Kimsenin hayvanları ve doğal yaşamı önemsediği yok

banner37

LTB’nin şehrin 30 yıl sonraki nüfus gelişimini dikkate alarak hazırladığı “Kuzey Lefkoşa Yeni Kanalizasyon Ana Taşıyıcı Hattı Projesi”nin dere yataklarında devam eden çalışmalarına, Biyologlar Derneği tepki gösterdi.

Kimsenin hayvanları ve  doğal yaşamı önemsediği yok
banner90
banner99

“DOĞA TALAN EDİLİYOR”… Dere yatağı içerisinde devam eden kanalizasyon çalışması nedeniyle yapılan kazılarla derenin yapısına müdahale edildiğini, içerisindeki bitki ve hayvanların doğal yaşam alanlarının bozulduğunu savunan Biyologlar Derneği Başkanı Hasan Sarpten, “seller başlayınca herkes neden dere yataklarına müdahale edildi diyecek” şeklinde konuştu. Sarpten, doğal yaşamın talan edildiğini söyleyerek, “kimsenin hayvanları ve doğal yaşamı önemsediği yok” dedi.

Doğan SAMER

   Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) tarafından şehrin 30 yıl sonraki nüfus gelişimini dikkate alarak hazırlanan “Kuzey Lefkoşa Yeni Kanalizasyon Ana Taşıyıcı Hattı Projesi”nde çalışmalar sürüyor.

   AB finansmanıyla gerçekleştirilen ve uluslararası ihale sonucunda geçen sene kasım ayı itibariyle sahada kazılara başlanılan projede yüklenici firma olan Türkiye’den Çeltikçioğlu Cons. İnd.& Trade. Ltd.Co. ile Abdurrahim Temiz Mühendislik Şirketi’nin oluşturduğu konsorsiyum çalışmaları çerçevesinde projenin devam ettiği Şehit Mustafa Ahmet Ruso Caddesi güzergahında köprü altındaki dere yatağında yapılan çalışma, doğaya ve hayvanlara zarar verdiği gerekçesiyle Biyologlar Derneği tarafından tepki gördü.

   Konuyla ilgili KIBRIS’a konuşan Biyologlar Derneği Başkanı Hasan Sarpten, dere yatağında bulunan bitki ve hayvanları işaret ederek, “Kimsenin hayvanları ve doğal yaşamı önemsediği yok” ifadelerini kullandı.

banner134
   Doğanın talan edilmesine ve doğal yaşamın göz ardı edilmesine çanak tutulduğunu vurgulayan Sarpten, ülkemizde çevreyle ilgili hassasiyetin herkes tarafından gün geçtikçe görmezden gelindiğini söyledi.

“Seller başlayınca herkes neden

dere yataklarına müdahale edildi diyecek”

   Biyologlar Derneği Başkanı Hasan Sarpten, ileriki günlerde yağmurların başlaması ve sel sularının ülkenin dört bir yanını sarmasıyla herkesin neden dere yataklarına müdahale edildiğini soracağını söyledi.

   Sarpten, kimsenin hayvanları ve doğal yaşamı önemsemediğini ifade ederek, “Bu konuyla ilgili duyarlılık ta gösterilmiyor” dedi.

   Siyasetçilerin bu durumu görmezden geldiğini vurgulayan Sarpten, “İçinde olduğumuz durum ne yazık ki bu şekilde. Bazı makamlar yetkilerini aşarak izinlendirmeler yapıyor. Birçok noktada ise hiçbir devlet makamından izin alınmadan vatandaşlar tarafından inşaat çalışması adı altında yapılan müdahaleler de var. Bunlarla ilgili yargıda istenilen sonucu vermiyor. Toplumsal bir hassasiyet oluşmadığı sürece de etkin bir çözüm alamıyoruz. Birileri bir şeyler yapmaya çalışıyor kendince ama bu işler bütünlüklü yapılmadığı zaman, ülkesel bir plan çerçevesinde yapılmadığı zaman sadece bir nokta için çözüm oluyor” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75