banner6

'Organik içerikli gübre kullanın'

banner37

Ziraat Mühendisleri Odası(ZMO), tahıl üretim döneminde kimyasal gübre yerine organik içerikli gübre kullanılması tavsiyesinde bulundu.

'Organik içerikli gübre kullanın'
banner151 banner143

ZMO’dan yapılan açıklamada, çiftçilerin gübre kullanımından önce toprak analizi yaptırması tavsiyesinde bulunuldu. Tahıl ekim dönemlerinde yoğunluklu kullanılan kireç ve tuz gibi dolgu maddesi içeren gübrelerden uzak durulması önerilen açıklamada, bu tip (organik olmayan) gübrelerin çoraklaşmayı hızlandırdığı kaydedildi.

Yoğun kimyasal gübrelemenin, topraktaki organik madde oranında, dolayısıyla biyolojik faaliyetlerin  azalmasına neden olduğu kaydedilen açıklamada, “Yoğun şekilde kimyasal gübrelemeye devam edilmesi durumunda her sene topraklar daha da bozulacaktır. Bitki gelişmesi, yapılan kimyasal gübrelemenin yoğunluğuna bağlı olarak yavaşlayacak ve duracak, verim düşüşü yaşanacak ve çiftçimiz emeğinin karşılığını alamayacaktır” dedi.

Toprak yapısının iyileştirilmesi için organik içerikli dolgu maddelerinin kullanılmasının üretim açısından önemli olduğu kaydedilen açıklamada,  organik içerikli gübrelerin, kurak ülkelerde toprağın su tutma kapasitesini iyileştirildiği, dolayısıyla teşvik kapsamına alınması gerektiği de ifade edildi.

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2016, 16:21
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104