banner6

Küçük çaplı bir Çernobil felaketi

banner37

Devlet Laboratuvarı’ndaki yangının boyutunun tahmin edilenin üzerinde olduğu iddia edildi. Daire çalışanlarının tümünün alerjik reaksiyon gösterdiği, sağlığı kötüleşen laboratuvar müdürünün ise ileri tetkik için Türkiye’ye gönderildiği öğrenildi

Küçük çaplı bir Çernobil felaketi
banner99

İsmail VOLKAN

Lefkoşa, Küçük Kaymaklı bölgesindeki Devlet Laboratuvarı’nda 22 Aralık 2016 tarihinde nedeni henüz açıklanmayan yangının insan sağlığı üzerindeki etkilerinin, sanılandan çok daha ciddi olduğu savunuldu.

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği As Başkanı ve Çevre sorumlusu, ayrıca Çevre Platformu Temsilcisi Teksen Köroğlu, laboratuvarda çalışan 34 kişinin tümünde alerjik reaksiyonlar görüldüğünü ve bunun yapılan sağlık kontrollerinde ortaya çıktığını söyledi.

Köroğlu, laboratuvar müdürünün hasta olduğunu ve ileri tetkik için Türkiye’ye gönderildiğini de açıkladı.

Gerekli önlemler alınmadı

banner134

Yetkililerin panik yaratmamak adına konuyla ilgili açıklama yapmamasının kabul edilemez olduğunu belirten Köroğlu, “Gerekli önlemlerin yeterince alınmadığı için bu durum ülkemizde küçük çapta bir Çernobil tehlikesi olabilir. Yangında zarar gören 800 ile bin arasındaki radyoaktif ve kimyasal maddenin ne olduğu açıklanmadı. Bu bizi tedirgin ediyor. Bunun hemen açıklanmasını istiyoruz” dedi.

Çalışanların yanı sıra Devlet Laboratuvarı’nın çevresinde yaşayan insanların bulunduğunu hatırlatan Köroğlu, sağlık taramasının çalışanlara yapıldığı gibi bölge halkına da yapılmasını istediklerini söyledi.

Köroğlu, yangının etkileri konusunda hemen bir kriz masası oluşturulması ve bilimsel çalışmalarla olayın boyutunun halka açıklanması gerektiğini anlatarak, panik yaratılacak gerekçesiyle gerçeklerin gizlenmemesi gerektiğini vurguladı.

“Çalışanlara gönüllülük belgesi imzalatıldı”

Teksen Köroğlu, ortada büyük bir ihmal olduğunun altını çizdiği açıklamasında, olayın sonuçlarının belli bir süre sonra ortaya çıkacağını, kimyasal ve radyoaktif maddelerin etkilerinin yaş ve cinsiyete göre değiştiğini aktardı.

Köroğlu, laboratuvarın yangının hemen ardından yeniden hizmete açıldıktan sonra çalışanlara, “Burada çalışmaktan bir şikayetim yoktur, kendi rızamla çalışmak istiyorum” gibi bir belgenin imzalatıldığını da ifade etti.

Çalışanlar arasında kortizon kullananların olduğuna dikkat çeken Köroğlu, “Tüm bunların art arda olması bizi çok kötü şüphelere götürmektedir. Yangın sonrası laboratuvar çalışanlarına, ‘burada çalışmak istiyorum’ diye belge imzalatıldı ve gönüllülük bildirisi yapması istendi. Bu durum vicdanımızı sızlatan şüphelerimize neden olmuştur. Otoritenin bunu neden çalışanlarına yaptırdığını merak ediyoruz. Ortada bir yanlış var ve bu yanlışı yapanlardan da hesap sorulmalı” şeklinde konuştu.

“Binaya 15 gün sonra gittiğimizde dahi maskesiz duramıyorduk”

Yangın esnasında binada, bine yakın kimyasal ve radyoaktif malzeme bulunduğunu ifade eden Teksen Köroğlu, şöyle devam etti:

“Binaya 15 gün sonra gittiğimizde dahi maskesiz duramıyorduk. Otoritenin çevrede yaşayanlarla ilgili araştırma ve tetkikleri yapması gerekli. Bölgede havada suda toprakta gerekli ölçüm ve verebileceği zararları tespit edip izlenmeli ve bölge halkıyla paylaşması gerekir. Bir araştırma yapılırsa her şey ortaya çıkacak.”

Bu kayıtların yangın gününden itibaren tutulması gerektiğine dikkat çeken Köroğlu, bu güne dek hiçbir kayıt tutulmadığını iddia etti.

Köroğlu, bölgedeki atıkların nasıl imha edildiği konusunun da çok önemli bir sorun yaratabileceğini işaret ederek, bina temizlenirken kullanılan suyun kanalizasyona karışması durumunda Lefkoşalıların da ciddi bir felaketle karşı karşıya olduğunu kaydetti.

“Çalışanlar imza toplayıp hasta olduklarını otoriteye bildirdi”

Teksen Köroğlu, laboratuvar yeniden açılmasının ardından şikayetlerinin artması üzerine çalışanların kendi aralarında imza toplayarak bu ortamda çalışmak istemediklerini, otoritenin de buna karşılık şikayetlerin gerçek olup olmadığının test edilmesi için çalışanların hastaneye gönderildiğini aktardı.

Hastane sonuçlarını gördükten sonra laboratuvarı kapatmayı göze aldığını ifade eden Köroğlu, şu an yapılan temizlik çalışmalarının da profesyonel bir şekilde yapılmadığını savundu.

Köroğlu, binada çalışan işçiler arasında profesyoneller bulunmasına rağmen, işin ciddiyetinin farkında olmayan kişilerin de olduğunu söyledi.

Köroğlu, işçilerin kullandığı maskelerin dahi çok basit maskeler olduğuna, normal şartlarda burada donanımlı kıyafet ve maskeler kullanılması gerektiğine işaret etti.

Yangının ardından iki ay geçmiş olmasına rağmen böyle ciddi bir konunun gündemde olmamasının kabul edilemez olduğunu ifade eden Köroğlu, ülkede başka laboratuvar bulunmadığından hiçbir gıda tahlilinin yapılmadığını belirtti.

Binada Toryum olduğu iddia ediliyor

Öte yandan, KIBRIS’a konuşan bazı çevreler Devlet Laboratuvarı’nın içerisinde çok tehlikeli bir radyoaktif element olan Toryum’un da olabileceğini öne sürdü.

Toryum elementi, yüksek verimi ve temiz nükleer enerji olması nedeniyle son yıllarda enerji sektörünün ilgi odağı haline gelen bir madde olarak biliniyor.

Çernobil faciası neydi?

Eski Sovyet ülkelerinden Ukrayna’nın Çernobil kentindeki nükleer enerji santralinin 4 numaralı ünitesinde 26 Nisan 1986’da büyük bir kaza meydana gelmişti.

İşletim ekibi, olası bir enerji kaybı esnasında türbinlerin acil durum dizel jeneratörü devreye girene kadar soğutucu pompaların faaliyetini devam ettirmek için yeterli enerji üretimini sağlayıp sağlayamayacağını test etmeyi planlıyorlardı ancak, deneme başarısız oldu ve büyük bir patlama olmuştu.

Patlama nedeniyle kısa süre içinde 31 işçi hayatını kaybetti. Toplamdaysa 1989 yılına dek Çernobil’deki temizleme çalışmalarına katılan 600 bin ile 800 bin kişi hayatını kaybetmişti. Bu insanların 300 bineri, bir yıl içinde maruz kalınabilecek radyasyon dozunun 500 kat fazlasına maruz kalmıştı. Hâlâ hayatta olanlarsa bugün bile sağlık sorunlarıyla pençeleşiyor.

Kazadan bu yana kaç kişinin öldüğü net olarak bilinmiyor. Eski Sovyet devletlerinin üçünün açıkladığı verilere göre bugüne kadar yaklaşık olarak 25 bin “tasfiye görevlisi” hayatını kaybetti.

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2017, 10:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104