Lafta kaldı!

banner37

Esentepe Belediye Başkanı Cemal Erdoğan tarafından 1 Aralık 2016'da kapatılacağına dair söz verilen Esentepe'deki yasa dışı çöplük kapatılmadı. Hatta yeni çöplerin dökülmesiyle için için yanan çöpler yeniden alevlendi.

banner87
Lafta kaldı!
banner90
banner99

Ceren ÖZBİL

Esentepe Belediye Başkanı Cemal Erdoğan tarafından 1 Aralık 2016'da kapatılacağına dair söz verilen Esentepe'deki yasa dışı çöplük alanı halen kapatılmadı.

İsteyen istediği gibi bu alana girerek, çöpünü atıp gidebiliyor. Ayrıca atılan çöpler arasında evsel atıklardan, kimyasal atıklara ve fosseptik atıklara kadar her türlü çöp bulunuyor.

Esentepe Belediye Başkanı Erdoğan, konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi'ne daha önce yaptığı açıklamada, 1 Aralık'ta çöplük alanını kapatacağını ancak bunun akabinde bölge halkının yeşil atıkları artık ormanın içine atmaya başlayacağını söylemişti. Erdoğan, yeşil atıklar orman içinde atılınca da orman yangını olacağını belirtmişti.

"15 yıldır çöplük olarak kullanılıyor"

Esentepe sakinlerinden Yakup Genç, yurtdışında yaşayan bir yabancıya ait olan ve köy mezarlığına yakın olan bir arazinin belediye tarafından yıllardır çöplük olarak kullanıldığını ve bu durumdan son derece rahatsız olduklarını anlattı.

Yaklaşık 15 yıl önce bu alanın çöplük olarak kullanılmaya başlandığını kaydeden Genç, zaman içinde nüfusun artması ile de sorunun giderek büyüdüğünü ifade etti.

Genç, içerisinde evsel atıklardan hayvansal atıklara kadar bulunan bu gayrı yasal çöp alanının hem doğayı hem de insan sağlığını tehdit ettiğini söyledi.

"Bir yıldır yanıyor"

Genç, bölgede bir yıl önce başlayan yangının hiç sönmediğini ve için için yanmaya devam ettiğini söyledi. Yeni çöp dökülmesiyle de için için yanmaya devam eden çöplerin alevlendiğinden söz eden Genç şu ifadeleri kullandı:

“Bu çöplük alanının kapatılacağı sözü verildi ancak kapatılmadı ve yangın da bir türlü söndürülmedi. Eğer sorun merkezi çöp istasyonuna taşımanın getireceği maliyetse, neden belediyeye 15 tane yeni personel alındı?

Ayrıca bu çöplükten yayılan mikrop ciddi derece sağlık tehdidi arz ediyor. Bu çöplerin üzerine sinekler konuyor, köpekler kediler geliyor. Böylece mikroplar köyün dört bir yanına yayılabiliyor.

Sadece Esentepe Belediyesi tarafından değil, civar köylerden de çöp dökülüyor. Buna bir önlem alınması gerekir. Çöplüğün yanı başındaki ağaçlar kurumaya başladı.”

 

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2017, 11:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75