banner6

Mallıdağ yangınında sigara izmariti şüphesi

banner37

Mallıdağ ile Arıdamı köyleri arasında yaklaşık 4 saat süren yangına İtfaiye, Orman Dairesi, Sivil Savunma ekipleri müdahale ederken, Geçitkale ve Serdarlı Belediyesi ile bölge halkı da söndürme çalışmalarına destek verdi

Mallıdağ yangınında sigara izmariti şüphesi
banner150

banner150

banner99

Ahmet VAMIK – Mustafa ÖZYAĞCI

Mallıdağ ile Arıdamı köyleri arasında bulunan arazide dün öğle saatlerinde çıkan ve kesin nedeni henüz belirlenemeyen yangında, yüzlerce ağaç küle döndü. Saat 12.30-13.00 arasında başlayan yangın saat 16.30 sıralarında güçlükle kontrol altına alınabildi.

Yangın, ilk tespitlere göre 20 hektarlık arazi içerisinde etkili olurken, bölgede bulunan maki bitki örtüsü, yabani zeytin ağaçları, çalılık alan ve küçük servi ağaçları yanarak küle döndü.

Polis Basın Subaylığı’ndan alınan bilgiye göre, yangının başlangıç noktasının yol kenarı olması, yangına sorumsuz bir kişinin attığı sönmemiş sigara izmaritinin neden olduğu ihtimalini güçlendiriyor.

Belediyeler ve bölge halkı yardıma koştu

Tam öğle saatlerinde başlayan yangına İtfaiye, Orman Dairesi, Sivil Savunma ekipleri müdahale ederken, Geçitkale ve Serdarlı Belediyesi ile bölge halkı da söndürme çalışmalarına destek verdi. Ekiplerin yardımına koşan bölge halkı, traktörleri ve iş araçları ile söndürme çalışmalarına katıldı.

İki ayrı koldan yangına müdahale eden ekipler, yangının Mallıdağ’a doğru yayılmasını engelleyerek Arıdamı ile Mallıdağ arasındaki bölgede yangını durdurmayı başardılar. 

Hem rüzgar hem zorlu arazi

Tepelik ve engebeli geniş bir alana yayılan yangına müdahale etmekte zorluk yaşayan ekipler, zaman zaman etkisini artıran rüzgârla da mücadele etmek zorunda kaldı.

İtfaiye, Orman Dairesi, Sivil Savunma ekiplerinin kısıtlı araç imkânları ile zorlu arazi koşullarında yangına müdahale etmekte çok zorlandığı görüldü.

Rüzgârın etkisi ile kısa sürede büyük bir alan yayılan yangın, 16.30 sıralarında kontrol altına alınırken, bölgede bulunan ve yangın söndürme çalışmalarını yerinde yöneten İtfaiye Müdürü Ahmet Özmenek, bölgede iş araçlarıyla emniyet şeritleri açıldığını belirtti. Özmenek, yangın alanındaki soğutma çalışmalarının geç saatlere kadar devam edeceğini vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2017, 08:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104