Kuraklığa dayanıklı tarıma geçmeliyiz

banner37

Tarım Bakanlığı, 181 köy ve bölgeyi kuraklık alanı olarak ilan etti. Hayvan Üreticileri Birliği ve Ziraat Mühendisleri ise, üretimin giderek azaldığına dikkat çekerek öneri sundu:

Kuraklığa dayanıklı tarıma geçmeliyiz
banner90
banner8

Ahmet İLKTAÇ

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, dün 2017-2018 yılı kuraklık haritasını yayınlandı ve 181 köy ve bölgede kuraklık yaşandığını açıkladı.

Ziraat Mühendisleri Odası, ülkemizde yağış rejiminin giderek düştüğünü, son 4 yılın 3 yılının kurak geçtiğinin görüldüğüne vurgu yaptı. Oda Başkanı Mehmet Ercilasun, ülkemizde artık kuraklığa uygun şekilde tohum kullanılması gerektiğini ve özellikle kurak şartlarda yetiştirilebilen diğer tahıl ve yem bitkilerinin gündeme alınması gerektiğini belirtti.

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları ise, kuraklık haritasının eski alışkanlıklarımıza son verip, kuraklığa dayanıklı tarıma geçmemiz gerektiğini gösterdiğini söyledi. Naimoğulları, hayvancılığa yönelik tarıma geçilmesi gerektiğini ifade ederek haritada kuraklık olmadığı gösterilen bölgelere de minimum düzeyde de olsa ödeme yapılması için Tarım Bakanlığı’nın çalışma başlatması gerektiğini açıkladı.

181 köy ve bölgede kuraklık var

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın 2017-2018 yılı kuraklık haritasıyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, 2017-2018 üretim yılında, yağışların beklenen miktarda olmaması ve ihtiyaç duyulan zaman aralığında yağmaması sebebiyle tahıl ve yemlik baklagil alanlarındaki üretimin yeterli olmadığını bildirdi.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, Genel Tarım Sigortası Fonu Saptama ve Değerlendirme Komitesi tarafından bazı köy ve/veya bölgelerde Tahıl (Arpa, Buğday, Yulaf, Hasıllık, Tritikale) ve Yemlik Baklagil (Fiğ-Vigo, Favetta) alanlarında kuraklık olduğu tespit edildiğini belirtti.

Yapılan açıklamada, kuraklıktan zarar gören köy ve/veya bölgeler Kadastral Pafta Taksimatlı Harita üzerinde belirtilmiş olup toplam 181 köy ve/veya bölge Kuraklıktan Zarar Gören Köy ve/veya Bölge olarak Bakanlar Kurulu tarafından onaylanarak, ilan edildiği kaydedildi.

Naimoğulları: Kuru tarım ülkemize göre değil

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, yayınlanan 2017- 2018 Üretim Yılı Kuraklık Haritası’yla ilgili gereken mücadelenin yapıldığını söyledi.  Naimoğulları, haritada bazı bölgelerin kuraklığa girmediğini, bu kuraklığa girmeyen bölgeler için de itirazların oluştuğunu kaydetti.

Kendilerine göre tüm bölgelerin kuraklığa girmesi gerektiğini ifade eden Naimoğulları, haritada kuraklık olmadığı gösterilen bölgelere de minimum düzeyde de olsa bir ödeme yapılması için Tarım Bakanlığı’nın çalışma başlatması gerektiğini söyledi. Naimoğulları, bazı bölgelerde yolun bir tarafının kurak, diğer tarafının da kuraklık olmadığı şeklinde görülmesini de eleştirdi.

“Kaba ot ve yem ihtiyacı 600 bin dönüm”

banner134
Şubat ayında Tarım Bakanlığı’na kaba ot ve yem bitkisi eksikliği yaşanacağı yönünde uyarıda bulunduklarını aktaran Naimoğulları, yem bitkisi için yeterli oranda teşvik verilmesini istediklerini ancak yeterli teşvik verilmemesine rağmen geçtiğimiz yıllarda 90 bin dönüm olan yem bitkisinin yetkisini, bu yıl 300 bin dönüme çıkardıklarını açıkladı.  Mustafa Naimoğulları, ancak bunun da yeterli olmadığını, ülkenin kaba ot ve yem bitkisi ihtiyacının 600 bin dönüm olduğunu söyledi.

Ülkemizin yüzde 90’ının kuraklığa girdiğini, hayvancılar olarak mayıs ayında ithal bala istediklerini ancak bu isteklerinin kabul görmediğini anlatan Naimoğulları, günümüzde ise normal fiyatı 20 kuruş olan balyanın kilosunu 1 liraya almak zorunda kaldıklarını ve bunun da kendileri için bir facia olduğunu dile getirdi.

Mustafa Naimoğulları, ülkede 40 bin ton daha kaba ot ve yem bitkisi ihtiyacı olduğuna dikkat çekerek “Bu kuraklık artık bize bu ülkede kuru tarımın olmadığını göstermesi gerekir. Hayvancılığa yönelik tarıma geçilmelidir. Bu ülkenin gerçeği yarı kurak bir ülke olduğudur. Kaba ot ve yem bitkisine yönelik tarıma geçmeliyiz. Kuraklığa dayanıklı bir tarıma geçmeliyiz. Eski alışkanlıklarımıza son vermeliyiz. Bu kuraklık haritası da bizim bu söylediklerimizde haklı olduğumuzu gösteriyor” dedi.

Beyoğlu: Haritanın arkasındayız

Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Başkanı Hüseyin Çavuş’a dün gün boyu toplantıları olması nedeniyle ulaşılamadı.

Ancak Birlik Genel Sekreteri Mustafa Beyoğlu, kuraklık haritasının kuraklığa giren bölümünün de girmeyen bölümünün de arkasında olduklarını söyledi.

Ercilasun: Kuraklığa uygun tohum bulmalıyız

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Ercilasun da, ülkemizde yağış rejiminin git gide düştüğünü ifade ederek son 4 yılın 3 yılının ayrıca son 10 yıla bakıldığında da yarı yarıya kurak yıllar geçtiğini kaydetti.

Ülkemizde tahıl üretiminde düşüş yaşandığını anlatan Ercilasun, artık kuraklığa uygun tohum kullanılması gerektiğinin altını çizdi.

Ercilasun, özellikle kurak şartlarda yetiştirilebilen diğer tahıl ve yem bitkilerinin gündeme alınması gerektiğini belirtti. Verimli bir tarımsal üretimin yapılması için tahıl alanlarında münavebe (ekim nöbeti) yapılması gerektiğini aktaran Ercilasun, tarımsal alanlarımızın hızlı şekilde elden çıkmaya başladığını, bunun nedeninin de tarımın artık yeteri kadar gelir getirmemesi ve inşaatlaşma olduğunu söyledi.

Ercilasun, tüm bunların kişileri tarımdan uzaklaştırdığını dile getirdi. Bu bağlamda çiftçinin daha iyi verim alabilmesi için kuraklığa dayanıklı tohum çeşitlerinin teşvik edilmesi gerektiğinin altını çizen Ercilasun, sulu tarım arazilerimizin de yıldan yıla kurumakta ve azalmakta olduğunu belirtti.

Ercilasun, Güzelyurt’ta 1974 yılında 70 bin dönüm narenciye alanı bulunurken, günümüzde ise bu alan 32 bin dönüme düştüğünü, bu miktar kuraklığın devam etmesi halinde 20 bin dönüme kadar düşeceğinin düşünüldüğünü kaydetti.

Ercilasun, özellikle Güzelyurt Bölgesi’nin kurutuluşunun Türkiye’den gelen suyun hızlı şekilde bölgeye verilmesiyle geleceğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2018, 10:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75