banner6

Narenciye kuruyor!

banner37

Güzelyurt bölgesindeki su kaynakları tamamen tükenmek üzere. Kuyuların kuruması ve bahçelerin sulanamaması nedeniyle ürünün kalitesi düşüyor ve bahçeler süratli bir şekilde azalıyor

Narenciye kuruyor!
banner99

Emine UYSAL

Narenciye üreticileri, bu yıl dünyada etkili olan soğuk hava dalgasının ülkemiz için fırsata oluşturabileceğine dikkat çekti. Ancak Güzelyurt bölgesindeki su kaynaklarının kuruması ve bahçelerin ciddi anlamda sulanamaması nedeniyle ürünün kalitesinin iyi olmadığından yakındı.

KIBRIS’a konuşan Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Turgut Akçın, Güzelyurt bölgesinde su kuyularının da narenciye bahçelerinin de hızla kuruduğuna vurgu yaptı. Akçın, Türkiye’den gelen suyun bir an önce bahçelere ulaştırılması gerektiğine işaret etti.

Akçın, ayrıca üreticinin "Doğrudan Gelir Desteği" altında dönüm başına 125 TL, toplamda 7 milyon TL alacağı olduğuna vurgu yaptı.

Turgut Akçın, bu sezon Türkiye’ye ye greyfurt’un 3 bin ton, w-murcortt’un 135 ton, mandora’nın (King) 13- 14 bin ton hasat edilip, ihraç edildiğini açıkladı.

Akçın, mandora’nın bu yıl 28-30 bin ton civarında ihraç edilmesinin hedeflendiğini açıkladı.

“Güzelyurt bölgesindeki tüm kuyular "SOS" veriyor”

Turgut Akçın, “Güzelyurt bölgesindeki tüm kuyular sos veriyor. Alan çok büyük. Kuyular kurumaya yüz tuttu. Güzelyurt’tan Akçay’a kadar olan bölümdeki bahçelerde tek bir ağaçtan dahi portakal fabrikaya gidecek kalitede değil. Ürün sulanamadığı için küçük kaldı. Bostancı ile Akçay arasında barajın üst bölümüne kadar olan ürün de hasat edilemeyecek düzeydedir” dedi.

Akçın, bu yıl Türkiye’de don olduğundan dolayı fiyatların tatmin edici olduğuna ancak yüzde 40 verim kaybı olması nedeniyle yüzde 50 üreticinin bu fırsattan faydalanamayacağına dikkat çekti.

Geçen yıl valencia rekoltesinin 80 bin civarında olduğuna vurgu yapan Akçın, “Bu yıl 50 ile 60 bin arasıdır. Bu sene fiyatların tatmin edici olmasına rağmen üretici ihtiyaç nedeniyle bahçelerini erken kapattı. Dolayısıyla ürününü ucuza verdi. Üretici geçen yılın fiyatını baz alarak ürününü verdi ve kaybı oldu” dedi.

Bahçeler hızla kuruyor

Turgut Akçın, “Üreticinin morali iyi değil. Üretici sulama yapamadığı için ürünün kalitesi pek de memnun etmedi. Bölgede ciddi bir verim düşüklüğü yaşanıyor. Su, barajdan biran önce bahçelere ulaşmalı” dedi.

Akçın, Türkiye’den gelen suyun 2017 yılında bahçelere ulaştırılmasının hedeflendiğini ancak bunun hayata geçirilemediğini anımsattı.

Akçın, “Bakan, 2018 yılında suyun bahçelere ulaştırılabileceğini açıkladı. 2018 yılına kadar 3 –4 bin dönüm narenciye bahçesi daha kuruyacak. Bir kısım da verimden düşecek. Kuraklık zaten sadece kuru ziraatı değil, narenciyeciyi de büyük ölçüde vurdu ancak kuraklıktan narenciyeciye hiçbir destek yok. Su, narenciyecinin en temel sorunu halini aldı” dedi.

Yüzde 3 stopaj vergisinin narenciye üreticilerinin daha da zora soktuğuna işaret eden Akçın, bu oranın geçmişte 1,5 olduğunu anımsattı ve bu oranın da üreticinin aleyhine olan bir durum olduğunu kaydetti.

Öte yandan narenciyenin alternatif bir ürün olamayacağını belirten Akçın, “Yeni çeşit ekilebilir ancak Güzelyurt için farklı çeşit ürün (zeytin, harup, nar) narenciyeye alternatif olamaz ancak hükümet dünyanın talep ettiği çeşitleri üreticiye önerebilir” dedi.

Saraç: İhracat iyi başladı

Narenciye İhracatçılar Birliği Başkanı Gökhan Saraç, narenciye ihracatının başladığını söyleyerek, limon, greyfurt, yafa hasadının hemen hemen bittiğini, mart ayı itibariyle valensiya hasadının başlayacağını belirtti.

KIBRIS’a konuşan Saraç, bu hafta açıklanan narenciye ihracat teşvik primleri ile piyasaların yönünü daha iyi göreceğine işaret ederek, hem dünyada hem de Türkiye’de etkili olan soğuk hava dalgasının KKTC narenciyesi için olumlu yönde fiyat belirlenmesini sağladığını kaydetti.

Saraç, şöyle devem etti:

banner134

“Buna rağmen, kaliteli üretimin sürdürülebilir olması için su kaynaklarının süratli bir şekilde Güzelyurt ovasına dağıtılması gerekmektedir. Yaşlanan narenciye ağaçlarının sökülerek yerine yeni tür narenciye ağaçlarının dikilmesinin özendirilmesi gerekmekte. 2017 Tür Değişimi Programı’nda bu gözükmemekte, tam tersine narenciye ağacını kesip, yerine meyve ağacı veya bağ, zeytin, nar dikimi teşvik edildiği görülmekte. Bu narenciye sektörüne yatırım yapan işletmeler ve tesislere vurulan büyük bir darbedir. Bu yanlıştan dönülerek, yerine yeni narenciye plantasyonları ve türleri önerilmelidir. Bizim önerimiz, midnight geçici portakal, yediveren, limon türleri ve w-murcortt mandalina türlerinin teşvik edilmesidir. Ayrıca, bu sezonla ilgili ihracatın hızlı bir şekilde devam edeceği görülmektedir. Öte yandan kesim işçiliği sektöründe işçi sıkıntısı devam etmektedir. Bu sorunun çözülmesi için ek kontenjan ve üçüncü dünya ülkelerinden işçi getirilmesine olanak sağlanması gerekmektedir. Bu sezon üretici ve ihracatçı açısından olumlu geçeceğini gözlemlemekteyim ancak gelecek için kaygıların giderilmesi gerekmektedir.”

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2017, 10:49
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104