banner6

Kıyılarımız plastik işgalinde!

banner37

Dünya’nın en önemli çevre sorunlarından biri, ülkemizde de en acı şekliyle yaşanıyor.

Kıyılarımız plastik işgalinde!
banner151

Ülkemiz kıyıları, şişeler başta olmak üzere, her türlü plastik atığın işgali altında…

Plastik kirliliği, sadece KKTC kıyılarında değil, tüm Dünya’da en önemli çevre sorunlarından biri olarak kabul ediliyor.

Bilim insanlarına göre her yıl 8 milyon ton plastik denizlere atılıyor... Bunların çok büyük bölümü sahillere, kıyılara vuruyor... Çok ciddi kirliliğe sebep olabiliyor.

Ancak bilim insanlarını en çok endişelendiren konuların başında, plastik şişelerin veya parçacıkların, denizlerdeki birçok balık veya benzeri canlı tarafından yeniliyor olması... Bilim insanları, plastik parçacıkları yiyen balıkların, daha sonra onları tüketen insanlara ne tür zararı olduğunu bilmiyor ve bu konudaki araştırmalarını sürdürüyor.

İngiliz Sky News haber kanalında konuyla ilgili yayınlanan bir belgeselde, denizlere her yıl bırakılan 8 milyon tondan fazla plastiğin, Dünya’daki en ciddi çevre sorunlarından biri olduğu bildirildi.

Ülkemizde, batıdan esen rüzgarlara açık Güzelyurt Körfezi, doğudan esen rüzgarlara açık Gazimağusa Körfezi, Girne sahilleri kadar kirli değil... Çünkü Sadrazamköy’deki Koruçam Burnu ile Karpaz’daki Zafer Burnu arasında kalan kuzey sahili, hem doğu hem batı rüzgarlarını alabiliyor ve kıyılara kesintisiz olarak denizden gelen plastik şişeler vuruyor.

Bir yandan da duyarsız vatandaşlarımızın kıyılara bıraktığı çöpler, hem çevreyi kirletiyor hem de insan sağlığına ciddi risk oluşturuyor.

Sahile vuran çöpler arasında, üzerinde Dünya’nın birçok dilinde yazılar bulunan plastik şişeler yanında, her türlü plastik atığa rastlamak mümkün.

Hatta muhabirlerimiz, dün Sadrazamköy kıyılarında, açılmamış sigara paketleri de buldu... Yaklaşık 10 paket sigara, kayalar üzerinde erimiş ama kapalı haldeydi.

Bu arada plastik şişe ve çeşitli eşyalar yanında naylon parçaları da sahillerin en tehlikeli atıkları olarak yerini almıştı.

“I” gazetesinin haberi

İngiliz “I” gazetesi, geçtiğimiz hafta yayınladığı bir haberde, bir ünlü içecek markasının plastik şişelerinin okyanuslar üzerindeki etkisini açıkladı.

Gazetenin çevre muhabiri Tom Bawden’a göre şirketin okyanuslara verdiği zarar “şok edici boyutlarda”.

500 ayrı markaya sahip olan Dünya devi Coca Cola her yıl 100 milyardan fazla tek kullanımlık plastik şişe satıyor.

I gazetesinin haberine göre, Coca Cola 2010 yılında tek kullanımlık şişelerin işleri için sürdürülebilir bir model olmadığını söylemişti.

Coca Cola her yıl ne kadar plastik şişe kullandığına dair bir veri açıklamasa da I’nın araştırması, şirketin her saniye 3 bin 500 civarında tek kullanımlık plastik şişe sattığını gösteriyor.

Konuyla ilgili gazeteye konuşan İngiltere’deki Yeşil Parti Lideri Caroline Lucas “Coca Cola’nın pervasızca kirletme politikası gerçek bir skandal” ifadelerini kullandı.

Greenpeace’in kıdemli okyanus kampanyacısı Louise Edge ise “Coca Cola plastik kirlilik krizindeki rolüne rağmen sorumluluk almaktan kaçınıyor ama okyanuslarımızın midesinde Coca Cola’nın plastiklerine daha fazla yer kalmadı” dedi.

Araştırmaya göre şirketin tek kullanımlık şişelerinin yalnızca yüzde 7’sinde geri dönüştürülmüş plastik kullanılıyor.

Gazeteye konuşan bir Coca Cola sözcüsü ise “Greenpeace’e sürdürülebilir paketleme stratejimiz hakkında danışırken örgütten böyle bir açıklama duymak hayal kırıklığı oldu” dedi.

35 milyar Sterlinlik ciroya sahip olan Coca Cola’nın yıllık kârı 6,5 milyar Sterlin (yaklaşık 30 milyar TL).

Şirket, kendisini sorumlu ve tutkulu bir firma olarak pazarlayabilmek için her yıl 3,2 milyar Sterlin harcıyor.

Gazeteye göre Coca Cola her gün dünya çapında 1,9 milyar içecek satıyor.

Dünyada plastik kirliliği nedeniyle dakikada bir kamyon dolusu plastik okyanuslara karışıyor.

Bu yüzden deniz kuşlarının yüzde 90’ının midesinde plastik bulunuyor.

Fotoğraflar: Serhat İNCİRLİ

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2017, 09:22
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner110