Meteoroloji Dairesi, 'kezzap yağmuru' konusunda açıklama yaptı

banner37

Meteoroloji Dairesi Müdürü Raif İlker Buran, Türkiye'nin güney doğusunu etkilemesi beklenen, "kezzap" yağmurlarının Kıbrıs'a gelme olasılığının çok düşük olduğunu söyledi.

Meteoroloji Dairesi, 'kezzap yağmuru' konusunda açıklama yaptı
banner99

Osman KALFAOĞLU

Vatandaşların bu konuda endişelenmesine gerek olmadığını belirten Buran, Türkiye ile ilgili tahminlerin büyük olasılıkla gerçekleşeceğini anlattı.

Musul'u terör örgütü IŞİD'ten kurtarmak için başlatılan operasyonla birlikte teröristler kent çevresindeki sülfür kuyularını ateşe vermişti. Toz ve gaz olarak atmosfere yükselen söz konusu madde, su ile karışmasıyla birlikte asite dönüşüyor.  

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) öğretim görevlisi Prof. Dr. Mithat Kadıoğlu, cuma günü Mardin, Şırnak ve Hakkari'ye yağmurla birlikte "kezzap" yağmasının beklendiğini açıklamıştı. Meteoroloji Dairesi Müdürü Buran, uydu görüntülerinin bu tahmini desteklediğini, bölgede cuma günü yağış beklendiğini aktardı.

Kıbrıs'ta hakim rüzgar batıdan

Kıbrıs'taki hakim rüzgarların genelde batı yönlerden estiğinin altını çizen Buran, söz konusu hava kütlesinin ada üzerine gelebilmesi rüzgarın günler boyunca kuzeydoğulu yünlerden esmesi gerektiğini anlattı.

banner134
Buran, rüzgarın yarından itibarın batı yönlerden esmeye başlayacağını da ifade etti. Buran, Meteoroloji Dairesi olarak takipte olduklarının ve endişeye gerek olmadığını dile getirdi.

Yakısı bir madde olan kezzap, yoğunluğa bağlı olarak insan cildinde tedavisi imkansız hasarlara neden olabiliyor.

DAÜ Fen ve Edebiyat Fakültesi Bölüm Başkan Yardımcısı Kimyager Doç. Dr. Mustafa Gazi, insanları korkutmak için söz konusu yağmura "kezzap" denildiğini ancak aslında doğru ismin asit yağmuru olduğunu söyledi.

Çok konsantre yağma ihtimali yok

Doç. Dr. Gazi, asit yağmurlarının çok konsantre yağma ihtimalinin olmadığını, ancak insan yapımı kimyasal bir reaksiyonla sülfür dumanının anında yağmura dönüştürülmesiyle tehlikeli olabileceğini söyledi.  

Doğal ortamda bu maddenin yoğunlaşmasının kolay olmadığını anlatan Dr. Gazi, sanayi devriminin ardından fabrikaların bir bölgede toplanmasıyla bacalarından çıkan dumanın asit yağmurlarına neden olduğunu anlattı.

 Asit yağmurlarının doğrudan zararının insandan çok bitki örtüsüne olduğunu biliniyor.  

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2016, 14:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75