Mavi ıstakoz, öğle yemeği olmaktan kurtarıldı

banner37

Mavi ıstakoz, öğle yemeği olmaktan kurtarıldı
banner99

Birleşik Krallık'ın Rochdale bölgesindeki bir bara teslim edilen deniz ürünlerinin arasında ender görülen bir mavi ıstakoz bulundu.

Littleborough'daki Hare on the Hill adlı bar, salı sabahı İskoçya'dan her zamanki deniz ürünleri teslimatını aldı. Fakat baş şef Austin Hopely verdiği siparişte yetişkin bir mavi ıstakoz olduğunu keşfedince şaşkına döndü.

Manchester Evening News'ın haberine göre Hopley bu kadar nadir görülen bir kabuklu için bir tencere dolusu kaynar suyun uygun bir yer olmadığına karar verdi ve "Larry" ismini verdiği ıstakoza yeni bir yuva aramaya başladı. Daha önce hiç mavi ıstakoz gibi bir şey görmediğini söyleyen Hopley, “Teslim edilenler hakkında internette küçük çaplı bir araştırma yapmaya karar verdim. Istakozun ne kadar ender görüldüğünü fark edince onu menüye koymaya gönlüm elvermedi” diye konuştu.

banner134

Larry'nin mavi olmasına neden olan renk mutasyonunun son derece nadir görüldüğünü keşfeden Hopley, “Küçük bir tartışmadan sonra ahlaki açıdan doğru olanın ıstakoza herkesin onun değerini bilebileceği daimi bir yuva bulmak olduğunu anladım” ifadelerini kullandı.

Maine Üniversitesi Istakoz Enstitüsü'ne göre bu mutasyon doğada yaklaşık 200 milyonda bir oranında meydana geliyor.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75