Koruyamadık, söndüremedik, yandı!

banner37

Yangınlara yönelik tedbirsizliğimiz ve söndürme çalışmalarındaki yetersizliğimiz büyük bir felakete neden oldu... Kalkanlı Piknik Alanı’nda dün öğle saatlerinde çıkan yangın rüzgârın da etkisiyle hızla yayıldı ve söndürülmesinde zorluklar yaşandı.

Koruyamadık, söndüremedik, yandı!
banner8

Kuzey Kıbrıs, 1995 Beşparmak Dağları Girne yangınından sonra belki de en büyük yangın felaketlerinden birini daha dün yaşadı. Kalkanlı Tepebaşı arasındaki özellikle kızılçam ağaçlarını bulunduğu 450 hektarlık arazi alevlere teslim olarak yok oldu. Saat 12.15 sıralarında başlayan yangın, 13.30 sıralarında kontrolden çıktı. İngiliz üslerinden iki yangın helikopteri, Isparta’dan bir itfaiye uçağı ve Hatay’dan gelen iki yangın helikopteri yangına müdahale etti. Ancak yoğun söndürme çalışmalarına rağmen alevler İkidere-Kılıcarslan’a kadar sıçradı.

Tepebaşı ve Kalkanlı arasındaki bölgede başlayan yangın oldukça geniş bir alana yayıldı.
Bölgenin çok sık bir orman alanı ve engebeli olmasından ve rüzgârın şiddetinden dolayı zaman zaman zor anlar yaşandı.

Yangının yerleşim birimlerine kadar ulaşmaması için ekipler ve vatandaş yoğun çaba harcadı. Yangında can kaybı veya yaralanma olmazken,  bazı vatandaşların dumandan etkilendiği öne sürüldü. Yoğun duman rüzgarın etkisiyle bölge köylerini de etkiledi. Rüzgârın da etkisiyle hızla yayılan orman yangının söndürülmesinde zorluklar yaşandı.

Yangın dün akşam 20.00 sıralarında kontrol altına alındı. Yangın sonucu, ilk tespitlere göre yaklaşık 450 hektarlık alan içerisinde bulunan çam, servi, harnup, zeytin ve maki bitki örtüsü yandı. Soğutma çalışmaları dün akşamdan sabaha kadar sürdü. Çalışmalar bugün de gün içerisinde devam edecek.

Yangın helikopteri yine gündem oldu

Ülkemizde yıllardır her yangın felaketinde gündeme gelen yangın helikopteri eksikliği bir kez daha gündem oldu. Yangın bölgesine onlarca ekibin gelmesine rağmen yeterli ekipmanın ve yangın helikopterinin olmaması nedeniyle, söndürme çalışmaları için Türkiye’den ve İngiliz üslerinden gelecek olan uçak ve helikopterler beklendi.

Yüzlerce ağaç yok oldu

Kalkanlı bölgesinde öğle saatlerinde başlayan yangın, neredeyse sekiz saat sürdü. Bölgenin güney kesimlerinde saat 20.00 sıralarında söndürülen yangında yüzlerce ağaç kül oldu. Çabalar, yangın söndürülene kadar yeterli olmadı ve hem doğal yaşam hem de yeşil zarar gördü.

Karadan ve havadan müdahale

Yangında vatandaşlar da yoğun bir korku ve panik yaşadı. Tepebaşı’ndan Kalkanlı’ya giderken sol taraftaki piknik alanının üst tarafında başlayan yangını söndürme çalışmalarına İngiliz Üsleri tarafından gönderilen 2 adet yangın söndürme helikopteri ve Türkiye Cumhuriyeti’nden gönderilen bir adet yangın söndürme uçağı ve iki adet yangın söndürme helikopterinin yanı sıra Orman Dairesi,  Sivil Savunma Teşkilatı, Polis, İtfaiye, askeri birlikler, bir çok kurum kuruluş ve Güzelyurt Belediyesi başta olmak üzere hemen hemen tüm büyük belediyelere ait iş makineleri ve su tankerleri müdahale etti.
Uçak ile helikopterlerin müdahalesinin yanında, gönüllü yurttaşlar da yangın söndürme çalışmalarına katıldı.

Orman Dairesi Müdürü Altay Fırat,  yangına karadan ve havadan müdahale edildiğini, yangını söndürmek için canla ve başla çalıştıklarını belirtti.

Fırat, arazi şartları ve değişik yönlerden esen rüzgarın çalışmaları olumsuz etkilediğini, sık orman ağaçlarının da etkisiyle yangının geniş alana yayıldığını ifade etti.

banner134
Fırat, yangının yerleşim birimlerine sıçrama ihtimali bulunmadığını, güney ucunu kontrol altına aldıklarını, orta kesimlerde de yer yer uçakların müdahale ettiğini kaydetti.

Direnç: Daha büyük bir facia olabilirdi

Güzelyurt Kaymakamı Tevfik Direnç, dün yangının kontrol altına alınmasının ardından Kıbrıs Gazetesi’ne ve Kıbrıs TV’ye açıklama yaptı. Duyarlı vatandaşlar, tüm kurumlar ve özel kuruluşların desteğiyle, yangının daha da büyümesinin önüne geçildiğini kaydetti. Dışişleri Bakanlığı  ve Orman Dairesi’nin girişimleriyle, çok kısa zamanda Birleşmiş Milletler’den gelen iki helikopterin, yangının ilerlemesini yavaşlattığını kaydeden Direnç, ardından da Türkiye’den gelen bir uçak ve iki helikopterin yangının kontrol altına alınmasında büyük rol aldığını söyledi. Dirençi Sivil Savunma Teşkilatı’nın ve itfaiyenin tüm ilçelerden gelen katkıları, Güzelyurt, Girne ve Lefkoşa Belediyeleri’nden ve özel kuruluşlardan gelen su tankeri desteğiyle daha büyük bir facianın önlendiğini de kaydetti.

Yapılan tespit ve kendisine gelen bilgide tam ne olmasa bile, yangının çıkış nedeninin, yüksek gerilim hatlarına ait elektrik tellerine dokunan ağaç dallarından kaynaklandığını kaydeden Direnç, asıl tespitin bugün yapılacağını söyledi. Direnç ayrıca,  bugün havadan ve yerden yapılacak olan tespitler sonucu, ne kadar ağaç ve alanın yandığının net olarak belirleneceğini kaydetti.

Kriz masası oluşturuldu

Kalkanlı piknik alanı karşısında kızılçam ağaçlarının çok yoğun olduğu bölgede çıkan yangının söndürülmesi için yoğun çaba harcanırken, yangınla ilgili Başbakanlık Müsteşarı Metin Beyoğlu başkanlığında kriz masası oluşturuldu.

Akıncı, yangın hakkında bilgi aldı

Kıbrıs Müzakere görüşmeleri için İsviçre’nin Crans-Montana kentinde bulunan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kalkanlı’daki yangın yerinde bulunan Orman Dairesi Müdürü Altay Fırat’ı arayarak, durum hakkında bilgi aldı.

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Fırat, Cumhurbaşkanı’na, iki yangın söndürme helikopterinin ve Türkiye’den gelen bir yangın söndürme uçağının şu anda yangına etkin ve hızlı bir şekilde müdahale ettiği bilgisini verdi.

Cumhurbaşkanı Sözcüsü Barış Burcu da akşam geç saatlerde bir açıklama yaptı ve, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın, yangın uçağı ve helikopterlerle de yürütülen mücadele sonrası yangının kontrol altına aldığını ve ek destek ihtiyacının söz konusu olmadığı bilgisini aldığını söyledi. Burcu, “yetkililerin yangının kontrol altına alındığı bilgisini Sayın Cumhurbaşkanımıza vermesinin ardından, Rum Yönetimi Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis, yangına karşı müdahalede katkı yapabilecekleri mesajı iletilmişler, kendilerine yaptıkları teklif için teşekkür edilmiştir” dedi.

Uyarı yapılmıştı

Orman Mühendisleri Odası Başkanı İrfan Tansel Demir geçtiğimiz günlerde, ülkenin yaz aylarının sıcak ve kurak geçtiği iklim şartlarında yangın risklerinin çok olduğu Akdeniz coğrafyasında bulunduğuna işaret ederek, herkesin dikkatli olması ve yangına neden olacak davranışlardan kaçınması çağrısında bulunmuştu.

 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2017, 08:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75