'Mevlevi'de piramit var' iddiası

banner37

Bosna Piramitlerini keşfeden dünyaca ünlü araştırmacı, yazar Dr. Samir Osmanagich, Bosna Piramitleri’ne benzer piramitlerin Mevlevi köyünde de olduğunu söylüyor

banner87
'Mevlevi'de piramit var' iddiası
banner90
banner8

Ahmet İLKTAÇ

Bosna Hersek’in Visoko kenti yakınlarında “Bosna Piramitleri”ni keşfeden aslen Bosnalı olan Amerikalı araştırmacı, yazar Dr. Samir Osmanagich, Kuzey Kıbrıs’ta Mevlevi köyünde de Bosna’daki piramitlere benzeyen oluşumlar olduğunu düşünüyor.

Osmanagich, Antik Mağusa Vakfı (AMV) ve Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) işbirliğinde ülkemizde bugün saat 17.30’da “Bosna Piramitleri ve KKTC Mevlevi Köy’deki Piramit” konulu bir konferans vererek, tespitlerini aktaracak.

Osmanagich, yine pazartesi günü Eski Eserler ve Müzeler Dairesi yetkilileriyle Mevlevi köyündeki piramidin ortaya çıkmasını için gerekli kazıları yapabilmek için bir görüşme gerçekleştireceği öğrenildi.

Canaltay: KKTC’nin tanıtımına büyük fayda sağlar

Antik Mağusa Vakfı Başkanı Resmiye Canaltay, Karadeniz’de gezide tanıştığı Ferhan Gürbüz’ün Bosna Piramitleri’ni keşfeden aslen Bosnalı, Amerikalı yazar ve araştırmacı Dr. Samir Osmanagich’in, Mevlevi köyünde de piramit olduğunu düşündüğünü kendilerine bahsettiğini söyledi.

Canaltay, böyle bir şeyi ne kendilerinin ne de Turizm Bakanlığı yetkililerin daha önce duyduğunu kaydetti.

Osmanagich’in düşüncesinin gerçeğe dönüşmesi halinde ortaya çıkacak piramidin KKTC’nin tanıtımı için çok önemli olacağına dikkat çeken Canaltay, Antik Mağusa Vakfı olarak Dr. Samir Osmanagich’in Mevlevi köyünde incelemeler yapabilmesine olanak sağlamak için ön ayak olduklarını bildirdi.

Canaltay, Dr. Samir Osmanagich’in, Eski Eserler ve Müzeler Dairesi ile Mevlevi’de gerekli kazıları yapabilmeleri için bir görüşme gerçekleştireceğini aktardı.

DAÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Osam’ın da katkılarıyla bugün saat 17.30’da DAÜ’de Aktivite Salonu’nda DAÜ ve AMV işbirliğinde Dr. Samir Osmanagich’in konuyla ilgili konferans düzenleyeceklerini belirten Canaltay, bu konferansta Osmanagich’in yaptığı tespitleri açıklayacağını ifade etti.

Canaltay, Mevlevi’deki piramitlerin tespit edilebilmesi halinde, bunun ülke turizmine büyük katkı sağlayacağını dile getirdi. Bosna Piramitleri’nin bulunmasıyla Bosna’nın ülke ekonomisinin olumlu yönde önemli bir artış yaşadığına değinen Canaltay, ümitlerinin piramitlerin ortaya çıkmasıyla bu olumlu gelişmenin ülkemizde de yaşanması olduğunu sözlerine ekledi.

Samir Osmanagich kimdir?

Samir Sam Osmanagich, Bosna doğumlu, Amerikalı yazar, araştırmacı.

2005 yılında, Bosna Piramitlerini keşfetmiş ve bu piramitlerin araştırılmasına yönelik olarak Bosna Güneş Piramidi Derneği’ni kurdu.

Son yıllarda Bosna piramitlerini tanıtmak için otuzdan fazla ülkede konuşma yaptı. Maya dünyası, Peru, Pasifik, Afrika ve Avrupa uygarlıkları üzerine toplam 10 kitap yazdı. Bunlardan “Maya Dünyası” Türkiye’de de yayımlandı. Kendisi ayrıca dünyanın en saygın bilimsel enstitülerinden biri olan Rus Doğal Bilimler Akademisi’nin yabancı üyesi. Şu anda Bosna Hersek’teki Amerikan Üniversitesi’nde antropoloji profesörü olarak çalışıyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2017, 08:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75