Mahallemizde pompa istasyonu istemiyoruz

banner37

Taşkınköy Domuzcular Burnu sakinleri, mahallelerinde bulunan tek yeşil alanın, kanalizasyon pompa istasyonu yapılmak istenmesine karşı çıktı. Mahalle sakinleri, Lefkoşa Türk Belediyesi'ne çağrı yaptı.

Mahallemizde pompa istasyonu istemiyoruz
banner8

Ceren ÖZBİL

Taşkınköy Domuzcular Burnu sakinleri, mahallelerinde bulunan tek yeşil alanın kanalizasyon pompa istasyonu yapılmasını istemiyor.

Kararın geri alınması için 100 imza toplayan mahalleli,  dilekçelerini İçişleri Bakanlığı, Kaymakamlık ve Lefkoşa Türk Belediyesi'ne (LTB) iletti.

Ayrıca mahalleli, projenin, Avrupa Birliği'ne (AB) ait olmasından dolayı buradaki irtibat ofisinden randevu talep etti.

AB’nin bu konuda duyarlı davranacağına inanan mahalleli, bu kararın bir an önce iptal edilmesini bekliyor.

KIBRIS Gazetesi'ne konuşan Taşkınköy Domuzcular Burnu sakinleri, pompa istasyonunun zararları konusunda araştırma yaptıklarını ifade ederek, yayacağı titreşim nedeniyle sağırlığa kadar neden olabileceğini iddia etti.

Konuyla ilgili bilgi almak istediğimiz Lefkoşa Türk Belediyesi yetkililerine ise ulaşmak mümkün olmadı.

Dizliklioğlu: Bula bula burayı mı buldular

Taşkınköy Muhtarı Derviş Dizliklioğlu, pompa istasyonu yapılmak istenen yerin çok yanlış bir yer olduğunu söyledi ve hedeflenen yerin evlere yakınlığının 5 metre olduğunun altını çizdi.

"Bula bula burayı mı buldular?" diyerek isyan eden muhtar, bu kararın bir an önce iptal edilmesini istedi. Muhtar Dizliklioğlu, böyle bir karar alınmadan önce belediyenin vatandaşla görüşmesi ve ona göre karar vermesi gerektiğini ifade etti.

Bölge sakinleri ne dedi?

Hasan Keçeci:

“Belediye pompa istasyonunu buraya taşımak istiyor. Ancak bu Avrupa Birliği projesidir ve buraya, güneyin de kanalizasyonu gelecektir. Yani isterlerse Rum malını da istimlak edebilirler. Burası evlere 5 metre yakınlıkta bir yerdir. Böyle bir istasyonun yerleşim yerine 400 metre uzak olması gerekir. Ayrıca bize pompa istasyonunun yerin altında olup, üzerine çocuklar için oyun alanı yapacaklarını söylediler. Bu istasyondan çıkacak negatif enerji nedeniyle çocuklar miskin olacak”.

Cemal Dağaştı:

“Burası evlere 5 metre yakınlıkta bir alan. Böyle bir istasyonun yerleşim yerine 400 metre uzak olması gerekir. Bize, Türk toprağı olması nedeniyle buraya taşımak istediklerini söylediler. Zaten mevcut bir pompa istasyonu var. Rum malı bile istimlak edebilirler”.

banner134

Ali Doğan Özoğul:

“Burası yeşil alan. Biz buraya taşındığımızda pompa istasyonu gündemde yoktu. Evlerimiz maddi açından da değer kaybedecek. Bizim zararımızı kim karşılayacak. Avrupa'da bu işler böyle yürümüyor. Biz buraya yeşil alan yapılmasını beklerken, karşımıza pompa istasyonu çıktı. Evlerimizin dibinde pompa istasyonu istemiyoruz”.

Canan Özoğul:

“Şikayetlerimizi belediyeye ilettik. Bize pompa istasyonunun yerin altında olacağını ve koku gelmeyeceğini söylediler.  Hadi koku gelmedi, elektrik kesildiğinde ne olacak? Jeneratör çalıştırılacak. Ondan da mı ses gelmeyecek. Onu da mı yerin altına koyacaklar. Ya titreşim ne olacak? Evlere ve bizlerin sağlığına zarar vermeyecek mi?”

Mustafa Ağa:

“Biz bu pompa istasyonunun zararlarını araştırdık. İşitme kaybına kadar neden olabiliyor. Bu istasyondan yayılacak titreşim nedeniyle yüzde 16 işitme kaybı olacak. Ayrıca bu titreşim üst katları daha çok etkiliyor. Bunlar bilinen gerçekler.  Belediyede yapılan toplantıda tüm bunları sordum. Bana 5 duyu ile hissedilebilecek bir titreşim olmayacak dediler. Peki sağlığa zararı olacak mı, binalara zararı olacak mı diye sorduğumda cevap veremediler. Biz bu konuda 100 tane imza topladık ve ilgili yerlere ilettik. Şimdi de Avrupa Birliği irtibat ofisinden randevu talep ettik. Bu konuda duyarlı davranacaklarına inanıyoruz”.

Tuncer Türker:

“İnsanları düşünmüyorlarsa buradaki yaban hayvanlarını düşünsüler. Lefkoşa'da tek yaban hayvanlarının bulunduğu alan burası. Biz bu hayvanlar için yemek kapları, su kapları koyuyoruz. Bu hayvanlar da pompa istasyonu yapılmasından zarar görecektir. Ayrıca neden dere yatağının dibi seçiliyor. Bir sorun olduğunda kanalizasyonu dere yatağına mı akıtacaklar?”

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2017, 09:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75