Lefke, çöp kokusundan kurtuldu

banner37

Lefke Belediyesi, yıllardır çöplükten yayılan kötü kokudan dolayı kapı pencere açamaz durumda olan bölge halkından gelen yoğun şikayet üzerine tamamen çevre dostu bir anlayışla mücadele başlattı

banner87
Lefke, çöp kokusundan kurtuldu
banner90
banner99

KARA SİNEK POPÜLASYONU DA AZALDI Lefke Belediyesi, pis kokuya neden olan organik atıklarla beslenen bir çeşit bakteri içeren “Microbix Plus” isimli ürünü kullanmaya başladıktan sonra hem çöplükteki kötü kokuyu, hem de kara sinek popülasyonunu ‘yok denecek kadar’ azaltmayı başararak bir taşla iki kuş vurdu. Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, söz konusu yöntemin sonuçlarından oldukça memnun kaldıklarına işaret etti.

“TAMAMEN BİYOLOJİK BİR ÜRÜN” EM Teknolojisi ürünlerinin adamızda kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla girişim başlatan Mehmet Karadeniz, ‘Microbix Plus’ isimli ürünün tamamen biyolojik mikroorganizmaların karışımından oluşan bir çeşit bakteri olduğunu belirterek, “Bu ürün pis kokulara neden olan organik atıkları kendisine besin yaparak yok ediyor. Böylece kötü koku da ortadan kalkmış oluyor” dedi.

Ahmet KARAGÖZLÜ

Dünyada ve Türkiye’de oldukça yaygın olarak kullanılan, 82 farklı mikroorganizmanın karışımından oluşan EM Teknolojisi ürünleri Lefke Belediyesi tarafından da kullanılmaya başlandı.

Eski maden alanındaki çöplükten yayılan kötü kokudan dolayı yıllardır kapı pencere açamaz durumda olan bölge halkından gelen yoğun şikayet üzerine Lefke Belediyesi, tamamen çevre dostu bir anlayışla mücadele başlattı.

Bu bağlamda, pis kokulara neden olan organik atıklarla beslenen bir çeşit bakteri içeren “Microbix Plus” isimli ürünü kullanmaya başlayan Lefke Belediyesi, söz konusu ürün sayesinde bir taşla iki kuş vurarak hem çöplükteki kötü kokuyu, hem de kara sinek popülasyonunu ‘yok denecek kadar’ azaltmayı başardı.

Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, bölge halkından gelen yoğun şikayet üzerine yaklaşık bir buçuk ay önce eski maden yatağındaki çöplükte EM Teknolojisi’ni kullanmaya başladıklarını belirtti.

EM Teknolojisi ürünlerinin adamızda kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla girişim başlatan Mehmet Karadeniz ise Lefke Çöplüğü’nde kullanılan “Microbix Plus” ürünüyle ilgili KIBRIS’a bilgiler verdi.

Kaya: Karasinek ve kötü koku

yok denecek kadar azaldı

Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, bölge halkından gelen yoğun şikayet üzerine yaklaşık bir buçuk ay önce eski maden yatağındaki çöplükte EM Teknolojisi’ni kullanmaya başladıklarını belirtti.

Kaya, söz konusu yöntemin hem çöplükteki kötü kokuyu, hem de kara sinek popülasyonunu ‘yok denecek kadar azalttığına’ işaret ederek, “Bu yöntemin sonuçlarından oldukça memnun kaldık” dedi.

EM Teknolojisi’ni kullanmaya başladıktan sonra şikayetlerin azaldığını belirten Kaya, “Çalışmalar ilk başta 1 hafta arayla yapılırken, şu an 15 günde 1 kez yapılmaya devam ediyor” diye konuştu. Kaya, belediyenin çöplük alana ‘çöp’ götürmeye devam ettiği sürece bu teknolojiyi kullanmaya devam edeceğini sözlerine ekledi.

Karadeniz: Kötü

kokuları yok ediyor

EM Teknolojisi ürünlerinin adamızda kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla girişim başlatan Mehmet Karadeniz, Lefke Çöplüğü’nde kullanılan “Microbix Plus” ürünüyle ilgili bilgiler verdi. Karadeniz, Microbix Plus isimli ürünün tamamen biyolojik mikroorganizmaların karışımından oluşan bir çeşit bakteri kültürü olduğunu belirterek, “Bu ürün pis kokulara neden olan organik atıkları kendisine besin yaparak yok ediyor. Böylece kötü koku da ortadan kalkmış oluyor” dedi.

Karadeniz, söz konusu ürünün organik atık maddelerin tüketilmesinde, lağım çukurlarında, yağlı tortu işleme göletlerinde, yağ tutucularda, biriktirme tanklarında, zeminlerde, kanallarda ve borulardaki ağır yağların yok edilmesinde kullanıldığını söyledi.

Ayrıca bu ürünün oksidasyonu fermantasyona çevirerek kötü kokuyu da tamamen yok ettiğine işaret eden Karadeniz, “Bu ürün atık su arıtma tesislerindeki atık suyun temizlenebilmesi için de kullanılabilir” dedi.

Karadeniz, “EM Teknolojisi’nin benzersiz olma sebebi bioremedation yapabilmesidir. Klasik metotta ‘her şeyi öldür’ iken, EM Teknolojisi ile ‘zararlı bakterileri kontrol et, yararlıları destekle’ vardır. Bu da çok pozitif sonuçlar almamızı sağlar. Çöplüklerde koku, karasinek, sızıntı suyu zararları ve zararlı gazların oluşumunu önlemek aynı anda ve tek ürün kullanımı ile yapılmaktadır... Ve Lefke Belediyesi’nin EM Teknolojisi ile aylık maliyeti bin 400 TL’dir... EM Teknolojisi fiyat/fayda değerlendirmesinde de benzersizdir... Muadili olmamasına rağmen çok ucuzdur” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75