banner6

Kışı iyice hissettik

banner37

Ülkemizde dün hava sıcaklığı bazı bölgelerde sıfırın altına kadar düştü ve üç gün boyunca don olayı olacağı açıklandı... Aşırı soğuklardan rahatsız olan vatandaşlar, yağan karla moral buldu. Kar yağışını duyan birçok kişi, Selvili Tepe’ye ve St. Hilarion Kalesi’ne koştu.

Kışı iyice hissettik
banner99

Ceren ÖZBİL

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde günlerdir etkili olan kuru soğuk dün bazı bölgelerde yerini kar yağışına bıraktı. Beşparmak Dağları’nın etekleri yoğun kar yağışı nedeniyle beyaza büründü. Bazı bölgelerde soğuk hava sıfırın altına düştü ve halkımız kışı iyice hissetti.

Yoğun kar yağışı ve buzlanma nedeniyle St. Hilarion kavşağından itibaren Kozan kavşağına kadar olan güzergâh bir süreliğine trafiğe kapatıldı. Polis sürücüleri dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Kar yağışını duyan vatandaşların bir bölümü işini gücünü bırakıp, kar görmeye gitti. Kar sevincini yaşayan vatandaşlar, kardan adam yapıp kartopu oynadı.

 

Alevkayası’na giden yol ile Görneç-Alevkayası arasındaki güzergah trafik akışına kapandı

Polis, kar yağışı nedeniyle Girne Dağyolu’nda bulunan Beşparmak Kafeterya önünden Alevkayası’na giden yol ile Görneç-Alevkayası arasında kalan güzergahın trafik akışına kapandığını duyurdu.
Polis Basın Subaylığı’ndan verilen bilgiye göre, bir önceki duyuruda belirtilen St. Hilarion Kalesi’ne giden yolun kapalı olduğu kaydedildi.
Yoların karın trafik açısından tehlike oluşturmasından dolayı trafiğe akışının durdurulduğu belirtilirken, sürücülerin yağış olan bölgelerde dikkatli seyretmeleri istendi.

En çok sevinen çocuklar oldu

Kar yağışına en çok sevinen yine çocuklar oldu. Aileleriyle birlikte kar görmeye giden çocuklar gerek arabalarının üzerine gerekse de yol kenarlarına küçük kardan adamlar yaptı.

St. Hilarion yolundan dönen hemen hemen her aracın üzerinde kardan adam olması dikkat çekti.

Meteoroloji uyardı...

TAK'a açıklama yapan Meteoroloji Dairesi Müdürü Raif İlker Buran, dün Selvili Tepe’de hava sıcaklığının 0 derecenin altına düştüğünü belirtti.
Ülkenin, üst atmosferdeki soğuk havanın etkisinde olduğunu söyleyen Buran, “Hava süratle soğuyor, yarın da (bugün) oldukça soğuk olacak” dedi.
Hava sıcaklığının dün iç kesimlerde 6 ile 7 olduğunu, bugün de 7 ile 10 derece olacağını belirten Buran, diğer günlerde sıcaklığın 11 ile 14 dolaylarında seyredeceğini ifade etti.

Bazı kesimlerde don olacak

Ülkede bugün bazı bölgelerde yağış ve sabah saatlerinde don olayı bekleniyor.
Meteroloji Dairesi tahminlerine göre, en yüksek hava sıcaklığı 7-10 derece dolaylarında olacak; doğu kesimlerde yer yer hafif sağanak yağmur yağacak ve sabah saatleri yer yer don olayı bekleniyor.
Meteoroloji Dairesi’nin 28 Ocak – 3 Şubat dönemini kapsayan raporuna göre, KKTC belirtilen süre içerisinde alçak basınç sistemi ile periyodun ilk günü oldukça soğuk, diğer günlerde ise soğuk ve nemli hava kütlesinin etkisi altında kalacak.
Pazar ve pazartesi günleri parçalı bulutlu olacak sabah saatleri yer yer don olayı görülecek; sonraki günler ise bulutlu olacak.
Rüzgar ise genellikle kuzey ve batı yönlerden orta kuvvette, cumartesi günü kuvvetli, öğleye kadar yer yer fırtına şeklinde esecek.

Fotoğraflar/Özmen YILANCILAR – Ertuğrul ÇAVUŞOĞLU - Alara ULUTUĞ

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2017, 11:54
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104