Nesilleri tükeniyor

banner37

Uzun zamandan beridir görülmeyen yerli kartal türümüz ‘tavşancıl kartal’ Biyolog Niyazi Türkseven tarafından Kanlıköy Barajı üzerinde görüntülendi

Nesilleri tükeniyor
banner99

Tünay MERTEKCİ

Kıbrıs’ın yerli kartal türü “Tavşancıl” (Hieraaetus fasciatus) dün Kanlıköy Barajı’nda Biyologlar Derneği Başkanı Niyazi Türkseven tarafından görüntülendi. Tavşancıl kartalla ilgili KIBRIS’a konuşan Türkseven, bu türün Beşparmak Dağları’nın kuzey yamaçlarında yuvaladıklarını ve her yıl, genelde şubat ayında, 1-2 beyaz yumurta bıraktıklarını belirtti.

Tavşancılın yavrularını yakaladıkları tavşan, fare veya kuşlarla beslediklerini anlatan Türkseven, Tavşancılın Güney Kıbrıs’ta Trodos Dağları’nda da yaşadığını ve yüksek çam ağaçları üzerinde yuvaladıklarını ifade etti.

banner134
Yırtıcı kuşların sayısının, besin piramidinin en tepesinde bulunmalarında dolayı zaten az olduğunu ifade eden Türkseven, bir de çevreye atılan yiyecekler yüzünden zehirlenerek öldüklerini dile getirdi.

Türkseven, “Bu tavşancıl kartallar zaman zaman sulak alanlarda da beslenme amacıyla görülebiliyor” dedi.

“Bu kuşlar adamızın biyolojik zenginlikleridir ve korunmalıdırlar”

Söz konusu kuşların adamızın biyolojik zenginliği olduğuna, tanıtılıp korunmaları gerektiğine vurgu yapan Türkseven, Kıbrıs’ın kuzeyinde yaklaşık 6-7 çift kaldığının tahmin edildiğini belirtti.

Özellikle çarpık yapılaşma, dağlardaki taş ocakları, doğaya bırakılan zehirler ve yasa dışı avcılık nedeniyle sayılarının azaldığını ifade eden Türkseven, 2 yıl önce 1 tavşancıl kartalın zehirlendiğini ve ölmek üzereyken Birtan Gökeri tarafından bulunduğunu, sonrasında ise tedavi edilip tekrar doğaya bırakıldığını dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2017, 08:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75