banner6

Sahil, güzel bir görünüme büründü

banner37

Lefke Belediyesi tarafından projesi hazırlanan ve Avrupa Birliği’nin katkılarıyla düzenlenen Gemikonağı sahili törenle hizmete açıldı

Sahil, güzel bir görünüme büründü
banner8

Mustafa ÖZYAĞCI

Lefke Belediyesi tarafından 2009 yılında projesi hazırlanan ve Avrupa Birliği’nin katkılarıyla düzenlenen Gemikonağı sahili, önceki gün törenle hizmete açıldı.

Açılışa Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, Avrupa Birliği Destek Ofisi Müdürü Michela Foresti, Lefke Kaymakamı Halil Çorba, Güzelyurt Kaymakamı Tevfik Direnç, Lefke CTP İlçe Örgütü Başkanı Vehid Nekipzade, Lefke Turizm Başkanı Hasan Karlıtaş, Lefke Avrupa Üniversitesi Sağlık Bilimleri Dekanı Prof. Dr. Ruhi Selçuk Tabak ile çok sayıda vatandaş katıldı. Açılışta, Aziz Kaya ile Michela Foresti, birer konuşma yaptı.

“Bundan sonra da farklı çalışmalar olacak”

Uzun bir süreden beridir devam yoğun çalışalar ve birlikte yürütülen müzakereler sonrasında sahil projesinin tamamlandığını belirten Kaya ve Foresti, bu projenin bölge halkına ve burada eğitim gören öğrenciler için, çok yararlı olduğunu, Gemikonağı Köprüsü’nden itibaren başlayarak Cengiz Topel Hastanesi’ne kadar olan kısmının da projelendirmesinin tamamlandığını, kısa bir süre sonra da bu alanda çalışmanın yapılacağını belirtti.

Avrupa Birliği’nin yaklaşık 3 yıl süren projelendirme sürecinin ardından ihaleye çıkılan ve toplam 300 bin Euro’luk finansal desteğiyle tamamlanan sahil şeridi, belediyenin de katkıları ve çevre düzenlenmesiyle çok güzel bir çehre kazandı.

Foresti: Yeni bir geçiş noktasının açılması büyük katkı sağlayacaktır

“Bugün burada geç de olsa açılışı yapılan bu güzel projede sizlerle birlikte olmaktan dolayı mutluluk duyuyorum” Avrupa Birliği Destek Ofisi Müdürü Michela Foresti, belirtildiği gibi projede bazı teknik eksiklerden dolayı gecikmenin yaşandığını, ancak yine de kamuya hizmet veren bu güzel sahil şeridinin tamamlanmasının gurur verici olduğunu söyledi.

banner134

Foresti, bölgenin kalkındırması için belediyenin ciddi bir çalışmasının olduğunu, bu sayede de yörenin kalkındığının açıkça görüldüğünü kaydetti. Bölgenin Cittaslow ağına dahil edilmesinin oldukça gurur verici bir olay olduğuna değinen Foresti, yakında bölgede yeni bir geçiş noktasının açılmasının, gerek ülkeye gerekse yöre halkına büyük katkı sağlayacağının altını çizdi.

Kaya: AB’nin 2004 yılından sonra ciddi anlamda katkıları oldu

Projenin açılışının bir takım eksikliklerden dolayı aksatıldığını belirten Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, Avrupa Birliği’nin vermiş olduğu hibe ile birlikte, belediyenin katkı koyduğunu ve projenin tamamlanarak halkın hizmetine açıldığını söyledi.

Kaya, özetle 2004 yılından sonra AB’nin Kıbrıs Türk Toplumu’na ciddi anlamda katkı sağladığını ve bu projenin de onlardan biri olduğunu, bundan dolayı da kendilerine teşekkür ettiğini belirtti. Şu anda halihazırda devam eden bir projelerinin olduğunu belirten Kaya, bundan önce de bir bölgenin kapalı alanın projelendirilmesi ve onarılmasında da AB’nin büyük katkıları olduğunu söyledi.

Kaya, AB’nin 2017 yılında açtığı ve bu projenin devamı olacak nitelikte olan Gemikonağı Köprüsü’nden başlayan ve Cengiz Topel Hastanesi’ne kadar olan bölümünün teknik projesini tamamladıklarını ve projeyi kendilerine sunduklarını belirtti.

Açılış konuşmalarının ardından Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, Avrupa Birliği Programı Komisyonu Başkanı Michela Foresti, Lefke Kaymakamı Halil Çorba, Sahil Şeridi’nin açılış kurdelesini birlikte kesti.

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2017, 08:34
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104