Mare Monte temizlendi, sırada Karakum var

banner37

Çevreci örgüt No Straws North Cyprus, Girne’deki temizlik çalışmalarına devam ediyor

Mare Monte temizlendi, sırada Karakum var
banner99

Ali ÇATAL

Gönüllülük esasıyla bir araya gelen, Türk, Rus, İngiliz, Belaruslu, İsrailli, Polonyalı, Kazak, Hindu ve Fransız aktivistlerden oluşan ‘No Straws North Cyprus’ hareketi, çevreci eylemlerine, geçtiğimiz pazar da devam etti.

Ekip, bu kez Mare Monte Plajı’ndaki çöpleri topladı. Bölgedeki çöp temizliği yaklaşık altı saat sürdü.

No Straws North Cyprus üyeleri, Mare Monte Plajı, plaja giden yol ve stadyum çevresini temizlediklerini belirterek bugüne kadar Güzelyalı Plajı, Camelot Plajı, Lapta Plajı, Huzurevi Plajı, kısmen Karakum Plajı ve tarihi yerlerden Lapta Mezarlığı ile Evlambios Kilisesi gibi yerleri temizlediklerini ifade etti.

banner134
Üyeler, temizlik çalışmasında sırada Karakum olduğunu belirtti.

Örgüt üyeleri, temizlik eylemlerine başlamadan, belediyenin hiçbir şey yapmadığı iddiasında olduklarını belirterek “Ancak şunu gördük ki; Alsancak ve Lapta Belediye Başkanlarımız, her türlü temizlik faaliyetimize aktif katılım sağladı. Durmayacağız ve daha fazla yeri temizleyeceğiz çünkü yaptığımız işten hoşlanıyoruz fakat hükümetin de bu işe şimdikinden daha fazla eğilmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Temizlik çalışmasına katılanların çevreye uyarı levhaları yerleştirilmesi ve televizyonlarda da buna yönelik kamu spotları yayınlanmasının elzem olduğu düşüncesinde birleştiğini belirten örgüt üyeleri, şöyle devam etti:

“Çevreyi kirletenlerin caydırıcı şekilde cezalandırılması gerektiğinde de hemfikiriz. Şundan eminiz ki insanlar, hükümetin de bu konuyu ciddiye aldığını fark ederlerse hem daha hevesli olurlar hem de daha fazla yeri temizlemek isterler. 20-30 yıl öncesinin ‘günümüz için işlevsiz’ yasalarının revize edilmesiyle işe başlanabilir. Aksi takdirde -bunu çok üzülerek söylüyoruz ama- gönüllüler de pes edecek.”

Hükümetten, çevre temizliği konusunda ‘daha ciddi’ bir yaklaşım benimsemesini talep eden çevreci grup, önümüzdeki pazar gerçekleştirecekleri etkinlikteki adresin Karakum olduğu bilgisini de kamuoyuyla paylaştı.

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2018, 09:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75