banner6

Nefes alamıyoruz, mandırayı kaldırın!

banner37

Gazimağusa’daki vatandaşlar, devlet hastanesinin arka tarafında, üniversite yurtlarının dibinde, etrafa pis koku ve hastalık saçan mandıranın şehir dışına çıkarılması için yetkililere çağrı yaptı.

Nefes alamıyoruz, mandırayı kaldırın!
banner151 banner143

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa’daki vatandaşlar, devlet hastanesinin arka tarafında, üniversite yurtlarının dibindeki mandıradan etrafa yayılan pis kokudan şikâyetçi oldu.

Hastane arazisi işgal edilerek, uzun yıllar önce kurulan mandıra, bölgede yaşayan vatandaşların yanı sıra, hastanede tedavi gören hastalar ile personeli de isyan noktasına getirdi.

“Nefes alamıyoruz, kaldırın bu mandırayı” diyen vatandaşlar, ilgililere, gerekeni yapması için çağrı yaptı ve ekledi:

“Mandıra, hastanenin göğüs hastalıkları servisi ve üniversite yurtlarının tam karşısında, ilgililerin insan sağlığına verdiği değer bu mu? Mandıra, çiğli gecelerde ve günün ilk saatlerinde etrafa dayanılmaz bir koku yayıyor.

Küçükbaş ve at yetiştiriciliği yapılan mandıradaki hayvan pislikleri, ayrıca, bölgede, bit, pire, kene, fare, sıçan ve sinek üremesini kolaylaştırıyor. Bu da, hastanede yatan hastalara enfeksiyon taşıyor. Bıktık artık. Yaz- kış aynı sorun. Çözün artık bu sorunu.”

Hastane arazisi üzerinde

Konuyla ilgili gazetemizi telefonla arayan vatandaşlar, ilgililere defalarca şikâyetlerini bildirdiklerini ancak sorunlarına bir türlü çözüm üretilmediğini kaydetti ve “Pis kokudan duramıyoruz. Mandıra, Gazimağusa’nın ayıbı oldu. Hem görsel, hem çevresel kirlilik yaratan mandıra, bulunduğu yerden şehir dışına çıkarılmalı” dedi.

Öte yandan, hastanedeki bir yetkili, mandıranın büyük bir bölümünün hastane arazisine inşa edildiğini doğruladı.

Mandırada yetiştirilen bazı hayvanların zaman zaman telleri aşarak, hastane avlusuna kaçtığına da dikkat çeken yetkili, “Özellikle göğüs hastalıkları servisinde tedavi gören hastalar, koku nedeniyle büyük sıkıntı yaşıyor. Astım hastaları koku nedeniyle sıkıntı yaşıyor” şeklinde konuştu.

Sağlık Bakanlığı’na ait arazinin işgal edildiği yönünde gerekli tüm idari birimlere başvurduklarını ancak sonuç alamadıklarını ifade eden yetkili, konunun çözümü için mahkemeye başvurduklarını ancak henüz sonuç alamadıklarını sözlerine ekledi.

Mandıra sahibine, yıllar önce, Atlılar köyünde, istedikleri büyüklükte bir arazi icar edildiğini ancak mal sahibinin gerekli inşaatı başlatmadığını da kaydeden yetkili, mandıra içerisindeki birçok derme çatma yapının da izinsiz olduğuna vurgu yaptı.

Kaldırılmalı

Gazimağusa Kaymakamı Dürdane Acı ise mandıranın, iki parsel içerisine konuşlandırılmış olduğunu belirterek, mülk sahiplerinin Sağlık Bakanlığı ve Vakıflar İdaresi olduğunu söyledi.

Kaymakam Dürdane Acı, arazinin derhal boşaltılması gerektiği görüşünü savundu ve “İnsanların şifa bulmak üzere başvurdukları bir kurumda, odasını havalandırmak üzere dahi penceresini açamayacağı bir ortam var. Bu kabul edilemez” dedi.

Dürdane Acı, konunun mahkemenin gündeminde olduğunu belirtti ve mahkeme kararına göre hareket edeceklerini söyledi.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2017, 13:51
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104