Rezillik!

banner37

Lefkoşa ve Mesarya’yı etkisi altına alan sağanak yağmur, Aslanköy kavşağı ile Güzelyurt anayolundaki alt geçidi sular altında bıraktı. Aslanköy’de ev ve işyerlerini su bastı; Güzelyurt yolunda 24 yolcuyu taşıyan minibüs su içinde mahsur kaldı

Rezillik!
banner87

Özmen YILANCILAR-Emine UYSAL ÇALUDA -Mustafa ÖZYAĞCI

Lefkoşa ve Mesarya’yı dün etkisi altına alan fırtınayla karışık sağanak yağmur, Mağusa-Lefkoşa anayolu ile Lefkoşa-Güzelyurt anayolundaki iki ayrı kavşak noktasını sular altında bıraktı.

Göle dönen yollarda, trafikte seyreden araçlar ani su baskınına uğradı, yolda mahsur kaldı. Yılmazköy Spor Kulübü’nden Güzelyurt anayoluna bağlanan alt geçit de su baskınından nasibini aldı. İçerisinde 24 yolcunun bulunduğu minibüs alt geçitte mahsur kalınca yardıma itfaiye ekipleri ile iş araçları yetişti.

Aslanköy’de ise evlerini ve işyerlerini su basan vatandaşlar, isyan etti.

Bir vatandaş, “Yıllardır aynı sorunu yaşıyoruz. Evimize ve işyerimizde su baskını yaşamaya mahkum edildik. Sadece maddi olarak değil, manevi olarak da yıpratılıyoruz” dedi.

Adana’dan gelen uçak, Ercan’a inemedi

Şiddetli yağış, bazı uçak seferlerini de etkiledi.

Adana- Ercan seferini yapan yolcu uçağı, Ecan Havalimanı’na inemeden Adana’ya geri dönüş yaptı. Edinilen bilgilere göre, uçakta herhangi bir zarar yaşanmadı.

Sivil Havacılık Dairesi Müdürü Mustafa Sofi, olumsuz hava koşullarından sadece bir uçuşun etkilendiğini belirterek, dün öğleden sonra Adana-KKTC seferini yapan yolcu uçağının Ercan’a iniş yapamadığını açıkladı.

Sofi, pilotların bulutların elektrik yüklü olduğu bu tür durumlarda yolcuların güvenliği açısından uçuş yapmadığını söyledi. Sofi, havacılık ulaşımında her zaman yolcuların güvenliğinin söz konusu olduğunu kaydetti.

Aslanköy kavşağı, göl oldu

Gazimağusa-Lefkoşa anayolu üzerinde bulunan Aslanköy çemberi ile Serdarlı-Ulukışla arasındaki yol su altında kaldı.

Aslanköy kavşağına biriken yağmur suyu nedeniyle yol, sular altında kaldı. Bir anda su baskınına uğrayan sürücüler, ne olduğunu şaşırdı. Göle dönen yol, uzun süre trafiğe kapatıldı.

Polis, sürücülerin yavaş ve dikkatli seyretmeleri duyurusu yaptı ve kavşakta önlem aldı. Paşaköy Belediyesi de, iş araçlarıyla suyun yoldan tahliye edilmesi için saatlerce çalıştı.

Bölge sakinleri, bölgede daha önce de benzer su baskınları olmasına rağmen, önlem alınmayışına isyan etti.

Bölgeliler, Ulukışla kavşağına döşenen su veya atık su borusunun (büz) suyu taşımayıp, tarlalara ve yola yaydığını anlattı.

Aslanköylülerden oturma eylemi

Vatandaşlar, sorunun yaşandığı Aslanköy kavşağında kısa süreli oturma eylemi de yaptı.

KIBRIS’a konuşan eylemciler, “Kaderimiz değişmiyor. Her yağmurda sel korkusu yaşıyoruz. Yetkililer, önlem almıyor. Sorun bir türlü çözülmüyor” diyerek, isyan etti.

İşyerini su bastı

Aslanköy kavşağında faaliyet gösteren Bekir Tosun’a ait Yusuf Tosun isimli makinist dükkanını ve evinin bahçesini su bastı.

KIBRIS’a konuşan Tosun, “Beş yıldan beri aynı sorun yaşanıyor. İşyerimi defalarca su bastı. Konuyu defalarca yetkililere bildirdim ancak hiçbir önlem alınmadı. Bu konuda maddi manevi zararım var. Bu sorunun bir an önce çözülmesini istiyoruz” dedi.

Dağ yolunda toprak kaydı

Şiddetli yağış nedeniyle Girne-Değirmenlik anayolu, gölet bölgesinde toprak kayması oldu.

Yolun tek şeridinin toprak ve çakılla tıkanması sonucu trafik akışı, uzun süre tek şeritten sağlandı. Polis, toprak kayması olan noktada önlem aldı.

Anayolun tek şeride düşmesi nedeniyle, trafikte sıkışıklık meydana geldi.

Ayrıca Yeniceköy- Çukurova arasındaki yol da su altında kaldı.

24 yolcuyu taşıyan minibüs mahsur kaldı

Ülkeyi etkisi altına alan yoğun yağış nedeniyle Yılmazköy-Gülzelyurt anayolundaki alt geçit sular altında kaldı, alt geçit kısa süreliğine trafiğe kapatıldı.

Polisin açıklamasına göre, alt geçitte, içerisinde 24 yolcunun bulunduğu minibüs mahsur kaldı. İtfaiye ekipleri yolcuları kurtarıp, başka bir minibüse aktarılmalarını sağladı.

Aracı kurtarma ve su tahliyesi işlemleri bir süre devam etti.

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2018, 11:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER