banner6

Özgürlüğe kanat çırptılar

banner37

Yaralı olarak bulunan ‘Saz Delicesi’ ve ‘Kızıl Şahin’ KUŞKOR tarafından tedavileri yapıldıktan sonra yeniden doğaya bırakıldı

Özgürlüğe kanat çırptılar
banner150 banner151 banner143

Ahmet İLKTAÇ

Kuşları ve Doğayı Koruma Derneği (KUŞKOR), 16 Ocak ve 21 Aralık tarihlerinde Gazimağusa’da Ayluga Göleti ve Doğu Mesarya’da duyarlı vatandaşlar tarafından yaralı olarak bulunan ‘Saz Delicesi’ ve ‘Kızıl Şahin’in gerekli tedavilerini yaparak bulundukları yerlerde yeniden doğaya bıraktı.

Sağlıklı bir şekilde özgürlüklerine kavuşan kuşlardan ‘Saz Delicesi’nin bundan sonraki dönemde de kendisinden bilgi alınabilmesi için halkalanarak doğaya bırakıldığı belirtildi.

Beton: Özgürlüklerine kavuşturuldular

Gazetemiz KIBRIS’a konuşan KUŞKOR Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Damla Beton, DAÜ çalışanlarından Korkut Mustafa’nın 16 Ocak günü Ayluga Göleti yakınında yaralı olarak bulduğu ‘Saz Delicesi’ ve yine Niyazi Çelebi’nin 21 Aralık tarihinde Doğu Mesarya Ovası'nda bulduğu vurulmuş ‘Kızıl Şahin’in KUŞKOR tarafından uzun bir süre bakımlarının yapılmasının ardından önceki gün yeniden özgürlüklerine kavuşturulduklarını söyledi.

Dr. Damla Beton, Ayluga Göleti’nde salınan kuşlardan Saz Delicesi’nin derneklerine bağlı lisanslı kuş halkacısı Robin Snape tarafından halkalandıktan sonra bulunduğu yerde tedavisi tamamlanmış halde özgürlüğüne kavuşturulduğunu kaydetti.

Bu kuşun halkalanmasıyla bundan sonraki dönemde ne zaman nerede olduğunun bilinebileceğini ifade eden Beton, kuşların iyileştirilmeleri sürecinde kendilerine yardımcı olan veteriner Tayfun Çanakçı’ya teşekkür etti.

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2017, 08:25
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110