banner6

Köpekler ve havlama

banner37

Köpekler kendi aralarında havlayarak anlaşırlar, tehlikeyi veya yabancıyı haber verir sürüyü uyarırlar. Her havlama tonu, frekansına göre farklı anlam içerir. Birlikte yaşadığımız köpeğin havlamasının ne anlama geldiğini anlıyor muyuz?

Köpekler ve havlama
banner99

Birdal CİHANGİR

banner134

Sürekli, orta ve ortalama düzeyde, hızlı havlama;

Bu köpeğinizin geceleri tuhaf bir ses duyduğundaki havlamasıdır. Bir araya getirme/toplama amaçlı bir havlamadır. Eğer köpeğiniz böyle havlıyorsa bu onun tetikte olduğunu, bir şeylerin eksik/kayıp olduğunu veya sizden ya da evdeki diğer köpeklerden destek beklediğinin göstergesidir.

Sürekli, düşük sesle, yavaş havlama;

Bu yukarıda belirtilen havlama sonrasındaki havlamadır. Tehdide konu kişiler/istilacılara karşı yapılan bu havlama ile köpeğiniz kendi bölgesini savunmaya hazır olduğunu belirtir. Ayrıca sürüsüne siz ve sizinle beraber yaşayan diğer köpeklere de savunmaya hazır olmanızı belirtir.

Havlamalar arası boşluklu, hızlı havlama;

Bu da bir diğer alarm havlaması olup, daha acildir. Köpeğiniz belki bu tuhaf ses yada kişiyi araştırmak için tereddüt ediyor olabilir. Bu yüzden sizin onun yerine bunu yapmanızı istiyor olabilir.

Yukarıda belirtilen 3 havlama şeklini de durdurabilmek için yapılacak en iyi şey köpeğinizin havlamasına sebep olan kaynağı bulmak adına evi kolaçan etmektir. Köpeğiniz kapıda havlıyorsa camdan bakın. Neden/neye doğru havladığından emin değilseniz bile durumu araştırdığınızı gösterin. Sizin durumla ilgilendiğinizi görünce kendisinin bu durumla uğraşmasının gerekmediğini düşünüp havlamayı kesecektir.

Seri Havlama; düşük başlayıp  git gide artan tiz havlama;

Bu şekilde havlayan köpek aşırı heyecanlandırılmış/uyarılmıştır. Eve gelen yabancıya havlayarak başlamış ancak o kadar heyecanlanıp neye havladığını unutmuş olabilir. Ayrıca kendisini kaygılı/endişeli de hissediyor olabilir. Her 2 durumda da müdahale etmeniz gerekmektedir. Köpek kafesi ya da sessiz bir odada sakinleşmesini ve neye havladığını araştırmasını sağlayın.

Kısa, düzensiz, normal ses düzeyinde havlama;

Köpeğiniz oyun istiyor. Köpeğiniz bu tür havlamayı oyun ya da diğer köpeklerle oynamak için ve sizin de bu eğlenceye katılmanız için dikkatinizi çekmek istediğinde gerçekleştirir.

Gelişigüzel, sinirli, tiz havlama

Köpeğiniz yalnız ve dikkatinizi çekmeye çalışıyor. Bu genelde köpeğinizi dışarıda bıraktığınızda, içeri girmeye hazır olduğunda, ya da tüm gün meşgul olup onunla tüm gün ilgilenmediğinizde yapılan havlamadır.

Kısa, izole edilmiş, orta ses düzeyinde havlama;

Bazen kopekler sadece seslerini açmak için havlarlar. Ve eğer köpeğiniz memnunsa ve neşesini/mutluluğunu sizle paylaşmak istiyorsa bu havlamayı duyarsınız.

Tiz, seri havlama;

Bu havlamalar acı/ağrı ve/veya yalnızlığı işaret eder. Köpeğinizin mutsuz olmasını gerektiren bir şey olmadığını düşünüyorsanız o zaman bu şekilde havlayan (tarzı bu olan) bir köpeğe sahipsiniz demektir. Bazı kopekler enerjilerini atmak ve huzursuzluktan kurtulmak için bu şekilde havlarlar.

Kısa, orta tizlikten yüksek tizliğe doğru havlama;

Bu havlama acıyla havlama veya çığlık şeklinde olup, köpeğinizin acı çektiğini gösterir. Eğer köpeğiniz bu şekilde havlamaya devam ederse hatta daha ulumaya dönerse köpeğinizin acil olarak yardımınıza ihtiyacı var demektir. Köpeğinizin neden böyle havladığını bulamazsanız veterineri aramanın vakti gelmiştir.
 

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2017, 14:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104