banner6

KTV Özel Haber: Hayvancı dertli

banner37

Güneşköy’deki hayvan üreticileri, dövizdeki kur farkı karşısında ham madde fiyatlarının yükselmesine tepki gösterdi. Süt fiyatlarının artırılmasını ya da hammadde fiyatlarının düşürülmesini istedi

KTV Özel Haber: Hayvancı dertli
banner151 banner143

Gülsüm KANCA

Hayvancıların yıllardır devam eden derdine bir türlü çözüm üretilemedi. Hayvancılar, girdi maliyetlerinin yükseldiğinden, süt fiyatının ise aynı kalmasından yine dert yandı. KIBRIS'a sorunlarını anlatan hayvancılar, "bizim derdimiz hiç bitmeyecek, kimse çözüm bulmak için uğraşmıyor" dedi.

Güzelyurt’a bağlı Güneşköy’de borç içinde sorunlarla uğraşan hayvan üreticileri, dövizdeki kur farkı karşısında ham madde fiyatlarının yükselmesine tepki göstererek, süt fiyatlarının artırılmasını ya da hammadde fiyatlarının düşürülmesini istedi.

Üreticiler, bölgede halen tuzlu su kullandıklarını, Türkiye’den gelen suyun kendilerine verilmediğini ama fiyatı yeni fiyattan ödediklerini de belirtti. Tuzlu su nedeniyle üretimin düştüğünü anlatan üreticiler, biran evvel Türkiye’den gelen suya kavuşmak istiyor.

“Önce hayvancılığın tanımı yapılmalı”

Güneşköylü, hayvan üreticisi Cemal Darbaz, ülkemizde üretim yapmanın en zor uğraş olduğunu belirterek, “bu ülkede üretim iyileştirilmek isteniyorsa, hayvancılığın tanımının yapılması gerek” dedi.

Güneşköylülerin 2 TL’ye aldığı suyu şimdi 4 TL’ye aldığını belirten Darbaz, kalitesiz tuzlu suyu hayvanlarına verdiklerini söyledi. Renkli mazotun konuşulduğunu anlatan Cemal Darbaz, “şuan traktörlerimizde Euro Dizel kullanıyoruz, aracım bozuldu, 40 yıllık traktör, Euro Dizeli kaldıramadı” dedi.

Darbaz, hayvan üreticisi büyümeye çalışırken önünün kesildiğini söyledi ve süte önce bin 300 litrelik sınırlama getirildiğini sonra da serbest bırakıldığını, buna bir anlam veremediklerini ifade etti.

Hayvancının 6 gün sokaklarda eylem yaptığını hatırlatan Darbaz, “bu eylem neden askıya alındı, hâlâ anlayamadık. Bir şey kazanmadık, boş yere eylemimizi askıya aldık” dedi.

“Bizi çözüm kurtaracak” diyen Cemal Darbaz, Güney Kıbrıs’ta 1 litre sütün fiyatının 2,5 TL olduğunu Kuzey Kıbrıs’ta ise 1,5 TL olduğunu belirtti.

Dövizdeki kur farkından dolayı girdi maliyetlerinin yükseldiğini anlatan Cemal Darbaz, süt fiyatlarının artması gerektiğini ancak tüketicinin pahalı süt tüketmemesi için hükümet yetkililerinin girdi maliyetlerini düşürmesi gerektiğini vurguladı.  

“Süte getirilen sınırlama anlamsız”

Küçük ve büyükbaş hayvan üreticisi Fahri Darbaz da, küçükbaş hayvan üreticilerine hayvan başına 15 kilo arpa verileceği sözü verildiğini ancak 800 hayvanından sadece 400’üne 15’er kiloluk arpa alabildiğini anlattı. Süt fiyatlarında da sorun olduğunu anlatan Darbaz, bin 300 litreye kadar tam fiyat verildiğini, bin 300 litrenin üstünde süt miktarı olduğunda fiyatın düşürüldüğünü ifade etti.

Fahri Darbaz, su fiyatlarının da yüksekliğinden yakınarak, “Türkiye’den su geldi dediler, bize vermediler. Suya çok para ödüyoruz, eskiden ton başına 2 TL öderken, şimdi aynı suya 4-5 TL ödüyoruz. Bu hayvanlara tuzlu su veriyoruz, nasıl üretim alacağız?” şeklinde konuştu.

“Sütün litresi 1.20 TL, bir fincan kahve dahi 2.50 TL”

Büyükbaş hayvan üreticisi Mustafa Darbaz ise, hammaddeye yüzde 70’e varan zam yapıldığını anlatarak üreticinin sütünün halen 1.20 TL’den alındığını, 1 fincan kahvenin dahi 2.50 TL’den satıldığını belirterek, duruma tepki gösterdi.

Mustafa Darbaz, “daha hijyenik ve daha kaliteli üretim için 5 yıl önce soğuk sisteme geçtim, 1.5 Milyon TL borçlandım” dedi.

Darbaz, 2.5 ton süt üretimi yaptığını, bin 300 tonunu 1.50 TL’den, geriye kalanın da 1.20 TL’den ödendiğini belirterek, “mademki benim süt fazlamı düşük fiyattan alıyorlar, neden büyümem için teşvikte bulundular?” diye sordu.

Darbaz, hükümet yetkililerinin 2017 yılının güzel geçeceğine dair her türlü vaatte bulunduğuna dikkat çekerek, “daha kuraklık bedellerini dahi ödemediler, üreticiyi destekleyecek hiçbir şey yapmadılar, renkli mazota geçeceğiz dediler geçmediler” dedi.

Üretici olarak ürün fiyatını kendilerinin belirlemesi gerektiğine işaret eden Mustafa Darbaz, hükümet yetkililerinin dengeyi sağlayamadığını söyledi.

Yaklaşık bir kamyon dolusu olan 19 bin 960 kilo soyayı geçtiğimiz yıl 25 bin TL’ye aldığını şimdi ise 39 bin 525 TL ödediğini belirten Darbaz, fiyatların iki katına çıktığını, sütün fiyatının da 2.50 TL’ye çıkarılması gerektiğini vurguladı.

Su konusunda yaşanan sıkıntıya da değinen Darbaz, “bize suyu getirdiler, ama vermediler, eskiye göre 2 katı daha fazla fiyat veriyoruz, billur gibi su bize verilmiyor” dedi.

“Üretici artışlardan olumsuz etkilendi”

Yılmaz Fırat isimli hayvan üreticisi ise, yem fiyatlarının artması ve sütün fiyatının düşük kalmasının üreticiyi olumsuz etkilediğini belirtti.

Süt bedellerinin gününde ödenmediğine de dikkat çeken Fırat, “Toprak Ürünleri Kurumu’ndan, bu yıl arpa aldık, onlar da çıkmadı” dedi. Önceden soğuk süt üretimine geçen üreticiye teşvik verildiğini hatırlatan Fırat, “şimdi bırakın teşviki kredi dahi vermiyorlar” diyerek sitem etti.

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2017, 09:00
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104