banner6

'Peşkeş çekilen dağlarda insanlar saltanat sürüyor biz de sürünüyoruz'

banner37

Girne’de yaşanan sel felaketinde 94 yaşındaki Halil Müezzinler’in evini de su bastı; kızı isyan etti:

'Peşkeş çekilen dağlarda insanlar saltanat sürüyor biz de sürünüyoruz'
banner151 banner143

Emine UYSAL

Girne’de yaşanan sel felaketinde 94 yaşındaki Halil Müezzinler’in ve oğlu Davut Müezzinler’in evini de su bastı.

Perişan olan Müezzinler ailesi, “Peşkeş çekilen dağlarda insanlar saltanat sürüyor biz de sürünüyoruz. Çamur deryası içinde kaldık. Eşyalarımız kullanılamaz halde. İşin özü, peşkeş çekilen araziler ve çarpık yapılaşma” şeklinde isyan etti.

Hasta yatağında KIBRIS’a konuşan 94 yaşındaki Halil Müezzzinler, “Evlatlarım bütün gecedir ayakta. Endişeliyim. Evimi su bastı. Her yıl bu evi su basıyor. Dağdan gelen su, eve doluyor. Perişan olduk” dedi.

Evlatlar ne dedi?

Emine Tanyıl

“94 yaşında babam içerde yatıyor. Zaten yıkılmak üzere olan evlerde yaşıyor. Her yağmurda bu eski evi, su basıyor. Dün geceden (önceki gece)bu yana temizlik yapıyoruz. Babamın evinin bitişiğinde de kardeşimin evine su girdi. Dağları dere yataklarını peşkeş çektiler, bakın işte bu haldeyiz. Su, evin içinden dere akıp gitti. 50 yıldır yıkılmak üzere olan evde yaşıyoruz. Buna da razıydık, yolda oturur kahve içerdik hale bakın. Güneydeki malımızı versinler, geri gidelim. İkide bir sel felaketi yaşıyoruz. Dağların üzerinde insanlar saltanat sürüyor biz de sürünüyoruz.”

Erol Müezzinler

“Babamla yaşadığımız evde yine sel felaketini gördük. Ayyorgi’de Girne Amerikan Üniversitesi kavşağında yıllardır aynı sorun yaşanıyor. Karaoğlanoğlu Caddesi’nde Çiftlikler Yolu Sanayi Bölgesi’nde inşa edilen bungalovlar, yanlış asfaltlanan yollar bu sonucu doğurdu. Kısacası altyapıda da yapılaşmada da ciddi sıkıntılar var. İşin özü çarpık yapılaşma. Hiçbir yetkili halimizi sormuyor. Bu yolda babamın ve kardeşimin evinde su baskını oldu. Hiçbir yetkili gelip mağduriyetimizi çözmedi. Çözemeyecekler de çünkü işin içinde çıkar var. Üzgünüz. Akşamdan beri temizlik yapıyoruz. Özellikle kardeşim Davut müezzinlerin evi bitmiş halde, su bir kapıdan girdi, diğer kapıdan çıktı. Eşyalar ve elektronik eşyalar kullanılamaz hale geldi. Televizyondan duman çıkıyordu. Akşamdan beri perişanız, öfkeliyiz, endişeliyiz.”

Teyfik İlman

“94 yaşındaki kayınpederimin evinin hali perişan. Neredeyse her yıl su baskını yaşanıyor. Evin çatlakları bizi ürkütüyor. Önceki geceden beri evi temizlemeye çalışıyoruz. Çarpık yapılaşmanın sonu bu. Hiçbir yetkili kapımızı çalmadı. Şu halimize bakın, kapının önünden dere gibi su geçiyor. Kendi çabalarımızla önlem aldık ama yeterli olmadı. Her yıl su baskını yaşıyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2016, 08:25
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104