banner6

Plajlarda çöp rezaleti!

banner37

KIBRIS Gazetesi’ne değerlendirmelerde bulunan çevre örgütü temsilcileri, ülkemizde çevreyi kirletmenin cezasının yüksek olduğunu fakat bunun uygulanmadığını vurguladı. Duyarsız insanlar tarafından çevreye gelişi güzel atılan ve temizlenmeyen çöpler nedeniyle plajları ile ünlü Alagadi, Kaplıca, Büyükkonuk ve Yedikonuk sahilleri çöplüğe döndü. KIBRIS Gazetesi haber merkezine vatandaşlar tarafından ulaştırılan görüntüler utanç verici.

Plajlarda çöp rezaleti!
banner151 banner143

Ahmet VAMIK

Ülkemizde çevreye önem verilmiyor. Yol, sokak, dağ, bayır derken, turiste hasret ülkemizin güzelim sahilleri de çöplüğe döndü.

Boş içki şişeleri, kırık cam parçaları, naylon poşetler, plastik kutular, yakılıp bırakılmış kömürler, dağ gibi yığılmış poşetler dolusu atıklar ve çöpler nedeniyle sadece görüntü kirliliği değil çevre kirliliği de yaratılıyor.
Sahillerdeki kirlilik korkutucu boyutlara ulaşmış durumda. Deniz kıyılarının yanı sıra bazı bölgelerde, özellikle belediyelerin kontrolünde olan halk plajlarında da durum içler acısı halde.
Duyarsız insanlar tarafından çevreye gelişi güzel atılan ve temizlenmeyen atıklar nedeniyle Alagadi, Kaplıca, Büyükkonuk ve Yedikonuk sahilleri adeta çöplüğe dönüşmüş durumda. KIBRIS Gazetesi haber merkezine vatandaşlar tarafından ulaştırılan görüntüler utanç veriyor.
“Turistlere ülkemizi böyle mi tanıtıyoruz”, “Çevreye saygımız bu kadar mı” diyerek isyan eden vatandaşlar, Alagadi sahilinde ise sadece plajın değil, denizin içerisinin de plastik atıklar ile dolu olduğu yönünde şikayetlerini dile getirdiler.
KIBRIS Gazetesi’ne değerlendirmelerde bulunan çevre örgütü temsilcileri ise ülkemizde çevreyi kirletmenin cezasının yüksek olduğu fakat cezaların uygulanmadığı konusunda hemfikir oldular.

Dünyadaki plastikler, iklim deşikliği kadar tehlikeli

Dünya genelinde her dakika bir milyon plastik şişenin satıldığı, bu sayının 2021 yılına kadar yüzde 20 artacağı ve iklim değişikliği kadar ciddi bir çevre krizi yaratacağı uyarsında bulunuldu.

The Guardian tarafından elde edilen yeni rakamlar, plastik şişelerin kullanımındaki artışı ortaya koydu. Bu rakamın, on yılın sonuna kadar yıllık yarım trilyonun üzerine çıkması bekleniyor.

2016 yılında dünyada 480 milyardan fazla plastik şişe satıldı. Euromonitor International’ın raporunun en güncel tahminlerine göre, 2021 yılına kadar bu miktar 583,3 milyara yükseleceği öngörülüyor.

Alkolsüz içecekler ve su için kullanılan çoğu plastik şişe geri dönüştürülebilen polietilen tereftalattan (Pet) yapılıyor. Ancak, kullanımları arttıkça, şişelerin okyanusları kirletmesini önlemek için geri kazanma ve toplama çabaları yetersiz kalıyor.

2016 yılında satın alınan şişelerin yarısından azı geri dönüşüm için toplandı ve toplananların sadece yüzde 7’si yeni şişelere çevrildi. Bunun yerine üretilen çoğu plastik şişe, depolama sahasında veya okyanusta son buluyor.

Ellen MacArthur Vakfı’nın araştırmasına göre, her yıl denizlere 5 ile 13 milyon ton plastik sızıyor ve deniz kuşları, balıklar ile diğer organizmalar tarafından yutuluyor. Bu nedenle 2050 yılında okyanusta balıktan daha çok plastik bulunmasından korkuluyor.

Doğan Sahir: “Doğayı ve çevreyi yeteri kadar sevmiyoruz”

Yeşil Barış Hareketi Başkanı Doğan Sahir, insanların kullanımından arta kalan artıklar ve kıyılarda giderek artış gösteren kontrolsüz yapılaşma karşısında yerel yönetimlerin yetersiz kaldığını belirtti.
Sahillerin sadece yaz aylarında temizlenmesi nedeniyle kirliliğin kontrolden çıktığını ifade eden Sahir, insanların çevreyle ilgili yeterli bilince ve sevgiye sahip olmadığını söyleyerek insanların doğayı ve çevreyi evi gibi görmediğinden yakındı.
Çevreyi kirletene ceza ve yaptırım uygulanmadığını söyleyen Doğan Sahir, cezaların uygulanması halinde caydırıcılığın sağlanabileceğini belirterek, en önemli sorunun denetimsizlik olduğunu dile getirdi.

Yasemin Çobanoğlu: “Çevreyi kirletmekten vazgeçmeliyiz”

Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Yasemin Çobanoğlu, denizlerimizin kalitesini bozan ciddi bir kirlilik yaşandığını ifade etti. İnsanların çevreyi koruma açısından bilgisiz olduğunu savunan Çobanoğlu, cezaların uygulanması konusunda ciddi bir eksiklik yaşandığını dile getirdi.
Sahillere daha çok çöp kovası ve bilgilendirici tabelalar konulması gerektiğini belirten Yasemin Çobanoğlu, insanların kirletmekten vazgeçmediği sürece temiz bir çevrenin mümkün olmadığını vurguladı.
Güney Kıbrıs’taki plajların kendilerini çok iyi pazarladığını ve turist çektiğini söyleyen Yasemin Çobanoğlu, KKTC’de çok daha nitelikli ve kaliteli plajlar olmasına rağmen değerinin bilinmediğine dikkat çekti.
Belediyelerin halk plajlarını daha iyi yönetmesi gerektiğini ifade eden Yasemin Çobanoğlu, “özel piknik alanları, özel plajlar gibi ücretli yerler kamuya ait ve belediyelerin yönetiminde olan yerlerden daha temiz olursa, insanlar her yerin özelleştirilmesini talep edecek ve ada ülkesinde yaşadığımız halde denize ücretsiz ayak basamayacağız” uyarısında bulundu.
Cezaların caydırıcı olması gerektiğini belirten Yasemin Çobanoğlu, önceliğin ise eğitimden geçtiğini vurguladı. Çobanoğlu, insanların önce eğitilip sonra cezalandırılması gerektiğini ifade etti.
 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2017, 08:53
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104