banner6

Kıbrıs'taki kuşlar tanıtıldı

banner37

KUŞKOR, dünyanın en büyük kuş gözlemciliğine yönelik fuarı olan “Birdfair”e katılarak, ülkemizde kuş turizminin geliştirilmesine katkı yaptı

Kıbrıs'taki kuşlar tanıtıldı
banner151 banner143

Ahmet İLKTAÇ

Kuzey Kıbrıs Kuşları ve Doğayı Koruma Derneği (KUŞKOR) KKTC Cumhurbaşkanlığı’nın katkılarıyla geçtiğimiz ay İngiltere’de düzenlenen dünyanın en büyük kuş gözlemciliğine yönelik fuarı olan “Birdfair”e katıldı.

Fuarda, KUŞKOR Kıbrıs’taki alternatif turizm öğelerinden biri olan kuş gözlem turizminin geliştirilmesine, eko turizm potansiyelini artırılmasına ve özellikle kuşları koruma çalışmalarına destek bulmak adına çalışmalar gerçekleştirdi.

Dünyanın en büyük kuş gözlem fuarı

Fuar ile ilgili olarak gazetemiz KIBRIS’a bilgi veren Kuzey Kıbrıs Kuşları ve Doğayı Koruma Derneği KUŞKOR Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Damla Beton, etkinliğin Rutland-İngiltere’de düzenlenen dünyanın en büyük kuş gözlemciliğine yönelik kuş fuarı olduğunu söyledi.

Her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği fuarda kuşlara ilgi duyan doğa-severleri ve ilgili kuruluşları bir araya

getiren fuar sürecinde, yaklaşık 500 stant ve 10 adet büyük çadırın yer aldığını anlatan Beton, bu stantlarda doğa koruma projelerinin, derneklerin, yaban hayatı içeren sanat eserlerinin sergilendiğini, kuş gözlem araç ve gereçlerinin satıldığını ve en önemlisi de kuş gözlem turizmini amaçlayan tanıtımların yapıldığını bildirdi.

KUŞKOR’un da cumhurbaşkanlığının desteğiyle bu fuara katıldığını belirten Dr. Damla Beton, fuara katılımlarıyla gerçekleştirdikleri projeleri, Kıbrıs’ın kuşlarını ve yaban hayatını fuardaki ziyaretçilere aktarmak için çok önemli bir fırsat sağlandığını kaydetti.

KUŞKOR’un fuara katılarak yüzlerce turist, ilgili kişi ve kuruluşla iletişim kurduğunu ifade eden Beton, KUŞKOR olarak 400 adet el broşürü dağıttıklarını söyledi.

Dr. Damla Beton, ayrıca fuar süresince ülkemizi de kapsayan kuş göç yolları hakkındaki sunumları izlemenin kendilerine önemli ve yeni bilgiler kazandırdığına dikkat çekerek, bunun yanında adamızın değişik bölgelerinde kuş gözlemciliği yapmış ve yapmakta olan yerli ve yabancı kuş gözlemcileri ile tanışma, adanın güneyi de dahil olmak üzere dünyanın pek çok bölgesinde kuş ve doğa koruma konularında çalışmalar yürüten çeşitli kurum ve kuruluşlarla görüşme fırsatı yakaladıklarını açıkladı.

Kuzey Kıbrıs’taki gözlemler sunuldu

Bu yılki fuarda KUŞKOR adına sağlanan en önemli başarının, fuarda sunum yapma olanağının elde edilmesi olduğuna dikkat çeken Beton, yaptıkları sunumda, Kuzey Kıbrıs’taki kuş gözlemleri ve kuş koruma çalışmaları hakkında bilgiler verdiklerini dile getirdi.

Dr. Damla Beton, ayrıca kuşlar bakımından ülkemizin sahip olduğu önemli konuma rağmen, yaşanan politik sıkıntılardan dolayı KUŞKOR’un ve bu alanda yaptığı çalışmaların, ilgili pek çok uluslararası otorite tarafından göz ardı edilmesinin, derneğin etkin koruma ve araştırma çalışmaları yapma yeteneğini gönüllülük seviyesinde sınırladığı konusuna özel vurgu yaptıklarını kaydetti.

KUŞKOR olarak bu fuara katılmakla Kuzey Kıbrıs’taki alternatif turizm öğelerinden biri olan kuş gözlem

turizminin geliştirilmesine büyük katkı yaptıklarına inandıklarını belirten Beton, ülkemizdeki ekoturizm potansiyelini artırmak ve özellikle kuşları koruma çalışmalarına destek bulmak adına bu fuara katılmış olmanın, hem KUŞKOR için hem de ülkemiz için çok büyük bir öneme sahip olduğunun altını çizdi.

Dr. Damla Beton, bunu mümkün kılan Cumhurbaşkanı Sayın Mustafa Akıncı’ya, desteği için teşekkür ettiklerini dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2016, 08:30
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104