalyeyi çöpe atmaktansa ikinci elcilere verebilirsiniz, başka birine verebilirsiniz.

İşte bu bahsettiğimiz piramidin üçüncü halkası, yeniden kullanım. Son olarak, dördüncü bölümde ise geri dönüşüm. Yırtık ayakkabılarınızdan saksı yapmak gibi. Ancak siz eğer tüm atıklarınızı tek bir yerde toplarsanız onları ayrıştırmanız yeniden kullanmanız imkânsız bir hal alır. Gelecek kuşaklara bırakacağımız dünyayı daha da kirletmiş olursunuz.”

Atık yönetiminin birçok yararı olduğunu söyleyen Manhart, “Belediyeler ayrı ayrı atık konteynırları koymalı sokaklara. Öncelikle basit bir ayrıştırma yapmanız gerekli. Şirketleri geri dönüşüme dikkat çekmek için de teşvik etmeniz gerek. İnsanlara da bu konteynırlar hakkında bilgiler verip farkındalık yaratmalısınız. Bir şeyi yeniden kaynak olarak kullanmak şirketlerin de yararına bir şey. Yapmamız gereken ilk şeyin atıklarımızı ayrıştırmak” dedi.

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2018, 09:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75