banner6

Mehmetçik kış ortasında susuz

banner37

Mehmetçik Belediye Başkanı Cemil Sarıçizmeli, Su İşleri Dairesi’nin 10 gündür depolarına su vermediğini, sorunun ne zaman giderileceğinin de belli olmadığını söyledi

Mehmetçik kış ortasında susuz
banner99

Ayşe BULUT

Mehmetçik, kış ortasında susuzluk yaşıyor. Mehmetçik Belediye Başkanı Cemil Sarıçizmeli, 10 gündür devam eden susuzluk yüzünden ilgili daire yetkililerini suçladı ve sorunun ne zaman giderileceğinin belli olmaması yüzünden büyük sıkıntı yaşadıklarını söyledi.

Sarıçizmeli, su konusunda yaşanan sıkıntıları KIBRIS’a anlattı.

Cemil Sarıçizmeli, şunları kaydetti:

“Temmuz 2014’te özellikle Mehmetçik Belediyesi’nde su sıkıntısı vardı. Yerel kaynaklar da çok kısıtlıydı. Su arıtma da ihtiyacın altında su üretiyordu. Çareler üretmek için çalışmalar yaptık ve kuyu satın aldık. Su İşleri Dairesi’yle, köylerdeki depolara, vatandaşın su sorununu giderebilmek için depoya boru döşedik ve belediyenin tankerleriyle su taşıdık.

Su taşımanın ekstreleri 717.225.00 TL ve bu 800.000.00 TL’ye dayanacak. Bu gideri belediye kendi cebinden ödüyor.

2015 -1016 yılı yaz aylarında devlet su işleri bize vereceği suyu vermedi. 2016 yılında devlet bize hiçbir katkıda bulunmadı. Üzülerek belirtmek zorundayım. Devletin vermesi gereken suyun, devlet tarafından sağlanmaması nedeniyle biz belediye olarak tankerlerle köylere su taşıdık. Maddi olarak bize verilmeyen bu destek, belediye hudutları içerisindeki büyük işletmelere verildi. Yani devlet, işletmelere bu parayı sağladı.

Taşıdığımız suyun maddi gideri için Tarım Bakanlığı’na yazılı olarak başvurup bu katkıyı talep ettik. Ancak bize ne olumlu, ne de olumsuz bir cevap geldi. Ticari işletmeleri destekliyorlar ve bizleri belediye olarak desteklemiyorlar.

Türkiye Su İşleri Dairesi ve bizim Su İşleri Dairesi 10 gündür depolarımıza su vermiyor. Bakanlık müdürü ve yönetimine ulaştım. Aralarında olan bir anlaşmazlık nedeniyle ciddi sıkıntılar içinde olduklarını ve bu sıkıntıların ne zaman aşılacağının belli olmadığını söylediler. Depolara su ne zaman verileceği belli değil. Bu nedenle de vatandaşa bilgi veremiyorum. Belediye de kendi organizasyonunu yapamıyor. Çünkü bir belirsizlik içindeyiz. Bakanlık ve idareciler arasında olan anlaşmazlık bizleri susuz bıraktı. Şu anda su yok. Denizden arıtılan su, İskele, Büyükkonuk ve Mehmetçik’e veriliyor. Sadece Mehmetçik’e verilse yine de yetmiyor.

Bizden kaynaklanan bir durum yok. Vatandaşla ben yüz göz oluyorum. Bu durumu anlayışla karşılayan da var, hakaret eden de.”

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2017, 10:10
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104