banner6

Milyonlarca kişi izledi

banner37

Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti’nin Kuzey Kıbrıs’taki çalışmaları, dünyanın en gözde haber kanallarında canlı olarak yayınlandı.

Milyonlarca kişi izledi
banner99

Ahmet İLKTAÇ

Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti’nin Kuzey Kıbrıs’ta kaplumbağalarla ilgili yaptığı çalışmaları, dünyanın en gözde haber kanallarında canlı olarak yayınlanarak milyonlarca kişiye ulaşıldı.

Cemiyetin, Alagadi’de gerçekleştirmekte olduğu özellikle de ölü olarak bulunan kaplumbağaların midesindeki plastik oranlarının araştırılmasını amaçlayan proje bu programın ilgi odağı oldu.

Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Robin Snape, ülkemizdeki Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti’nin çalışmalarının dünyanın en gözde haber kanallarında uluslararası canlı yayında yer aldığını söyledi.

Robin Snape, İngiltere’nin en çok seyredilen haber kanallarından biri olan Sky News kanalından gelen bir ekibin bu hafta itibarı ile Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti’nin sahillerimizde gerçekleştirdiği çalışmaları canlı yayında tüm dünyaya duyurduğunu kaydetti.

Esas olarak “Okyanusları Kurtaralım” sloganı altında gerçekleştirilen programın amacının, Akdeniz’deki deniz

kirliği ve kaplumbağalar üzerindeki etkilerine vurgu yaparak, Akdeniz bölgesindeki ülkeleri turist olarak ziyaret etmek üzere olan vatandaşları plastik kullanımı hakkında duyarlı olmaya çağırıldığını anlatan Snape, geçtiğimiz perşembe günü saat başı canlı yayın yaptıkları Alagadi istasyonundan tüm dünyaya seslendiklerini anlattı.

Robin Snape; Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti’nin 1992 yılından beridir gerçekleştirmekte olduğu koruma projeleri, neler yapıldığı, neler uyguladığı, neler gerçekleştirdiği ve araştırmalarını yakından filme alan ve dünyaya duyuran bu programın milyonlarca kişi tarafından izlendiğini ve beğenildiğini dile getirdi.

Alagadi’de gerçekleştirilmekte olan özellikle de ölü olarak bulunan kaplumbağaların midesindeki plastik oranlarının araştırılmasını amaçlayan projenin bu programın ilgi odağı olduğuna değinen Snape, bu projenin hemen hemen tüm yeşil kaplumbağaların ve bazı caretta kaplumbağaların midesinde az ve ya çok plastik bulunduğunu işaret etmekte olduğunu ifade etti.

“Kaplumbağalar Plastik Kirliği Nedeni ile Ölmekte: Akdeniz yüzeyinde yaklaşık 3000 ton plastik yüzmekte. Deniz canlılarının yüzde 90’ı bu plastiği yutmakta. Uzmanımız Thomas konu hakkındaki sorularınızı cevaplamak

üzere Kuzey Kıbrıs Alagadi sahillerinde” başlığı ile internet üzerinden canlı yayınlanan programı milyonlarca insanın izlediğini ve sorular sorduğunu kaydeden Snape, Akdeniz’deki pek çok ülkede gerçekleştirilen koruma çalışmaları arasında Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti’nin ön plana çıkma nedeninin 1992 yılından bu yana gerçekleştirilen Kaplumbağaları Koruma Projesi’nin başarısı olduğunu bildirdi.

Robin Snape, bu projede yıllardır emeği geçen tüm kurum, kuruluş ve kişilerin sayesinde bu başarıya ulaşıldığını, projelerinin başarıya ulaşmasında emeği geçen herkese Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti olarak teşekkür ettiklerini sözlerine ekledi.

 

banner134

 

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2017, 09:38
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104