Mera, çöplük oldu

banner37

Vadili ile Paşaköy ağıl bölgeleri arasında kalan mera, duyarsız vatandaşlar tarafından çöplüğe dönüştürüldü. Bölgedeki üreticiler hayvanlarını otlatacak yer bulmakta ciddi sıkıntılar yaşıyor.

Mera, çöplük oldu
banner99

Ceren ÖZBİL

Ülkedeki meraların büyük bir bölümü duyarsız vatandaşlar tarafından çöplük olarak kullanılıyor. Hal böyle olunca da çirkin görüntülerin yanında, hayvan üreticileri de hayvanlarını otlatacak alan bulamıyor.

Vadili ile Paşaköy ağıl bölgeleri arasında kalan mera da, vatandaşların duyarsızlıklarından nasibini aldı. Çevre sağlığına karşı duyarsız vatandaşların bu meraya hayvan leşlerinden, araba lastiklerine kadar her türlü atıklarını atması nedeniyle bölge üreticileri hayvanlarını artık bu alanda otlatamıyor.

KIBRIS Gazetesi'ne konuşan bölgedeki hayvan üreticilerinden Osman Osmanlızade, bölgede başka bir çöplük bulunurken bazı kişilerin duyarsız davranarak çöplerini ağıl bölgesinin hemen yanı başına attığını söyledi.

Özellikle bu alana atılan hayvan leşlerinin çeşitli insan ve hayvan hastalıklarına neden olabileceğini ifade eden Osman Osmanlızade bir an önce önlem alınmasını istedi ve çöpler nedeniyle hayvanlarını artık bu merada otlatamadığını belirtti.

Vadili Belediyesi de durumdan rahatsız

Vadili Belediye Başkanı Mehmet Adahan, sorunun çözülmesi için kaymakamlığa başvurduklarını ve kaymakamlığın maddi kaynak sağlamasını beklediklerini ifade etti.

banner134
Ayrıca bu konuda Avrupa Birliği ile de ortak bir çalışmaları olduğundan söz eden Adahan, bu proje doğrultusunda da ölü hayvanların bir noktadan teslim alınıp, orada soğutucuya konulduktan sonra ayrı bir yerde imha edilmesinin hedeflendiğini anlattı. Adahan, AB'nin bu konuda yavaş hareket ettiğini belirtti.

"Kır bekçisi uygulaması geri gelmeli"

Adahan, mera ve ovaları korumak adına kır bekçisi uygulamasının önemine işaret etti ve bu uygulamanın kaldırılmasının doğru olmadığını söyledi.

Belediyelerin bu gibi noktalarda temizlik yaptığını ifade eden Adahan, ancak her zaman yetişemediğini belirtti.

Adahan bu nedenle Veteriner Dairesi, kaymakamlık, belediye ve kır bekçisinin koordineli bir şekilde çalışması gerektiğini kaydetti ve belediyelerin tek başına tüm alanlara yetişmesinin imkansız olduğunu söyledi.

"Bazı vatandaşlar da duyarsız davranıyor"

Çevre temizliği konusunda bazı vatandaşların duyarsız davrandığını ifade eden Adahan, "zaten bir hayvan öldüğünde ve belediyeye haber verildiğinde, bizi onu alıp imha ediyoruz" dedi.

Adahan vatandaşları çevre konularında daha duyarlı davranmaya davet etti.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2017, 09:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75