banner6

Nihayet göleti temizliyorlar

banner37

Çevre Bakanlığı ile Güzelyurt Belediyesi, KIBRIS Gazetesi’nin defalarca gündeme getirdiği, çöp yığınlarıyla dolu, perişan haldeki Güzelyurt Barajı’na el attı. İnsan sağlığını da tehdit eden Güzelyurt Barajı’ndaki çevre felaketine uzun süreden sonra Turizm ve Çevre Bakanlığı ile Güzelyurt Belediyesi, müdahale etti. Barajda temizlik çalışması başladı. Güzelyurt Barajı’na artık çöp dökülmemesi yönünde de uyarı levhaları asılacak.

Nihayet göleti temizliyorlar
banner150

banner150

banner99

Güren TİLKİ

İlçelere su sağlayan, akiferlerin ana hattı Güzelyurt Barajı, “çöplük” olmaktan kurtarılıyor.

İçi pislikten ve çöpten geçilmeyen, yeraltı sularına mikrop karışan barajdaki çevre sorununu KIBRIS Gazetesi birçok kez sayfalarına taşımıştı.

KIBRIS’ın uyarılarını dikkate alan yetkililer, Güzelyurt Barajı’ndaki çevre felaketine son vermek için harekete geçti.

Turizm ve Çevre Bakanlığı ile Güzelyurt Belediyesi, Güzelyurt Barajı’nda temizlik çalışması başlattı.

Dozerlerle temizlik çalışması gerçekleştirilen bölgeye bugünden itibaren çöp dökülmemesi yönünde uyarıların yer alacağı levhalar takılacak ve bölgedeki denetimler artırılacak.

Turizm ve Çevre Bakanlığı Müsteşarı Bülent Arkın, Çevre Koruma Dairesi Müdürü Abdullah Aktolgalı ve Güzelyurt Belediyesi yetkilileri, bakanlık ve Güzelyurt Belediyesi işbirliğiyle Güzelyurt Barajı’nda başlatılan temizlik çalışmalarını yerinde inceledi.

Arkın: Kirletilmeye devam edildiği sürece temizliğin anlamı yok

Turizm ve Çevre Bakanlığı Müsteşarı Bülent Arkın, kirletilmeye devam edildiği sürece temizlemenin anlamı olmadığını belirterek, “Toplum olarak kirletmemeyi öğrenmek zorunda olduğumuzu” söyledi.

Arkın, Boğaz Piknik Alanı’ndan 18 ton çöp toplandığını hatırlatarak, “En ucuz ve en iyi temizlik kirletmemektir” dedi.

Çevrenin korunmasında, “bilinçlendirme ve denetimin” önemine vurgu yapan Arkın, bu konuda farkındalığı artırmak istediklerini ve bu yıl 9. sınıflarda çevrenin “zorunlu seçmeli ders” olarak okutulacağını söyledi.

Arkın, Turizm ve Çevre Bakanlığı olarak 31 Ağustos tarihinde, daha etkin ve daha verimli bir denetim yapabilmek maksadıyla devlet kurumlarıyla geniş katılımlı bir toplantı yapıldığını da sözlerine ekledi.

Kirletene ceza

Bülent Arkın, şöyle devam etti:

“Çevre korunması adına ortak hareket noktasında önemli kararlar ürettik. Bu hafta içerisinde birkaç kurum ile birlikte merkezde denetime çıkacağız ve eğer yasalara aykırılık tespit edersek cezalandırma uygulayacağız.”

Vatandaşlara “hepimizin ortak malı olan çevreyi kirletmemeye özen gösterelim” çağrısı yapan Arkın, çevreyi kirletenlerin yasaya uygun şekilde cezalandırılacağını ve kirletenlerin ALO 123’e bildirilebileceğini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2016, 10:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104