banner6

Özelleşmesine karşıysak, sahip çıkalım!

banner37

Kamuya ait piknik alanları çöplerden geçilmiyor. Bu alanlar özelleştirilirken karşı çıkıyoruz ama ne yazık ki kirletilirken kimse sesini çıkarmıyor

Özelleşmesine karşıysak, sahip çıkalım!
banner99

Ceren ÖZBİL

Güneşli tatil günlerinin en büyük eğlencesi olan piknik keyfinde sınıfta kalıyoruz. Piknik yapmak için kamuya ait alanlara giden birçok kişi, piknik yaptıktan sonra çöplerini toplamayıp, gelişi güzel doğaya atıyor.   Hal böyle olunca da piknik alanlarının çöplüğe dönüşmesi kaçınılmaz oluyor.

Her ne kadar yasada çevreye çöp atmanın cezası olsa da bunun bir türlü uygulanamaması, ülkedeki çöp sorununun günden güne çığ gibi büyümesine neden oluyor.

Belediyeler bu alanları çöplerden kurtarmak için çözümü özelleştirmekte ararken, çevre örgütleri ise "bu alanlar kamuya aittir, plajlar gibi halkın kullanımından uzaklaştırılmasına izin vermeyeceğiz" diyerek şiddetle karşı çıkıyor.

Çelebi: Cüzi bir ücret alınmasına karşı değilim

Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi, halka hizmetin daha kaliteli gitmesi için bazı çalışmaların yapılmasını doğru bulduğunu söyledi ve cüzi bir ücret alınmasına da karşı olmadığını ifade etti.

Bu alanların temiz kalması için belediyeler de işletse özel işletmeler de çalıştırsa, bir ücret alınması gerekeceğini kaydeden Çelebi şu şekilde konuştu:

"Masa ücreti ya da diğer ücretler de olsa çok uçuk olmaması gerekir. Halk bu alanları temiz tutmuyor. Birileri bu işleri yürütecek. İster özel olsun, ister belediyeler, ister devlet, birileri bu işleri yapacak."

"İnsanların gidip yemek yiyeceği yerler hijyen kurallarına uygun olacak. Sağlıklı bir ortamda pikniğimizi yapalım. Memlekette ne yazık ki böyle bir piknik alanı yok."

"Taşkent Piknik Alanı özelleştirildi. Ben de zaman zaman yukarıya çıkıyorum. Çok güzel bir şekil aldı. Ciddi yatırımlar. Boğaz Piknik Alanı'na artık insanlar daha az gidecek diye düşünüyorum. Taşkent Piknik Alanı çok özel bir yer oldu. Bir yatırım yapılırken, tabi ki günün sonunda sürdürülebilmesi için ücretli olması gerekir."

"Her hizmetin bir karşılığı bir bedeli vardır. Günün sonunda belediye de olsa başka bir işletme de olsa o sistem çöker. Bu piknik alanlarını kullananların da daha dikkatli olması gerekiyor."

Sahir: Halkın olan kamusal alanlar halkın kalmalı

Yeşil Barış Hareketi Genel Sekreteri Doğan Sahir, halkın olan kamusal alanların halkın kalmasını arzu ettiklerini söyledi ve "diğer yandan bir çelişki de var gibi görünüyor. Halkın olan alanları insanlar pek doğru kullanmıyor" dedi.

Sahir şöyle devam etti:

"Özel olan yerlerde de bu kirlenmeyi görebiliyoruz. Önemli olan insanların sorumluluklarını bilebilmesi ve de kamusal alanların kendi malımız olduğunu kendi yaşam alanımız olduğunu bilmemizden geçer. Bu işlemler illa da kamu ya da özel kavgası ile özdeşleştirilmemeli. Toplumun yapısı geliştirilmelidir. Sahiplenme duygusunun, farkındalığın artmasıyla çözülebilecek bir sorundur. Özelleştirmeler devam ederse bir başka kayba daha uğramış olacağız... Denizlerde olduğu gibi, piknik alanlarını da kaybedeceğiz".

"Belediye ya da devlet çalıştırabilir"

Bu alanların belediye ya da devletin yükümlülüğünde çalıştırılabileceğini kaydeden Sahir,  "sadece piknik alanları bağlamında değil ülkemizde çok fazla ağaca saldırılar var. Arkasındaki niyet odun elde etmektir. Ağaçlıklı alanları birilerine vermeye çalışıyoruz. Onlar da içine bir şey yapacağız diyerek onları doğallıktan çıkarırken aslında ağaç kayıplarına da neden oluyorlar" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2017, 10:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104