banner6

Kuraklık yok ancak rekolte düşük olacak

banner37

Çiftçiler, hasadın başlamasına kısa bir süre kala, geçtiğimiz yıl yaşanan kuraklığın ardından bu yılın verimli geçmesini bekliyordu ancak, yağış miktarlarının az olması moralleri bozdu

Kuraklık yok ancak rekolte düşük olacak
banner150

banner150 banner150

İsmail VOLKAN

Kıbrıs genelinde bu yıl kış aylarında toprağa düşen yağış miktarı geçen yıla göre daha fazla olsa da, yeterli olmadığı, bu yüzden de ekinlerde rekoltenin düşük olacağı tahmin ediliyor. Hatta bazı bölgelerde ekinlerin hasat dahi edilemeyeceği öngörülüyor. Bu durum ise çiftçinin moralini bozuyor.

Uzmanlar “Ülkede bu yıl kuraklık var” diye açıklama yapmanın doğru olmayacağını söylerken, arpa ve buğday rekoltesinde ciddi düşüş yaşanmasını bekliyor.

Yağış miktarlarının kış aylarında sadece aralıkta mevsim normallerinin üzerinde olduğuna işaret edilirken, ocak, şubat ve mart ayında yağışların düşük olduğu, bunun da rekolteyi olumsuz etkileyeceği kaydediliyor.

Mesarya bölgesinde bazı bölgelerdeki ekinlerin hasat dahi edilecek olgunluğa ulaşmadığına dikkat çekilirken, bu bölgelerin hayvanlara otlak veya hasıllık olarak kullanılabileceği belirtiliyor.

Meteoroloji Dairesi Müdürü Raif İlker Buran, sezon normallerine bakıldığı zaman, aralık ayında yağışlarda yüzde 174.5 artış görüldüğünü, ancak ocak ayının mevsim normallerinin yüzde 43 altında seyrettiğini aktardı.

Buran, yağışların şubat ayında yüzde 95.98, mart ayında da yüzde 50 ile mevsim normallerinin altında kaldığını söyledi.

Buran: Nisan yağışlarının ekinler için pek bir önemi yok

Yağış miktarları ve araziye bakıldığı zaman verilerin ortada olduğunu anlatan Buran, “Ada genelinde kuraklık var demek doğru olmaz ancak, bazı bölgelerde yağış miktarları ciddi oranda düşük. Kuraklık var diyemeyiz ama rekolte oldukça düşük olacak” dedi.

2 ve 8 Nisan tarihleri arasında yağmur öngörülmediğini anlatan Buran, üreticiler için nisan ayındaki yağışların pek bir öneminin kalmadığını belirtti.

Çavuş: Üreticinin morali bozuk

Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Başkanı Hüseyin Çavuş ise hasadın başlamasına az bir süre kaldığını belirterek, ada genelinde bazı bölgelerin kurak, bazı bölgelerin de rekoltelerinin kuraklık seviyesinde düşük olmasının beklendiğini aktardı.

Yağışların geç geldiğini ancak, güzel başladığı için üreticilerin ümitlendiğini anlatan Çavuş, kuraklık nedeniyle çiftçilerin moral bozukluğu yaşadığı ve hasatla ilgili kaygıları olduğunu söyledi.

Çavuş, bazı bölgelerde ekinlerin yeterli olgunluğa erişmediğinden, tarlalara biçerdöver dahi giremeyeceğine dikkat çekti.

“Tespit çalışmaları bir an önce yapılmalı”

Meteoroloji Dairesi’nin verilerine göre, yağış miktarının kuraklığın bir göstergesi olduğuna işaret eden Çavuş, Tarım Sigortası Fonu’nun bir an önce tespit çalışmalarına başlamasını istedi.

Çavuş, arazilerde yapılacak tespitlerle, tohumluk ayrılabilecek alanların ve kaba yem olarak kullanılacak tarlaların ivedi bir şekilde belirlenmesini talep etti.

Tohum amaçlı, yurtdışından getirilen arpanın maliyeti nedeniyle üreticinin yüklü miktarda borç altında bulunduğuna dikkat çeken Çavuş, yüksek giderler nedeniyle üreticinin zor durumda olduğunu aktardı.

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2017, 08:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner75

banner88

banner104