Naylon poşetlerin ücretli olması destek buldu

banner37

Marketlerde kullanılan naylon poşetlerin ücrete tabi kılınması uygulamasının sokaktaki ilk yankısı olumlu oldu:

Naylon poşetlerin ücretli olması destek buldu
banner8

Ali ÇATAL

Bakanlar Kurulu kararıyla, 1 Aralık itibarıyla tanesi 25 kuruştan satılmaya başlanan naylon alışveriş poşetlerinin kullanımında ‘kararın uygulamaya konulduğu ilk günden’ ciddi bir azalma gözlendi.

Doğada çözünmesi çok uzun zaman alan, çevre kirliliği ve maddi gidere neden olan naylon poşet kullanımını azaltmak için düğmeye basan Turizm ve Çevre Bakanlığı tarafından dağıtılan bez torbaların, vatandaşlar tarafından büyük bir mutlulukla kullanıldığı gözlemlenirken; olaya ‘hazırlıksız’ yakalanan bazı yurttaşlar da Çevre Koruma Dairesi’nin böylesi bir eyleme gittiğinden haberleri olmamasından ve alışveriş merkezlerinde ‘naylon poşete alternatif’ çanta bulamamaktan yakındı.

Güney Kıbrıs’ta olduğu gibi Kuzey Kıbrıs’ta da ücretli hale getirilen, fiyatları Bakanlar Kurulu tarafından ‘tane başına 25 kuruş’ olarak belirlenen ve denetimini de Çevre Koruma Dairesi bünyesindeki personelin yapacağı öğrenilen uygulamaya dair fikirlerini aldığımız vatandaşlar, düşüncelerini KIBRIS’la paylaştı.

Vatandaş ne dedi?

İpek Coşansu: Çantamızı getirdik. Alışverişe artık böyle çıkacağız.

Oktay Hazel: Eski günlere döndük. Eskiden de zaten naylon poşet kullanmazdık. Çok olumlu bir uygulama.

Erol Ertuğcan: Bir tane naylon poşet almak zorunda kaldım. Bu da demek oluyor ki bir dahaki alışverişe iki çantayla çıkmalıyım.

Ertuğrul Ataöğün: Son iki gündür halka bez torba dağıtıldı. Torbamızı sırtımıza astık ve geldik. Yalnız şunu da ekleyeyim: Bu güzel uygulamayı pekiştirecek ‘bez torba’ kullanımı da şart.

Canan Karatay: Burası çok küçük bir ülke ve etraf da naylon poşet pisliğinden geçilmiyor. Çok hassas bir konuda atılmış olumlu bir adım.

Ali Rıza Altuntaş: Çevre için iyi görünmekle birlikte Türkiye’nin taklidinden başka bir şey değil. Keşke bazı şeyleri ‘birileri başlatmadan’ da akıl edebilsek.

Ayşegül Helvacıoğlu: İnsanlar ‘çöp poşeti yapmak için’ fazladan alıyordu bu market poşetlerini. İhtiyaç kadar alındığı sürece bence bir sorun yok. Yeter ki fiyat artmasın.

Emine Yurtman: Her zaman desteklemiştim zaten. Çok güzel bir uygulama.

Fulya Yurtman: Çok ama çok doğru bir hamle. Umarım devamı da gelir.

Nurşen Amcaoğlu: Bu ülkenin kirliliği, marketteki poşetleri ücretli yapınca mı bitecek? İyi niyetli ama bence çok yetersiz bir uygulama.

Mahmut Elçin: Düşünenleri de uygulayanları da kutlamak lazım. Çok doğru bir iş.

Senal Elçin: Kararın uygulayıcısı ve destekçisiyiz.

Adile Yazgın: Çevreye karşı duyarlı olunmalı. Umarım daha da özendirici yayınlar yapılır ve toplumumuzdaki bilinçli insan sayısı artar.

Sezin Uluç: İşin parasında kesinlikle değilim. Tamamen çevre hassasiyetiyle hareket ediyorum. Gördüğünüz üzere bir sürü bez torbayla geldim. Bunu yapmak zor bir şey değil. Mükemmel bir uygulama.

Güler Şahin: Çevrecilik, poşete yönelik hassasiyetle sınırlı değildir ama her şeye rağmen çok doğru bir uygulama.

İdris Şahin: Psikolojik açıdan, insanlarda çevresel hassasiyet uyandırabilecek bir uygulama. Çok doğru bir hamle.

Ahmet Eski: Çevreye zarar vermeyen materyalden yapılan ve geri dönüşüm özelliği bulunan poşetlerin kullanımı, bence çok daha kalıcı olurdu ama bu da olumlu bir adım.

Hamiyet Akkaya: Bez torbaların dağıtılacağından haberim yoktu. Keşke bu tarz olayların duyurusu daha iyi yapılsa. Uygulamaya da destek veriyorum.

Ahmet Alas: Evlere doldurulup çöp torbası yapılan sağlıksız naylon poşetlerin devri geçmeye başladığı için çok mutluyum.

banner134

Ahmet Naci: Evdeki çöpler için ‘yeni bir yöntem’ bulmak zorunda kalmamız dışında harika bir uygulama.

Behiç Öztürk: Avrupa’da da naylon poşetler paralı fakat oradaki marketlerde bez çantalar da bulunuyor. Halk olarak bu uygulamaya hazırız peki marketler de hazır mı?

Nahide Hoşsöz: Çevre hassasiyeti için olumlu fakat çok geç kalınmış bir uygulama. Uygulamanın sonuna kadar destekçisiyiz.

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2018, 11:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75