banner6

'Raporu kabul etmiyoruz'

banner37

Lefke Çevre ve Tanıtma Derneği Başkanı Ahmet Hızlı, Gemikonağı’nda bulunan ve CMC ismiyle bilinen Cyprus Free Zone & Marine Logistic Ltd.(Portİsbi) firmasının, kendisine kiralanan maden ocağı ile ilgili ‘maden atıklarının geri kazanılması, atık alanlarının iyileştirilmesi ve yeniden kullanıma uygun hale getirilmesi projesi’ amacı doğrultusunda ÇED Raporu hazırladığını ifade etti.

'Raporu kabul etmiyoruz'
banner151 banner143

Hızlı, söz konusu raporu kabul etmeyeceklerinin altını çizerek raporu kabul etmemelerinin sebebi olarak,  raporda 20’ye yakın eksiklik tespit ettiklerini belirtti. 

Raporu kabul etmemelerindeki diğer sebeplerin ise şirketin ‘madencilikle uğraşan bir firmayla iş ortaklığı yapması, yeni maden ocaklarının açılması teklifinde bulunması’ ve ‘ Çevre Etki Düzenleme (ÇED)  raporunda belirtilen tesisin ileri madenciliğe yönelik olması’ olduğunu açıkladı.

Porİsbi firmasının hazırladığı raporda tespit ettikleri eksiklikleri raporlayarak Çevre Dairesi’ne ilettiklerini ve ilgili tesisin kurulmasına kesinlikle karşı olduklarını söyledi.

5 yılda sonuç alınabilir

Hızlı yazılı açıklamsının devamında, şirketin ayrıca maden alanındaki atıkları temizlemek için 15-17 yıl gibi çok uzun bir süre talep ettiğini, dernek olarak bölgedeki Sivil Toplum Örgütleri’nin de desteğini alarak maden atıklarının temizlenmesi ve alanın tekrar geriye kazanımı için 5 yıl sürede sonuç alacak çalışmanın projesini başlattıklarını belirtti.

Yanlış değerlendirilebilir

Ahmet Hızlı, Raporun incelenmesi için Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın Çukurova Üniversitesi’nden ücretli olarak bir profesör ve bir doçentten hizmet satın aldıklarını ancak söz konusu kişilerin ‘cevher hazırlama’  geçmişlerinin bulunmadığını bu yüzden de raporun yanlış değerlendirilme olasılığının çok yüksek olduğunu savundu.

Hızlı, Portisbi isminin yerel ve uluslar arası medyada kanun dışı olaylarla anıldığını ve bunun da bir güvensizlik oluşturduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2016, 19:06
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104