Lağım suları yollardan akıyor

banner37

Kanalizasyon ve arıtma sistemi bulunmayan Alayköy Sanayi Bölgesi, kokudan ve sinekten geçilmiyor

Lağım suları yollardan akıyor
banner90
banner8

SORUN ARTARAK DEVAM EDİYOR… Alayköy Sanayi Bölgesi kurulduğu 2009 yılından beri kanalizasyon ve arıtma sistemi olmamasının ceremesini çekiyor. İşyeri çoğaldıkça sorun daha da büyüyor. Kuyulardan taşarak yosun ve çirkef tutan lağım suları artık sanayinin yollarından akıyor. Çirkin görüntü, pis koku ve sineklerle baş başa olan Alayköy Sanayi Bölgesi sakinleri, hem sağlıklarının tehlikede olduğunu hem de yaşanan pislik nedeniyle insanların sanayiye gitmediğini belirterek, ekonomik kayıp da yaşadıklarından şikayet etti.

“PROJELERİMİZ VAR, İHALEYE ÇIKACAĞIZ”… Sanayi Dairesi Müdürü Doğan Şah, Gazimağusa Sanayi Bölgesi’ndeki sorunlarla ilgili çalışmalarını yeni tamamladıklarını ve Alayköy Sanayi Bölgesi’ne yönelik projelerinin de olduğunu belirterek, bölgeye arıtma sistemi kurulması için Kıbrıs Türk Mimar ve Mühendisler Odası’nın ihaleye çıkacağını söyledi. Alayköy Belediye Başkanı Hulusi Manisoy da, Alayköy Sanayi Bölgesi’nde nüfus sürekli artarken, arıtma sistemi olmadığı için lağım sularının yolları işgal ettiğini kaydetti.

Ahmet UÇAR

   Alayköy sanayisinin yıllardır kanalizasyon ve arıtma sisteminden yoksun olması nedeniyle, lağım suları artık yollardan akıyor.

   Bölgedeki bu çirkin görüntü sanayideki işyerlerinde çalışanların sağlığını tehdit ederken, ortaya çıkan pis kokular ve sinekler de büyük bir mağduriyet yaratıyor.

   Bölge, kurulan yeni fabrikalarla her geçen gün gelişim gösterse de lağım sorununun önüne bir türlü geçilemiyor ve bunun aksine bölgede artan işçi nüfusu nedeniyle durum gittikçe ciddileşiyor.

   Sanayi sakinleri geçmiş dönemlerde defalarca girişimlerde bulunduklarını ancak bütçe yetersizliği gibi nedenlerden dolayı umdukları hizmeti alamadıklarını belirtti.

   Alayköy Sanayisi Bölgesi’nde fabrikaları bulunan Mobilyacılar Birliği Başkanı Hüseyin Ciddi, bu sorunun ortadan kaldırılması adına geçmiş dönemlerde girişimlerde bulunduklarını ve yetkililerle görüştüklerini belirterek, ancak hiçbir şeyin değişmediğini, bu sorunun Alayköy Sanayisi’nin açıldığı günden beri devam ettiğini kaydetti. Ciddi, bölgede arıtma sistemi olmaması nedeniyle vidanjörlerin sürekli bu lağım sularını çektiğini ifade etti.

   Alayköy Belediye Başkanı Hulusi Manisoy, Alayköy Sanayi Bölgesi’ndeki nüfusun artış göstermesine karşın arıtma sisteminin olmaması nedeniyle lağım sularının yolları işgal ettiğini vurguladı.

   Sanayi Dairesi Müdürü Doğan Şah ise sanayi bölgeleriyle ilgili çeşitli projelerinin bulunduğunu dile getirerek, Alayköy Sanayisi’ndeki bu sorun konusunda da gerekli adımların atıldığını kaydetti.

Ciddi: Hem sağlık açısından hem

ekonomik açıdan tehdit altındayız

   Mobilyacılar Birliği Başkanı Hüseyin Ciddi, yeni bir sanayi bölgesinde bu çirkin görüntünün söz konusu olmasının hoş bir şey olmadığını belirterek, Sanayi Dairesi’nin yaptığı alt yapının kör bir döngü olduğunu, yani dışarıya bir bağlantısının olmadığını kaydetti.

   Bu soruna yönelik bütçe ayrılmaması nedeniyle yıllardır bu sorunu çektiklerine vurgu yapan Ciddi, “Hem bu pislik var hem de her fabrika atıklarını kendi içinde çözmeye çalışıyor. Bölgenin toprağı da buna uygun olmadığı için bu lağım görüntüsünün benzeri birçok yerde var. Biz bu atıkları çektirmek için sürekli belediyeye ciddi rakamlar ödemek zorunda kalıyoruz. Belediye haftada en az 3 defa vidanjörlerle gelerek bunları çekiyor” dedi.

   Ciddi, bu sorunun 2009’dan beri devam ettiğine işaret ederek, yıllar içerisinde bölgedeki fabrika sayısının çoğalmasıyla sorunun boyutunun ciddileştiğine dikkat çekti.

   Her fabrikanın tuvalet giderleri gibi sıvı atıklarını kuyu açıp kendilerinin gidermeye çalıştığını bildiren Ciddi, toprağın bunları çekmemesi nedeniyle her hafta vidanjör çağırdıklarını anlattı.

   Ciddi, bu lağım sularının bölgedeki fabrika işçilerinin ve sahiplerinin sağlığını tehdit ettiğini ifade ederek, bölgede sinek, yılan gibi hayvanların yanı sıra mikrop kaynadığını kaydetti.

   Bu çirkin görüntünün ekonomik açıdan da olumsuzluklar yarattığını, müşterileri engellediğini dile getiren Ciddi, Alayköy Belediyesi’nin veya Sanayi Dairesi’nin bütçe ayırarak bu sorunu ortadan kaldırmasını talep etti.

Manisoy: Arıtma sistemi gerekiyor

   Alayköy Belediye Başkanı Hulusi Manisoy, bölgede yaşanan sorunun arıtma sisteminin bulunmamasından kaynaklandığını belirterek, bölgedeki nüfusun artmasıyla da söz konusu durumun ciddileştiğini kaydetti.

   Sanayi Dairesi’nin bölgenin kapasitesinin %60’ının dolmasının ardından bölgedeki altyapıya yönelik çalışmalar yapacağını dile getirdiğini anımsatan Manisoy, bölgede her geçen gün yeni fabrikalar açılmasına rağmen bu sorunun üstesinden gelinmediğini vurguladı.

   Ciddi, bölgedeki lağım sularının vidanjörlerle çekildiğini bildirerek, “iş yerlerine bu sorunu kendiniz halledin de diyemeyiz” dedi.

Şah: Arıtma sistemi kurma

yönünde projemiz var

   Sanayi Dairesi Müdürü Doğan Şah, sanayi bölgelerine yönelik projelerinin bulunduğunu belirterek, Gazimağusa’dan Lefkoşa’ya kadar sanayi bölgelerinin sorunlarının çözülmesi için adımlar atıldığını kaydetti.

   Alayköy Sanayi Bölgesi 1. ve 2. etabın kanalizasyon sistemlerinin yapıldığını dile getiren Şah, ancak sistemin çıkış noktası kapalı olduğundan kanalizasyon sisteminin çalışmadığını ifade etti.

   Şah, bu duruma çare olarak arıtma sistemi yapılmasının uygun görüldüğüne işaret ederek, “Buraya bir arıtma sistemi kuracağız, atıkları orada toplayıp, suyu arıtıp geri vereceğiz. Böylece sorunu ortadan kaldıracağız” şeklinde konuştu.

   Arıtma sisteminin kurulabilmesi bağlamında Lefkoşa Türk Belediyesi ve Çevre Dairesi ile iletişim halinde olduklarını bildiren Şah, söz konusu arıtma sisteminin kurulabilmesi için gerekli olan yazıların yazıldığını ancak Lefkoşa Türk Belediyesi’nin ve Çevre Dairesi’nin, yeterli teknik elemanı bulunmaması nedeniyle bu projeyi gerçekleştiremeyeceklerini bildirdiklerini söyledi.

   Şah, bu gelişme sonucunda Kıbrıs Türk Mimar ve Mühendisler Odası’na arıtma sistemi noktasında talepte bulunduklarını kaydederek, projeyle ilgili teknik şartnamenin gönderildiğini ve ihaleye çıkma çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

   Arıtma projesinin hazırlanmasıyla ilgili çalışacak ilgili meslek sahibi kişilerin önceden hazırlanmış raporları da göz önünde bulundurması gerektiğine işaret eden Şah, parsel başına ise 5 ton kullanım suyunun söz konusu olduğunu dile getirdi.

   Şah, bölgedeki sorunu gidermek için çalışmalar bitene dek pis kokulara maruz kalmamak için kiracılardan kuyu kazıp pis sularını oraya dökmelerini istediklerini anlatarak, bazı firmaların ise sularını kanalizasyona verdiğini ve bu suların yol üzerine çıkarak pis bir koku yarattığını vurguladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75