Salatalık 8 lira

banner37

Ülkemizde sebze-meyve ateş pahası. Fiyat artışlarına bu kez soğuk havaya bağlı verim düşüklüğü neden gösterilirken, vatandaşın sofrasındaki yangın da yaz-kış sürüyor. Özellikle salatalığın fiyatı dudak uçuklatıyor

Salatalık 8 lira
banner8

Ahmet İLKTAÇ

Ülkemizde süregelen pahalılık, kış aylarında daha da tırmanıyor. Sebze-meyve fiyatlarındaki artış, vatandaşın bütçesini zora sokuyor.

Sofraların vazgeçilmezleri arasında olan salatalığın kilogram fiyatı 8 TL’ye kadar ulaştı. Domates 4- 5 TL’den, biber 8 TL’den ve son günlerde tükenme noktasına geldiği iddia edilen patates 3.5 TL’den satılıyor.

“Fiyatlardan yaz aylarında üretici, kış aylarında da vatandaş şikayet eder” diyen manavlar, fiyatların yüksekliğini havaların soğuk olması nedeniyle verim düşüklüğüne bağlıyorlar.

Bazı manavlar ürünün tarladan alınan fiyatla tezgâha ulaştığı fiyat arasında çok fark olduğunu iddia ettiler.

Bu arada Patates Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Yeşilada ise patates sökme işlemlerine başladıklarını, KKTC’de 4 bin dönüm patates olduğunu, bunun da hem KKTC’ye, hem de ihracata yeterli olduğunu açıkladı.

Sepetçi: “ Mevsimsel pahalılık”

Gazimağusa’da kurulan “Perşembe Pazarı’nda” gazetemiz KIBRIS’a konuşan Necdet Sepetçi isimli manav, vatandaşın fiyatlardan oldukça şikayetçi olduğunu söyledi.

banner134
Kış aylarında vatandaşın, yaz aylarında da üreticinin şikayetçi olduğunu ifade eden Sepetçi, pazarda domatesin 4 TL, salatalığın 8 TL, biberin 8 TL ve patatesin de 3.5 TL’den satılmak zorunda kalındığını bildirdi.

Necdet Sepetçi, fiyatların artmasındaki nedenin, kış aylarında sebze fidanlarının hızlı büyümemesinden kaynaklandığını kaydetti.

Hava sıcaklığının seralarda 5 santigrat derecenin altına düşmesiyle verimin azaldığını anlatan Sepetçi, üreticinin serasında soba yakmaya çalışması halinde kömürün torbasına 40 TL ödemek zorunda kaldığını söyledi.

Necdet Sepetçi, bu nedenlerden ötürü de maliyetin arttığını dile getirdi.

Yeşilada: “Patates sökülmeye başlandı”

Gazetemiz KIBRIS’a konuşan KKTC Patates Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Yeşilada, patates sökmeye başladıklarını açıkladı.

Türkiye’den patates ithal etmeye gerek kalmadığını belirten Yeşilada, üreticinin tarlasında 4 bin dönüm patates olduğunu kaydetti.

Ahmet Yeşilada, KKTC’nin patates ithali değil, ihracı yapacak konumda olduğunu belirtirken, dünyanın en kaliteli patatesinin de KKTC topraklarında yetiştiğini bildirdi.

Son yıllarda patates üreticilerinin düşük fiyatlar nedeniyle zarar ettiğine değinen Yeşilada, günümüzde patates fiyatlarının da pahalı olmasının toptancılardan kaynaklandığını iddia etti.

Ahmet Yeşilada, önümüzdeki günlerde patates sökme işlemlerinin hızlanmasıyla patates fiyatında düşüş yaşanacağını da anlattı.

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2017, 09:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75