Metrekareye 100 kg yağış bekleniyor

banner37

Meteroloji Dairesi, sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışların yarına kadar süreceği uyarısında bulundu… Olası felaketlere karşı Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı, bölgelerdeki itfaiye ekipleri, polis teşkilatı ve belediyeler teyakkuza geçti

Metrekareye 100 kg yağış bekleniyor
banner8

Ahmet KARAGÖZLÜ

Meteoroloji Dairesi, sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışların yarına kadar şiddetli olmasının beklendiğini duyurdu.

Meteoroloji Dairesi’nden yapılan açıklamada, birçok bölgede toprağın suya doymuş olduğu ve derelerin akışta olduğu gerçeğinden yola çıkarak oluşabilecek olumsuzluklara karşı yetkililerin ve vatandaşların tedbirli olmasını istedi.

Daireden yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Yapılan son meteorolojik değerlendirme ve analizler sonucunda bölgemizde devam eden sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışların cuma öğle saatlerine kadar şiddetli (76-100 kg/m2) yer yer aşırı (100 kg/m2'nin üzerinde ) olacağı tahmin edilmektedir. Birçok bölgemizde toprağın suya doymuş olduğu ve derelerin akışta olduğu gerçeğinden yola çıkarak oluşabilecek olumsuzluklara (sel, su baskını, dolu yağışı, yıldırım, yağış anında fırtına) karşı yetkililerin ve vatandaşların tedbirli olmaları tavsiye edilir” denildi.

Önceki gün ‘doğal afete’ neden olan yağışların ardından Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı, bölgelerdeki itfaiye ekipleri, polis teşkilatı ve belediyeler kendi bölgesinde, temizlik çalışmaları yaptı, önlemler aldı.

Meteoroloji Dairesi’nden gelen uyarı sonrası ise bugün için herkes teyakkuza geçti.

Sivil Savunma ekipleri sel baskınlarına müdahale etti

Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı salı günü başlayan aşırı yağışlar nedeniyle bazı bölgelerde yaşanan su baskınları ve toprak kaymalarına yaptığı müdahaleleri açıkladı.

Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamada, halktan gelen ihbarlar üzerine ada genelinde 5 kurtarma aracı, 1 tanker ve 25 kişiden oluşan Sivil Savunma Acil Müdahale ekiplerinin sel baskınından etkilenen 23 olaya müdahale ettiği kaydedildi.

Şiddetli yağışların şehir merkezlerinde de etkili olduğu belirtilen açıklamada, Sivil Savunma Lefkoşa, Girne, Gazimağusa, İskele ve Güzelyurt Bölge Müdürlüğü acil müdahale ekiplerinin de kendi bölgelerindeki su baskınlarına müdahale ederek, gün boyunca yaptıkları çalışmalarla, su baskınlarının neden olduğu tıkalı menfezleri açtığı ve bina bodrumlarında biriken suları tahliye ettiği ifade edildi.

Açıklamada, gök gürültüsü ve sağanağın yer yer etkili olabileceği kaydedilerek vatandaşların tedbirli olması ve gerekli tedbirleri almasının büyük önem arz ettiği belirtildi.

Harmancı: Her türlü önlemi almaya çalıştık

6 Aralık Perşembe günü özellikle 12.00-14.00 arası ve sonrasında beklenen fırtına ve şiddetli yağış uyarısı nedeniyle Lefkoşa Türk Belediyesi acil müdahale ekipleri çalışma başlattı.

LTB açıklamasında, Meteoroloji Dairesi’nin verilerine göre, bugün öngörülen yağışın son yılların en yoğun ve şiddetlilerinden olmasının beklendiği ifade edilerek, belediyenin, şehrin ve yurttaşların güvenliği için her türlü önlemi almaya çalıştığı, ancak, çatı uçması, ağaç ve direklerin devrilmesi gibi olumsuzlukların yaşanabileceği kaydedildi.

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı da acil müdahale ekiplerinin çalışmalarını incelerken, aynı zamanda beklenen yoğun yağışa ilişkin hükumet yetkililerine bilgi verdi.

banner134
Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı ve Lefkoşa Polis Genel Müdürlüğü ile görüşen Başkan Harmancı, olası acil durumlarda koordinasyon içerisinde olunmasını görüştü. Konu ile ilgili olarak Güney Lefkoşa Belediye Başkanı ile de görüşen Harmancı olası acil durumlarda iletişim içerisinde olunması konusunda fikir belirtti.

Yurttaşlar olası acil durumlarda 24 saat hizmet veren Alo 185 Çözüm hattına yada 22 85221 numaralı telefona ulaşabilecek.

Sadıkoğlu: Dereleri ıslah ettik, drenaj hatlarını temizledik

İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, ülkemizi etkisi altına alan sağanak yağmurun tüm bölgelerde etkili olduğunu ancak İskele’nin diğer bölgelere nazaran yağışlardan daha az zarar gördüğünü ifade etti. Sadıkoğlu, her türlü soruna karşı hazırlıklı olduklarını belirtti.

Sadıkoğlu, kış mevsiminden önce belediye sınırları içerisindeki derelerin ıslah edildiğini, bu sayede de yağmur sularının İskele merkezinden sorunsuz şekilde geçtiğini söyledi. Sadıkoğlu, yine kış mevsiminden önce de İskele merkezinde kanalizasyon çalışmaları ve yağmur suyu drenaj hattı temizliğinin yapılmasından dolayı merkezin yağışlardan etkilenmediğini dile getirdi.

Son yağan yağışlardan Kalecik, Altınova ağıllar bölgesi ile Yarköy-Turnalar yolunun etkilendiğini belirten Sadıkoğlu, belediye ekiplerinin gerek dozerlerle, gerekse de insan gücü olarak mücadele edip sorunları aştıklarını kaydetti.

Sağanak yağmurla birlikte gelen fırtınadan dolayı da bazı ağaçların söküldüğünü, bazı ağılların da zarar gördüğünü belirten Sadıkoğlu, söz konusu yerlerde belediye ekiplerinin hemen çalışma yaptığını, ancak sorunun kaymakamlığın uhdesinde olmasından dolayı konuyu kaymakamlığa ilettiklerini dile getirdi.

Öncü: Su kanallarında temizlik yaptık

İnönü Belediye Başkanı Ali Öncü de, bölgenin yağışlardan çok fazla etkilenmediğini kaydetti.

Öncü, “Bölgemizde bulunan kanallardan su beklediğimiz gibi gelmedi. Su, İnönü sınırında yarı yolda kayboldu. Daha önce kanallarda temizlik çalışması yaptık. Her ihtimale karşılık kaymakamlıkla bölgede bulunan kanala giderek inceleme yaptık” dedi.

Adahan: Alt yapı yatırımlarımız su baskınını önledi

Vadili Belediye Başkanı Mehmet Adahan, belediye olarak Vadili bölgesine yaptıkları altyapı yatırımı sayesinde Vadili’de herhangi bir su baskını yaşanmadığına dikkat çekti.

Adahan, sadece İnönü-Vadili anayolu üzerinde bulunan köprüde sıkıntı yaşandığını belirterek, söz konusu köprünün şiddetli yağış yüzünden üstünden su geçtiğini, bu nedenle de bir süre trafiğe kapatıldığını kaydetti.

Söz konusu köprünün yenilenmesi için Karayolları Dairesi’nin daha önce ihaleye çıktığını belirten Adahan, ancak keşif ve birim fiyatlarında yaşanan sıkıntı nedeniyle ihalenin sonuçlanamadığını kaydetti.

Adahan, 2019 bütçesinin geçmesiyle birlikte Karayolları Dairesi’nin söz konusu köprü için yeniden ihaleye çıkacağını belirterek, “Bu köprü de tamamlanınca Vadili’nin hiçbir sorunu kalmayacak” dedi.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakaı Tolga Atahan’ın söz konusu köprüyü yapacağına dair de kendilerine söz verdiğini kaydeden Adahan, Vadili Belediyesi olarak konunun takipçisi olacaklarına vurgu yaptı.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2018, 10:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75